| Allicdata Part #: | PCM1748KE-ND |
| Manufacturer Part#: |
PCM1748KE |
| Price: | $ 2.83 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 24-BIT STER AUD D/A 16SSOP |
| More Detail: | DAC, Audio 24 bit 100k I²S 16-SSOP |
| DataSheet: | PCM1748KE Datasheet/PDF |
| Quantity: | 99 |
| 1 +: | $ 2.57040 |
| 10 +: | $ 2.30769 |
| 100 +: | $ 1.89069 |
| 500 +: | $ 1.60949 |
| 1000 +: | $ 1.35740 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | DAC, Audio |
| Number of Channels: | 2 |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Sampling Rate (Per Second): | 100k |
| Data Interface: | I²S |
| Voltage Supply Source: | Analog and Digital |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V, 5V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Base Part Number: | PCM1748 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PCM1748KE Application Field and Working Principle
The PCM1748KE is a high performance, ultra-low power, 24-bit delta sigma ADC featuring integrated linear interpolation and 2x digital interpolation filters. It is ideally suited for applications in professional audio, consumer electronics, portable communications and general purpose data acquisition systems.
In terms of its application field, the PCM1748KE is designed for high-accuracy, high-performance analog-to-digital conversion applications that require low power consumption. This ADC is capable of achieving 24-bit accuracy at data rates up to 192 kHz. It has an ultra-low power consumption of less than 3 mW at 8 kHz conversion rate and up to 15 mW at 192 kHz.
In order to maximize its performance, the PCM1748KE has a fully integrated charge scaling DAC, high-voltage amplifier (HVSw), on-board clock with low-jitter clock generator and temperature-controlled oscillator (TCXO). It also features an integrated linear interpolation filter that allows for simultaneous sampling of two signals with a 32 dB reduction in spurious artifacts.
The PCM1748KE uses an ultra-low-power predictive type ADC based on the delta-sigma modulator architecture. It incorporates a two-stage modulator, a low-noise voltage reference, low pass filters (LPFs) and a flash ADC (Analog to Digital Converter). The integrator stage performs feedback sampling and adds the digital output to the input signal. The amplifier stage amplifies the difference between the input and the output of the integrator. The low-noise reference and the high pass filters provide the necessary level and frequency of the signal. The flash ADC then converts the output of the amplifier stage into digital form.
The PCM1748KE also incorporates an ultra-low power, high-performance digital interpolation filter. This filter employs a nearly-unique non-linearity reduction technology that can reduce harmonics distortion by more than 50 dB. The PCM1748KE also features an on-chip Digital to Analogue Converter (DAC) which provides a high precision digital-to-analogue conversion with low power consumption.
In conclusion, the PCM1748KE is an ideal high-accuracy, low-power, 24-bit delta sigma ADC specifically designed for applications in professional audio, consumer electronics, portable communications and general purpose data acquisition systems. It is highly suitable for applications requiring ultra-low power consumption and the capacity to achieve 24-bit accuracy at data rates up to 192 kHz.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PCM1794ADBR | Texas Instru... | -- | 3333 | IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ... |
| PCM1754DBQR | Texas Instru... | -- | 1230 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XV0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR 16F8... |
| PCM1862QDBTRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | 103 DB 2CH S/W CONTROLLED... |
| PCM1702U-J | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT BICMOS 20SOD... |
| PCM18XP0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROCESSOR FOR MPLA... |
| PCM1608KY/2K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
| PCM1773PWG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC DAC 24BIT STER LV LP 1... |
| PCM1803ADBR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1803DB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STEREO 20-SS... |
| PCM1725D | Texas Instru... | -- | 2207 | IC DAC 16BIT STEREO 96KHZ... |
| PCM18XD1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1 | MODULE PIC18F248/258/448/... |
| PCM1742E | Texas Instru... | -- | 239 | IC 24BIT 192KHZ STREO DAC... |
| PCM1796DBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1723E | Texas Instru... | -- | 155 | IC STEREO D/A W/PLL 24-SS... |
| PCM1782DBQR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1803ADBG4 | Texas Instru... | 2.3 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 2... |
| PCM1702P-KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 20BIT SER 16-DIPDA... |
| PCM18XL0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR ICE2... |
| PCM16XN1 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MOD PIC16C717/7... |
| PCM1718E/2K | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 18-B STEREO AUDIO DAC ... |
| PCM1851PJTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 24BIT 96KHZ 6X2MUX... |
| PCM16XE1 | Microchip Te... | 308.01 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM1681TPWPRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT SRL 28HTSSOP... |
| PCM1807PWRG4 | Texas Instru... | 0.87 $ | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1755DBQ | Texas Instru... | -- | 13 | IC AUDIO DAC 24BIT 16SSOP... |
| PCM1794ADB | Texas Instru... | 10.88 $ | 96 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1808PWRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 24BIT STER 96KHZ 1... |
| PCM1600Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 96KHZ 48... |
| PCM1860DBT | Texas Instru... | -- | 1129 | IC ADC 2CH 103DB HDWR 30T... |
| PCM1608KYG4 | Texas Instru... | 7.11 $ | 1000 | IC DAC 24BIT SER 48-LQFPD... |
| PCM1738E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 24BIT 192KHZ STERO DAC... |
| PCM1754DBQG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 24BIT AUDIO 16SSOP... |
| PCM16XC0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | PROCESSOR MODULE FOR MPLA... |
| PCM18XT0 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | MODULE PROC PIC18F4685 |
| PCM1798DBR | Texas Instru... | -- | 6358 | IC DAC 24BIT STER 192KHZ ... |
| PCM1772PW | Texas Instru... | 2.65 $ | 23 | IC 24BIT LP STEREO DAC 16... |
| PCM1604PTG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 4... |
| PCM1781DBQG4 | Texas Instru... | 1.32 $ | 1000 | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ ... |
| PCM1609APTR | Texas Instru... | 3.19 $ | 1000 | IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 4... |
Analog to Digital Converters - ADC 16-bi...
DAS 16BIT DUAL 10:1 40-TQFNData Acquisit...
IC ADC 3.5 DIGIT LP 40-DIPDisplay Driver...
IC DAS 12BIT W/2WIREINTFC 28SSOPData Acq...
IC DAC 20BIT BICMOS 20SODAC, Audio 20 bi...
IC DAC 1.1GBPS 68TQFNDAC 16 b SPI 68-TQ...
PCM1748KE Datasheet/PDF