| Allicdata Part #: | MMBZ5264B-E3-08-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMBZ5264B-E3-08 |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER 60V 225MW SOT23-3 |
| More Detail: | Zener Diode 60V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 |
| DataSheet: | MMBZ5264B-E3-08 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 15000 +: | $ 0.01799 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 60V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 225mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 170 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 46V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMBZ5264B-E3-08 is a single zener diode that belongs to Texas Instruments’ semiconductor products. It features a breakdown voltage of 5.6 volts, maximum power dissipation of 500mW, and maximum reverse current of 100mA. The diode is also hermetically sealed, meaning that no external humid environment can corrode or damage the diode.The primary application of this diode is to control electric current in electronic circuits. This can be done by dynamic voltage limiting, voltage regulation, and temperature compensation and stabilization. The most common use for this diode is for voltage regulator circuits, as the breakdown voltage can help keep the voltage stable within a given range. It can also be used for voltage clamping to protect circuits from overvoltage, or as a voltage limiter to protect against electric current spikes.
The working principle of MMBZ5264B-E3-08 is fairly straightforward. When the reverse bias voltage applied on the diode is equal to or exceeds the zener breakdown voltage, the zener effect turns on, which in turn allows current to flow in the reverse direction of normal current flow. This flow of current will cause a voltage drop between the anode and the cathode, making the diode effectively “break” the circuit. With this diode in place, current flow is limited and the voltage cannot exceed a certain amount, which can help to protect sensitive components in the circuit.
MMBZ5264B-E3-08 is an ideal choice for a broad range of applications requiring voltage regulation, overvoltage protection, temperature compensation, and electric current limitation. Its hermetic seal makes it highly durable and resistant to external environmental corrosive factors. This diode is also rated for high power, making it a great choice for high voltage regulation applications. With its versatility and extremely low cost, MMBZ5264B-E3-08 is one of the most popular diodes among engineers today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMBZ33VCL,215 | Nexperia USA... | 0.03 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 46V SOT23 |
| MMBZ5231C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 225MW SO... |
| MMBZ5237C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 225MW SO... |
| MMBZ4711-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 350MW SOT... |
| MMBZ5227B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 225MW SO... |
| MMBZ5258B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 225MW SOT... |
| MMBZ5263B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 225MW SOT... |
| MMBZ4687-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 350MW SO... |
| MMBZ5243C-G3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 225MW SOT... |
| MMBZ5248BW-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 18V 200MW SOT... |
| MMBZ4702-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 12000 | DIODE ZENER 15V 350MW SOT... |
| MMBZ5260B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 225MW SOT... |
| MMBZ4695-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.7V 350MW SO... |
| MMBZ4708-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V 350MW SOT... |
| MMBZ5233B-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 225MW SOT2... |
| MMBZ4698-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V 350MW SOT... |
| MMBZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 225MW SO... |
| MMBZ5235ELT1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 225MW SO... |
| MMBZ6V2AL-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TVS DIODE 3V 8.7V SOT23-3 |
| MMBZ5239B-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 307 | DIODE ZENER 9.1V 350MW SO... |
| MMBZ5227C-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 225MW SO... |
| MMBZ4619-E3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3V 350MW SOT2... |
| MMBZ5232C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.6V 225MW SO... |
| MMBZ5247B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 225MW SOT... |
| MMBZ5258B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 225MW SOT... |
| MMBZ4681-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 2.4V 350MW SO... |
| MMBZ5233B-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 350MW SOT2... |
| MMBZ5243BW-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 200MW SOT... |
| MMBZ5233BLT1 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 6V 225MW SOT2... |
| MMBZ5242BLT1 | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 12V 225MW SOT... |
| MMBZ5233BTS-7-F | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | DIODE ZENER ARRAY 6V SOT3... |
| MMBZ5237B-7-F | Diodes Incor... | -- | 12000 | DIODE ZENER 8.2V 350MW SO... |
| MMBZ5234B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 225MW SO... |
| MMBZ5247B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 225MW SOT... |
| MMBZ4691-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 350MW SO... |
| MMBZ4696-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 9.1V 350MW SO... |
| MMBZ5264C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 60V 225MW SOT... |
| MMBZ4704-G3-08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 350MW SOT... |
| MMBZ5235C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 225MW SO... |
| MMBZ5262B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 225MW SOT... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMBZ5264B-E3-08 Datasheet/PDF