| Allicdata Part #: | R5F5631BCDLJ#U0-ND |
| Manufacturer Part#: |
R5F5631BCDLJ#U0 |
| Price: | $ 6.87 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100TFLGA |
| More Detail: | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M ... |
| DataSheet: | R5F5631BCDLJ#U0 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 6.24393 |
| 250 +: | $ 5.69301 |
| 500 +: | $ 5.32571 |
| 1000 +: | $ 4.88496 |
| 2500 +: | $ 4.70131 |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Supplier Device Package: | 100-TFLGA (7x7) |
| Package / Case: | 100-TFLGA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 8x10b, 14x12b, D/A 1x10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 3.6 V |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| EEPROM Size: | 32K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | RX600 |
| Number of I/O: | 78 |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SCI, SPI, USB |
| Speed: | 100MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | RX |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Embedded microcontrollers are essential components that are widely used in the modern automation industry. The R5F5631BCDLJ#U0 microcontrollers are amongst the most recent developments in the field of embedded microcontrollers. This state-of-the-art technology has enabled users to design more rapidly, efficiently, and reliably than ever before. In this article, we will discuss the application field and working principle of the R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller.
The application field of the R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller includes a wide range of applications, including industrial controllers, medical devices, consumer electronic products, smart home appliances, robots and drones, safety systems, and many more. The R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller is an especially great fit for mid-range and low-end applications. It has a wide range of features, such as an on-chip frequency measurement unit, a host interface, a 16-bit timer, and various other features that enable users to quickly and efficiently create their desired applications.
As for the working principle of the R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller, it is based around a specially designed control core that is composed of a reduced instruction set computer (RISC). This core is designed to quickly process instructions, thus allowing for more efficient data processing. The R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller also has a 16-bit timer that can be used to capture and measure time-based events. Furthermore, it includes various other features, such as an on-chip frequency measurement unit and a host interface, that enables users to easily create highly efficient applications.
In conclusion, the R5F5631BCDLJ#U0 microcontroller is a highly capable and efficient device that is suitable for a wide range of applications. Its reduced instruction set computing core allows for more efficient data processing, while its wide range of features enable users to quickly and easily create their desired applications. It is an essential component for the modern automation industry, and its use will continue to increase in the years to come.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| R5F563NBCDLK#U0 | Renesas Elec... | 8.86 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 14... |
| R5F563NDDDFC#V0 | Renesas Elec... | 10.69 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH ... |
| R5F51111ADLM#UA | Renesas Elec... | 1.4 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 3... |
| R5F565N4ADFB#30 | Renesas Elec... | 8.23 $ | 200 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| R5F5631BDDBG#U0 | Renesas Elec... | 10.42 $ | 17 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| R5F524TAADFP#31 | Renesas Elec... | 4.77 $ | 10 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| R5F565NEDDLJ#20 | Renesas Elec... | 10.42 $ | 1000 | 32BIT MCU RX65N 2MB 640KB... |
| R5F562T6BDFM#V1 | Renesas Elec... | 4.03 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| R5F562N7ADFB#V0 | Renesas Elec... | 6.22 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
| R5F5631BCDLJ#U0 | Renesas Elec... | 6.87 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 10... |
| R5F56318SDBG#U0 | Renesas Elec... | 7.28 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| R5F563NACDLJ#U0 | Renesas Elec... | 7.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 768KB FLASH ... |
| R5F571MFDDFC#V0 | Renesas Elec... | 11.49 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 17... |
| R5F571MFHDLC#20 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 17... |
| R5F571MFCDFP#30 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 10... |
| R5F571MLGDFP#30 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 4MB FLASH 10... |
| R5F51115ADNE#UA | Renesas Elec... | 2.97 $ | 20 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| R5F52317ADFM#30 | Renesas Elec... | 3.48 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
| R5F5631PCDFL#V0 | Renesas Elec... | 5.19 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| R5F563NADDLK#U0 | Renesas Elec... | 8.72 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 768KB FLASH ... |
| R5F564MJDDLC#21 | Renesas Elec... | 11.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 3MB FLASH 17... |
| R5F562N8ADFB#V0 | Renesas Elec... | 8.51 $ | 323 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| R5F565N9BDFB#30 | Renesas Elec... | 8.85 $ | 25 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 14... |
| R5F571MLDDFC#V0 | Renesas Elec... | 11.97 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 4MB FLASH 17... |
| R5F51115ADFL#30 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| R5F521A6BDFN#30 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| R5F564MGGDFB#V1 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2.5MB FLASH ... |
| R5F564MJHDLK#21 | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 3MB FLASH 14... |
| R5F56316DDFC#V0 | Renesas Elec... | 7.85 $ | 15 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| R5F51115ADFL#3A | Renesas Elec... | 1.51 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| R5F51113ADNE#UA | Renesas Elec... | 1.6 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 4... |
| R5F5631DDDBG#U0 | Renesas Elec... | 9.91 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH ... |
| R5F563NECDLJ#U0 | Renesas Elec... | 9.98 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 10... |
| R5F564MLDDFB#V1 | Renesas Elec... | 13.85 $ | 7 | IC MCU 32BIT 4MB FLASH 14... |
| R5F51113ADLF#UA | Renesas Elec... | 1.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| R5F523T3ADFM#30 | Renesas Elec... | 1.81 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| R5F52315CDLF#20 | Renesas Elec... | 2.67 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| R5F52105BDLJ#U0 | Renesas Elec... | 3.96 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| R5F563TBDDFP#V1 | Renesas Elec... | 5.6 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| R5F56216BDLE#U0 | Renesas Elec... | 5.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
R5F5631BCDLJ#U0 Datasheet/PDF