| Allicdata Part #: | 568-11470-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCA9955ATW/Q900J |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | NXP USA Inc |
| Short Description: | IC LED DRIVER LIN DIM 28HTSSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 16 Output Linear I²C Dimming 57mA 2... |
| DataSheet: | PCA9955ATW/Q900J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Output: | 20V |
| Base Part Number: | PCA9955 |
| Supplier Device Package: | 28-HTSSOP |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications: | Backlight |
| Dimming: | I²C |
| Frequency: | 8MHz |
| Current - Output / Channel: | 57mA |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
| Number of Outputs: | 16 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | -- |
| Type: | Linear |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PCA9955ATW/Q900J is a leading and advanced power management integrated circuit (PMIC) used for LED drivers in the field of automotive, consumer and industrial electronics. It provides powerful control, protection, and energy saving advantages compared to standard LED drivers. This PMIC can be used to implement a wide range of functions such as dimming, current control, voltage regulation and protection.
A basic overview of PCA9955ATW/Q900J application field and working principle involves the application of a low voltage input power source. This power source then activates the Smart Power Management Unit (SPMU) that contains the likes of a DC-DC Converter, a Boost controller, a Linear Regulator and a Load Monitor that carry out the regulated flow of power and protections. The regulated low voltage or regulated output voltage is then delivered through the output lines to the LED driver.
The LED drivers work by controlling the brightness and current of the LED lights. The DC-DC converter runs with a power conversion loop which converts low voltage DC power from the output lines from the SPMU on the PMIC, supplying adjustable output voltage to the LED load. The LED load is also connected to a current source, a Boost controller and a Linear Regulator. These allow the LED driver to regulate current to the LED load based on the input voltage. In addition, the LED drivers also support safety features such as single and dual-lamp thermal trigger, over-temperature protection, MOSFET temperature sensing, load monitoring and error flag.
The PCA9955ATW/Q900J PMIC has the unique ability to monitor the thermal status of each LED bulb. This makes sure that each LED bulb is properly cooled so that it can reach its desired LED light intensity level. This means that the LED bulbs can reach their target maximum brightness and burn at similar intensity levels. In addition, the LED driver is designed to be compliant with EMI standards, thus avoiding interference from other electronic devices.
The power management capabilities of the PCA9955ATW/Q900J PMIC make it advantageous in the automotive, consumer and industrial electronic industry because of its efficiency in controlling, protecting and conserving energy. Automotive sector benefits from improved performance and reliability when using the device for optimal lamp brightness and current control. Consumer and industrial sector can benefit from energy savings and a reduced cost of electricity bill.
In conclusion, PCA9955ATW/Q900J PMIC is a highly reliable and powerful power management integrated circuit used by the automotive, consumer and industrial electronics industry. It provides an advanced power conversion design and numerous features that promote energy savings and improved performance. It provides improved control, protection and dimming capabilities, along with multi-level safety features. These features make the PCA9955ATW/Q900J an ideal solution for LED driver designs in the automotive, consumer and industrial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCA9901UK,027 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRIVER LINEAR 20MA... |
| PCA9702PW,118 | NXP USA Inc | 0.44 $ | 5000 | IC SPI GPI 8BIT 18V 16TSS... |
| PCA9543CPW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I2C SWITCH 2CH 14-TSSO... |
| PCA9534BS3,118 | NXP USA Inc | 0.43 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9306DTR2G | ON Semicondu... | 0.18 $ | 4000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PCA9546AD,112 | NXP USA Inc | 1.26 $ | 1361 | IC I2C SWITCH 4CH 16SOICT... |
| PCA9641BSHP | NXP USA Inc | 0.76 $ | 1000 | IC DEMUX 2CHAN 16HVQFNBuf... |
| PCA9665N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20... |
| PCA9512AD,118 | NXP USA Inc | 0.74 $ | 2500 | IC BUFFER I2C/SMBUS HOTSW... |
| PCA9538D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9516D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC REDRIVER I2C 5CH 400KH... |
| PCA9507D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC REDRIVER HDMI 1CH 400K... |
| PCA9633DEMO | Future Desig... | 0.0 $ | 1000 | BOARD DEMO FOR PHILIPS PC... |
| PCA9540BDP/Q900J | NXP USA Inc | 0.49 $ | 1000 | 2-CHANNEL I2C-BUS MULTIPL... |
| PCA9547PW,112 | NXP USA Inc | 1.24 $ | 473 | IC MUX 8CH I2C BUS 24-TSS... |
| PCA9511AD,118 | NXP USA Inc | 0.74 $ | 2500 | IC BUFFER I2C/SMBUS HOTSW... |
| PCA9632TK,118 | NXP USA Inc | 0.37 $ | 6000 | IC LED DRVR LIN DIM 25MA ... |
| PCA9544AD,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I2C MUX 4CH 20SOICTran... |
| PCA9698BS,118 | NXP USA Inc | 1.52 $ | 6000 | IC I/O EXPANDER I2C 40B 5... |
| PCA9575PW1,118 | NXP USA Inc | 0.57 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| PCA9501D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20... |
| PCA9674N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9557DBR | Texas Instru... | 0.48 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9543APW,118 | NXP USA Inc | 0.48 $ | 2500 | IC I2C SWITCH 2CH 14-TSSO... |
| PCA9546ADR | Texas Instru... | 0.6 $ | 1000 | IC I2C/SMBUS SWITCH 4CH 1... |
| PCA9306DQER | Texas Instru... | -- | 4 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PCA9554CBSHP | NXP USA Inc | 0.4 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16HVQ... |
| PCA9633PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC LED DRVR PS DIM 25MA 1... |
| PCA9675PW,118 | NXP USA Inc | 0.7 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| PCA9605D,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC REDRIVER I2C 1CH 400KH... |
| PCA9555DB,118 | NXP USA Inc | 0.73 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| PCA9557D,112 | NXP USA Inc | 0.96 $ | 200 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9673DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| PCA9554D,118 | NXP USA Inc | 0.49 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9535CD,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| PCA9955BTWJ | NXP USA Inc | 0.75 $ | 20000 | IC LED DRIVER LIN DIM 28H... |
| PCA9517DR | Texas Instru... | -- | 2500 | IC REDRIVER I2C 1CH 400KH... |
| PCA9538PWG4 | Texas Instru... | 0.87 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16... |
| PCA9543AD,112 | NXP USA Inc | 1.05 $ | 1140 | IC I2C SWITCH 2CH 14SOIC2... |
| PCA9561PW,118 | NXP USA Inc | 0.48 $ | 1000 | IC I2C EEPROM DIP SWITCH ... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
PCA9955ATW/Q900J Datasheet/PDF