| Allicdata Part #: | SI8237BB-B-IS1-ND |
| Manufacturer Part#: |
SI8237BB-B-IS1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Silicon Labs |
| Short Description: | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC |
| More Detail: | 500mA Gate Driver Capacitive Coupling 2500Vrms 2 C... |
| DataSheet: | SI8237BB-B-IS1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Rise / Fall Time (Typ): | 20ns, 20ns (Max) |
| Approvals: | CQC, CSA, UR, VDE |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply: | 9.4 V ~ 24 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | -- |
| Current - Peak Output: | 500mA |
| Current - Output High, Low: | 250mA, 500mA |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Pulse Width Distortion (Max): | 5.6ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 60ns, 60ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 20kV/µs |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Number of Channels: | 2 |
| Technology: | Capacitive Coupling |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Isolators - Gate Drivers: SI8237BB-B-IS1 Application Field And Working Principle
The SI8237BB-B-IS1 device is a gate driver manufactured by SEMIKRON and is a part of the Isolators - Gate Drivers product line.
This chip was designed for usage in various applications by providing isolated, low-power, high-speed performance. It is mainly used in applications that require isolated gate drive powered devices, which will reduce the total cost of ownership.
It is an integrated circuit, designed for switching on and off high voltage power MOSFETs. It contains two power MOSFETs and one low-voltage MOSFET driving circuit, and with an integrated fast-enable input. It also features a high isolation level between driver transistor stages.
In addition to these features, the chip also includes a built-in 1.8V bias voltage output and an integrated 5V or 3.3V regulator. The chip also includes over-current protection and thermal shutdown circuits. It is available in both through-hole and surface mount packages.
The working principle of the device is simple; it consists of two power MOSFETs, a low-voltage MOSFET driving circuit, and a low-voltage bias voltage output circuit. When a high voltage is applied to the gate of either of the power MOSFETs, the MOSFETs are switched on and the power MOSFETs draw current from the power supply and turn on the load.
When the low-voltage driver circuit is provided with a logic signal, the voltage on the fast enable input of the chip is toggled, effectively enabling or disabling the power MOSFETs. When the power MOSFETs are disabled, the load is disconnected from the power supply. This allows the user to switch power on and off quickly and efficiently, without having to wait for the MOSFET to turn on or off.
The SI8237BB-B-IS1 device is one of the most reliable and cost-effective solutions for applications that require isolated gate drive powered devices. With its high-speed performance, low power consumption, and superior reliability, this device is ideal for a variety of applications in industrial, medical, consumer, automotive, and military markets.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SI8261ABA-C-IS | Silicon Labs | 0.85 $ | 1000 | DGTL ISO 1CH GATE DRIVER6... |
| SI8238AB-D-IS1R | Silicon Labs | -- | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8274DB1-IS1 | Silicon Labs | 1.67 $ | 47 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8271DB-IS | Silicon Labs | 1.18 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVE... |
| SI8232DB-D-ISR | Silicon Labs | 0.98 $ | 1000 | DGTL ISO 2CH GATE DRIVER ... |
| SI82395CB-IS1R | Silicon Labs | 1.41 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DVR 1... |
| SI8232DB-D-IS | Silicon Labs | 1.15 $ | 1000 | DGTL ISO 2CH GATE DRIVER ... |
| SI8235BB-C-IM | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVE... |
| SI8237BB-B-IS1 | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8261BCA-C-IS | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 1CH GATE DRIVER4... |
| SI8233BD-D-IS3 | Silicon Labs | 2.34 $ | 37 | ISOLATED GATE DRIVER, 8 M... |
| SI8283BC-ISR | Silicon Labs | 2.68 $ | 1000 | DGTL ISO 3.75KV 1CH GATE ... |
| SI82398BD4-ISR | Silicon Labs | 1.86 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 2CH GATE DVR... |
| SI8273DB-IS1R | Silicon Labs | -- | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI82396CD-ISR | Silicon Labs | 1.86 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 2CH GATE DVR... |
| SI8261ABD-C-IMR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 1CH GATE DRV... |
| SI82391AB-IS1R | Silicon Labs | 1.41 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DVR 1... |
| SI8234BB-C-ISR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI82398BB4-IS1 | Silicon Labs | 1.67 $ | 39 | DGTL ISO 2.5KV GATE DVR 1... |
| SI8285BC-ISR | Silicon Labs | 1.36 $ | 1000 | DGTL ISO 3.75KV 1CH GATE ... |
| SI8261BBD-C-IMR | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 1CH GATE DRV... |
| SI8261BBD-C-IS | Silicon Labs | -- | 1090 | DGTL ISO 5KV 1CH GATE DRV... |
| SI82395AB-IS1 | Silicon Labs | 1.67 $ | 186 | DGTL ISO 2.5KV GATE DVR 1... |
| SI8220BB-A-IS | Silicon Labs | -- | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVE... |
| SI8234AB-C-IS1 | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8261ACA-C-IS | Silicon Labs | 0.71 $ | 1920 | DGTL ISO 1CH GATE DRIVER6... |
| SI8261BCC-C-IPR | Silicon Labs | 1.18 $ | 107 | DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR... |
| SI8233BB-D-IS1R | Silicon Labs | -- | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8274GB4D-IM | Silicon Labs | 1.85 $ | 48 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVE... |
| SI8271AB-ISR | Silicon Labs | 1.08 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8230AD-D-IS3R | Silicon Labs | 1.45 $ | 1000 | ISOLATED GATE DRIVER, 8 M... |
| SI8232AD-D-IS | Silicon Labs | 1.51 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 2CH GATE DVR... |
| SI8235BB-C-ISR | Silicon Labs | -- | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8273ABD-IM1R | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR ... |
| SI8281CC-ISR | Silicon Labs | 2.44 $ | 1000 | DGTL ISO 3.75KV 1CH GATE ... |
| SI82394CD-ISR | Silicon Labs | 1.86 $ | 1000 | DGTL ISO 5KV 2CH GATE DVR... |
| SI8233BB-C-IM | Silicon Labs | 0.0 $ | 1000 | DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVE... |
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC4A Gate D...
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8SMD1.5A Gat...
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 5SOP3A Gate ...
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8DIP3A Gate ...
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8DIP3A Gate ...
OPTOISO 5KV 1CH GATE DRIVER 8SMD3A Gate ...
SI8237BB-B-IS1 Datasheet/PDF