| Allicdata Part #: | R1S8-3.33.3-R-ND |
| Manufacturer Part#: |
R1S8-3.33.3-R |
| Price: | $ 3.94 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | RECOM Power |
| Short Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 1W |
| More Detail: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3... |
| DataSheet: | R1S8-3.33.3-R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 3.58092 |
| Current - Output (Max): | 303mA |
| Control Features: | -- |
| Size / Dimension: | 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) |
| Package / Case: | 8-SMD Module |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 75% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Features: | SCP |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 1kV |
| Power (Watts): | 1W |
| Series: | ECONOLINE R1S |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Input (Max): | 3.6V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Isolated Module |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC DC Converters are used in many industries today to convert power from one voltage to another. The R1S8-3.33.3-R is a powerful DC DC converter that has been designed to convert 9-36V DC to 3.3V DC. This converter has a range of applications that make it a valuable asset in many industries.
Applications:The R1S8-3.33.3-R can be used in a variety of applications. It is commonly used to supply power to devices such as cameras, sensors, and other low power devices. It is also suitable for circuit boards and project boards as it can easily supply the necessary power without the need for large voltage conversion circuitry. It is particularly useful in automotive and industrial applications because of its ability to operate in harsh environments.
Working Principle:The R1S8-3.33.3-R works on a DC to DC voltage conversion principle. The device takes the input DC voltage and converts it into an output DC voltage, through a series of switching components. The input voltage is first stepped down to a lower voltage. This is done by a series of electronic switch circuits that reduce the supply voltage. The reduced voltage is then sent to an inductor and a capacitor, which are connected to the output. The inductor and capacitor form a filter, which smoothens out the DC output voltage before it is ready for use.
Once the output voltage is stabilized, the current draw is limited by a control circuit to prevent damaging the system, and to keep the output voltage stable. The device also features reverse polarity protection to ensure that the voltage is not converted in a wrong direction. Additionally, the R1S8-3.33.3-R is equipped with short circuit protection, to avoid any possible damage to the device.
Overall, the R1S8-3.33.3-R is a powerful DC DC converter that offers reliable results and easy integration into a variety of applications. Its simple circuitry, high efficiency, and wide-ranging input voltage make it a great asset for many industries. Its range of protective features make it suitable for use in demanding environments, and it is also a great option for those looking to efficiently power low power devices.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| R1S8-1505-R | RECOM Power | 3.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1512/P | RECOM Power | 4.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-1205 | RECOM Power | 4.21 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-123.3 | RECOM Power | 4.21 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-3.324/P-R | RECOM Power | 4.32 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 1WIso... |
| R1S8-0505-R | RECOM Power | 3.67 $ | 1000 | CONV DC/DC 1W 5V OUT SMDI... |
| R1S8-1524-R | RECOM Power | 3.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 1WIso... |
| R1S8-053.3-R | RECOM Power | 3.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-0509/P | RECOM Power | 4.64 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 9V 1WIsol... |
| R1S8-2405/E | RECOM Power | 5.82 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1515-R | RECOM Power | 3.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-3.312-R | RECOM Power | 3.94 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-1205/P-R | RECOM Power | 4.03 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-243.3/P-R | RECOM Power | 4.8 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-123.3-R | RECOM Power | 3.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-053.3 | RECOM Power | 4.21 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-3.312/P-R | RECOM Power | 4.32 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-1215 | RECOM Power | 4.21 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-0505/P-R | RECOM Power | 4.03 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1509-R | RECOM Power | 3.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 9V 1WIsol... |
| R1S8-2415/P-R | RECOM Power | 4.8 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-053.3/P-R | RECOM Power | 4.03 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-2412-R | RECOM Power | 4.38 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-1512-R | RECOM Power | 3.75 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-3.305/EP-R | RECOM Power | 5.54 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1515 | RECOM Power | 4.3 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-2405/P | RECOM Power | 5.56 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1505 | RECOM Power | 4.3 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-2424-R | RECOM Power | 4.38 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 1WIso... |
| R1S8-2412 | RECOM Power | 5.05 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-1205/EP-R | RECOM Power | 5.17 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1524/P-R | RECOM Power | 4.1 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 24V 1WIso... |
| R1S8-3.33.3-R | RECOM Power | 3.94 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-153.3 | RECOM Power | 4.3 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 3.3V 1WIs... |
| R1S8-1215-R | RECOM Power | 3.67 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-3.315/P | RECOM Power | 4.98 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
| R1S8-2412/P | RECOM Power | 5.56 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 12V 1WIso... |
| R1S8-2405/EP | RECOM Power | 6.41 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 1WIsol... |
| R1S8-1509 | RECOM Power | 4.3 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 9V 1WIsol... |
| R1S8-2415-R | RECOM Power | 4.38 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 15V 1WIso... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
R1S8-3.33.3-R Datasheet/PDF