| Allicdata Part #: | SS10P4HM3_A/HGITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS10P4HM3_A/H |
| Price: | $ 0.28 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A |
| More Detail: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC... |
| DataSheet: | SS10P4HM3_A/H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1500 +: | $ 0.24985 |
| 3000 +: | $ 0.23320 |
| 7500 +: | $ 0.22209 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 560mV @ 10A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 800µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | 750pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
| Supplier Device Package: | TO-277A (SMPC) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes are semiconductor devices that allow electricity to pass through them in one direction. Rectifiers are diodes used to convert alternating current (AC) power into direct current (DC) power by allowing only the positive half of the AC wave to pass through. Single rectifiers are devices that can only handle one half of the AC cycle at a time, and SS10P4HM3_A/H is a single rectifier.
SS10P4HM3_A/H is a bidirectional diode array with two diodes connected in series. It has a wide range of applications, including power supplies, inverters and motor controls. It is widely used in AC-DC, DC-DC, DC-AC and other power conversion circuits. It also works well with both single-phase and three-phase rectifiers. It can be used in circuits to rectify single-phase and three-phase rectifiers, such as those used in AC or DC motor drives.
The SS10P4HM3_A/H is designed to operate over a wide operating range. It has a maximum operating temperature of +200°C and can handle voltages up to 1600V. It has a high surge current capability, low forward voltage drop and low reverse leakage current. It is also available in a wide range of package sizes, making it suitable for a variety of applications.
The working principle of SS10P4HM3_A/H is simple. When an AC voltage is applied to the diode, it acts as a rectifier by allowing only the positive half of the voltage wave to pass through. The diode also limits the forward current, so that only a safe operating level of current is allowed to pass through the diode. The diode also acts as a protection device, limiting the reverse current so that it does not damage the circuit.
In summary, SS10P4HM3_A/H is a single rectifier with a wide range of applications. It is easily available in a variety of package sizes, making it suitable for a variety of applications. It can handle high voltages and high surge currents, and provides protection for the circuit by limiting the forward and reverse current. It can be used in AC-DC, DC-DC, DC-AC and other power conversion circuits, as well as in single-phase and three-phase rectifiers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| Q2-F-1/16-01-SS1000FT | Qualtek | 34.4 $ | 16 | HEATSHRINK POLY 1/16" BLK... |
| Q2-XT-16AWG-01-SS1000FT | Qualtek | 16.63 $ | 1000 | TUBING 0.051" ID POLY 100... |
| Q2-HF-1/16-01-SS1000FT | Qualtek | 33.68 $ | 1000 | HEATSHRINK 1/16"-1000' BL... |
| SS101M010ST | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 20% 10V RA... |
| Q1-1 1/4-01-SS100FT | Qualtek | 30.83 $ | 1000 | HEATSHRINK 1 1/4"-100' BL... |
| Q2-F2XYG-5/16-08-SS100M | Qualtek | 33.45 $ | 1000 | HEATSHRINK 5/16"-100M YLL... |
| SS10P2CL-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V ... |
| Q2-XT-8AWG-01-SS1000FT | Qualtek | 34.18 $ | 1000 | TUBING 0.13" ID POLY 1000... |
| Q5-4X-1/4-01-SS100M | Qualtek | 60.47 $ | 1000 | HEATSHRINK 1/4"-100M BLAC... |
| SS10P6-M3/87A | Vishay Semic... | 0.27 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO2... |
| Q2-Z-1/16-01-SS1000FT | Qualtek | 31.13 $ | 19 | HEATSHRK POLY Q2Z 1/16"X1... |
| Q2-F-1 1/4-01-SS100FT | Qualtek | 47.47 $ | 1000 | HEATSHRINK POLY 1 1/4" BL... |
| SS10P3HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO... |
| SS10P4HM3_A/H | Vishay Semic... | 0.28 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO... |
| SS10P3HM3_A/H | Vishay Semic... | 0.28 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO... |
| Q2-LS-1 1/4-01-SS100FT | Qualtek | 32.91 $ | 1000 | HEATSHRINK 1 1/4"-100' BL... |
| SS103VD10CAQLF7 | TT Electroni... | 0.0 $ | 1000 | RES NTWRK 2 RES 10K OHM T... |
| SS10P4-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 3000 | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO... |
| SS10PH10-M3/87A | Vishay Semic... | 0.18 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A T... |
| SS10P2CLHM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V ... |
| Q2-XT-10AWG-01-SS1000FT | Qualtek | 29.18 $ | 1000 | TUBING 0.103" ID POLY 100... |
| Q2-CB-3/64-01-SS1000FT | Qualtek | 22.09 $ | 1000 | HEATSHRINK 3/64"-1000' BL... |
| Q2-F-3-01-SS100FT | Qualtek | 136.52 $ | 1000 | HEATSHRINK 3"-100' BLACKH... |
| SS10PH10HM3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 10A T... |
| SS10 | Klein Tools,... | 7.37 $ | 1000 | NUT DRIVER HEX SKT5/16" 3... |
| SS10PH45-M3/86A | Vishay Semic... | 0.19 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO... |
| SS10PH9HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO... |
| SS10P4HM3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO... |
| Q2-F-3/64-01-SS1000FT | Qualtek | 32.77 $ | 9 | HEATSHRINK POLY 3/64" BLK... |
| Q1-2-01-SS100FT | Qualtek | 56.63 $ | 1000 | HEATSHRINK 2"-100' BLACKH... |
| Q2-Z-3-01-SS100FT | Qualtek | 121.66 $ | 1000 | HEATSHRINK POLY Q2Z 3"X10... |
| Q5-F4X-3/16-01-SS100M | Qualtek | 57.95 $ | 1000 | HEATSHRINK 3/16"-100M BLA... |
| SS100M016ST | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 20% 16V RAD... |
| SS100M035ST | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 20% 35V RAD... |
| Q5-2X-1/4-01-SS100M | Qualtek | 55.43 $ | 1000 | HEATSHK DL WL Q52X 1/4"X1... |
| Q1-3/64-01-SS1000FT | Qualtek | 23.02 $ | 1000 | HEATSHRINK 3/4"-1000' BLA... |
| SS10P4HM3_A/I | Vishay Semic... | 0.25 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO... |
| EFO-SS1005E5 | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CER RES 10.0000MHZ 21PF S... |
| SS10P4-M3/87A | Vishay Semic... | 0.22 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO... |
| Q2-LS-2-01-SS100FT | Qualtek | 54.84 $ | 1000 | HEATSHRINK 2"-100' BLACKH... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS10P4HM3_A/H Datasheet/PDF