| Allicdata Part #: | SS5P4HM3/86A-ND |
| Manufacturer Part#: |
SS5P4HM3/86A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A |
| More Detail: | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| DataSheet: | SS5P4HM3/86A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 0 +: | $ 0.00000 |
| Series: | eSMP® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 520mV @ 5A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 250µA @ 40V |
| Capacitance @ Vr, F: | 280pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
| Supplier Device Package: | TO-277A (SMPC) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Base Part Number: | SS5P4 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
SS5P4HM3/86A Diodes - Rectifiers - Single Application Field and Working Principle
SS5P4HM3/86A diodes, also known as single rectifiers, are widely used in electrical and electronic devices and circuits, mainly in conversion and rectification applications. Single rectifiers are most commonly used in power supplies and electronic circuits that require a high current. They have a unique construction, which makes them small and more efficient.
Applications
Single rectifiers are mainly used in power supplies, rectification of AC to DC and other electrical and electronic circuits. Their high current capabilities make them suitable for higher power applications. They are also used in data transmission, signal processing and surge protection.
They can also be used in diverse systems such as electric vehicles, frequency converters, industrial control, automatic meter reading, and energy management systems. Single rectifiers also play an important role in electronics in terms of improving circuit performance and efficiency.
Working Principle
Single rectifiers have an unique construction that makes them suitable for high current applications. The construction consists of a wire-wound resistor and two P-N junctions connected in series. The forward voltage drop of the P-N Junctions is used to create the rectification effect. When an AC signal is applied, the P-N junctions act as a valve to allow the signal current to flow in only one direction.
When a positive signal is applied to the cathode of the P-N junction, it will cause a depletion region to be created between the N-type material and the P-type material, thereby blocking the current flow. When a negative signal is applied to the anode, the depletion region becomes smaller and allows the signal current to flow from the anode to the cathode.
In case of a high current application, instead of two P-N junctions connected in series, multiple P-N junctions can be connected in parallel to provide greater current handling capabilities. The same principle is used for higher power rectification applications.
Conclusion
Single rectifiers or SS5P4HM3/86A diodes are used in many electrical and electronic circuits, mainly for power supply applications. They are also used in automatic meter reading, frequency converters, surge protection and many other applications. Their unique construction make them small and efficient, and more suitable for higher current applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SS5P4HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P3-E3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P9-E3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P5-M3/87A | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO2... |
| SS5P4HM3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P10HM3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO... |
| SS5P4-M3/87A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P9HM3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P6HM3J_A/H | Vishay Semic... | 0.21 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P9-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P10-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO... |
| SS5P3HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P6-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 105000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P6-M3/87A | Vishay Semic... | 0.17 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P5-E3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO2... |
| SS5P10HM3_A/I | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO... |
| SS5P5-E3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO2... |
| SS5P9HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 5A 90V TO-... |
| SS5P9-M3/87A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P4HM3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P5-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO2... |
| SS5P9HM3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 5A 90V TO-... |
| SS5P3HM3_A/I | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P6HM3_A/H | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P3HM3_A/H | Vishay Semic... | 0.18 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P3HM3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P4HM3_A/I | Vishay Semic... | -- | 6500 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P3-E3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P4-E3/86A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P4-M3/86A | Vishay Semic... | -- | 97500 | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO2... |
| SS5P6HM3J/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 5A 60V TO-... |
| SS5P3-M3/87A | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO2... |
| SS5P5HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO2... |
| SS5P10HM3/87A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 5A 100V TO... |
| SS5P10-M3/87A | Vishay Semic... | 0.15 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO... |
| SS5P6-E3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P9-E3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P6HM3/87A | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO2... |
| SS5P9HM3_A/I | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO2... |
| SS5P10HM3/86A | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 5A 100V TO... |
Diodes - General Purpose, Power, Switchi...
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SC76Diode Schot...
DIODE GEN PURPOSE DO-204ALDiode
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41Diode Standar...
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DIE 1=400Diode Sch...
DIODE GEN PURP 400V 500MA D5ADiode Stand...
SS5P4HM3/86A Datasheet/PDF