| Allicdata Part #: | PCM1717E/2K-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCM1717E/2K |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 18-B STEREO AUDIO DAC 20SSOP |
| More Detail: | DAC, Audio 18 bit 48k I²S 20-SSOP |
| DataSheet: | PCM1717E/2K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | SoundPlus™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | DAC, Audio |
| Number of Channels: | 3 |
| Resolution (Bits): | 18 b |
| Sampling Rate (Per Second): | 48k |
| Data Interface: | I²S |
| Voltage Supply Source: | Analog and Digital |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Base Part Number: | PCM1717 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data Acquisition has long been a cornerstone of automated systems, providing the necessary capabilities for robust control of complex systems. The Digital to Analog Converter (DAC) and Analog to Digital Converter (ADC) are two critical components of data acquisition, and the PCM1717E/2K Special Purpose ADC/DAC is a great choice for engineered designs. This article will discuss the application areas for the PCM1717E/2K and document its working principles.
The PCM1717E/2K is a bipolar mixed-signal data converter that integrates two 8-bit converters on a single monolithic integrated circuit. The PCM1717E/2K can be used in a variety of applications such as digital signal processing, image processing, video processing, voice recognition, automotive control, robotics, industrial control, medical equipment, and temperature control. The device has a wide operating temperature range of -40° C to +85° C and a low power consumption of 9 mW at 3V. The PCM1717E/2K features powerful software with a built-in Trigger Code that can be used to set up the clock and data conversion speed, as well as a built-in Wait Timer for accurate analog measurements.
The PCM1717E/2K is a true two-wire, two-way interface that eliminates the need for additional clock lines or control lines. It has a linear or differential analog input (A/D) voltage range from -12V to +12V, with a resolution of ± 1.25V (linear) or ± 0.625V (differential). The output voltage is stable and highly immune to power supply glitches and transient output disturbances. The device also features a programmable gain and offset adjustment from 0.35 to 10.0, allowing users to linearize wide input voltage ranges. The digital outputs are TTL/CMOS compatible.
The PCM1717E/2K has several features designed to ensure consistent and reliable operation. The analog input stage is designed to reject unwanted noise and to prevent the device from saturating. The thermal sensor provides temperature compensation, which allows the device to compensate for variations in the input voltage close to the signal and noise limits. The device also features integrated over-shoot and under-shoot protection, as well as automatic zero and full-scale calibration capabilities.
The PCM1717E/2K is an easy-to-program device that can be programmed either from the operator panel or from a Windows-compatible application. The programming parameters are stored in an external non-volatile memory. The device can also be programmed by remote control, for use in \'headless\' applications.
The functionality of the PCM1717E/2K makes it an excellent choice for demanding engineered applications. Its wide power supply range, low power consumption, and on-chip trigger code make it suitable for a variety of applications. Its highly accurate analog-to-digital and digital-to-analog converters, as well as its integrated over-shoot and under-shoot protection and auto-calibration capabilities, make it a reliable and efficient solution for data acquisition.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCM1794ADBR | Texas Instru... | -- | 3333 | IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ... |
| PCM1754DBQR | Texas Instru... | -- | 1230 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XV0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR 16F8... |
| PCM1862QDBTRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | 103 DB 2CH S/W CONTROLLED... |
| PCM1702U-J | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT BICMOS 20SOD... |
| PCM18XP0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROCESSOR FOR MPLA... |
| PCM1608KY/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
| PCM1773PWG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC DAC 24BIT STER LV LP 1... |
| PCM1803ADBR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1803DB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STEREO 20-SS... |
| PCM1725D | Texas Instru... | -- | 2207 | IC DAC 16BIT STEREO 96KHZ... |
| PCM18XD1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1 | MODULE PIC18F248/258/448/... |
| PCM1742E | Texas Instru... | -- | 239 | IC 24BIT 192KHZ STREO DAC... |
| PCM1796DBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1723E | Texas Instru... | -- | 155 | IC STEREO D/A W/PLL 24-SS... |
| PCM1782DBQR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1803ADBG4 | Texas Instru... | 2.3 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1702P-KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT SER 16-DIPDA... |
| PCM18XL0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR ICE2... |
| PCM16XN1 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MOD PIC16C717/7... |
| PCM1718E/2K | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 18-B STEREO AUDIO DAC ... |
| PCM1851PJTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 24BIT 96KHZ 6X2MUX... |
| PCM16XE1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM1681TPWPRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT SRL 28HTSSOP... |
| PCM1807PWRG4 | Texas Instru... | 0.87 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1755DBQ | Texas Instru... | -- | 13 | IC AUDIO DAC 24BIT 16SSOP... |
| PCM1794ADB | Texas Instru... | 10.88 $ | 96 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1808PWRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1600Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 96KHZ 48... |
| PCM1860DBT | Texas Instru... | -- | 1129 | IC ADC 2CH 103DB HDWR 30T... |
| PCM1608KYG4 | Texas Instru... | 7.11 $ | 1000 | IC DAC 24BIT SER 48-LQFPD... |
| PCM1738E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 24BIT 192KHZ STERO DAC... |
| PCM1754DBQG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XC0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM18XT0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROC PIC18F4685 |
| PCM1798DBR | Texas Instru... | -- | 6358 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1772PW | Texas Instru... | 2.65 $ | 23 | IC 24BIT LP STEREO DAC 16... |
| PCM1604PTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 4... |
| PCM1781DBQG4 | Texas Instru... | 1.32 $ | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1609APTR | Texas Instru... | 3.19 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
Analog to Digital Converters - ADC 16-bi...
DAS 16BIT DUAL 10:1 40-TQFNData Acquisit...
IC ADC 3.5 DIGIT LP 40-DIPDisplay Driver...
IC DAS 12BIT W/2WIREINTFC 28SSOPData Acq...
IC DAC 20BIT BICMOS 20SODAC, Audio 20 bi...
IC DAC 1.1GBPS 68TQFNDAC 16 b SPI 68-TQ...
PCM1717E/2K Datasheet/PDF