| Allicdata Part #: | STR3A154-ND |
| Manufacturer Part#: |
STR3A154 |
| Price: | $ 2.87 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Sanken |
| Short Description: | IC PWM AC/DC CONVERTER 8DIP |
| More Detail: | Converter Offline Flyback Topology 67kHz 8-DIP |
| DataSheet: | STR3A154 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 46 |
| 1 +: | $ 2.87000 |
| 10 +: | $ 2.78390 |
| 100 +: | $ 2.72650 |
| 1000 +: | $ 2.66910 |
| 10000 +: | $ 2.58300 |
Specifications
| Duty Cycle: | 74% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C (TA) |
| Control Features: | -- |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Power (Watts): | 60W |
| Frequency - Switching: | 67kHz |
| Series: | STR3A100 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.1 V ~ 32 V |
| Voltage - Start Up: | 15.3V |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Breakdown: | 650V |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Output Isolation: | Isolated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IntroductionThe STR3A154 is a complete dual-channel, high-side, low-side, and offline power switch device. It provides complete power switch control and protection functions, allowing designers to build a variety of high-current systems with ease. This efficient switching regulator is suitable for both AC and DC applications.Application Field
The STR3A154 has a wide range of applications, particularly in AC and DC power conversion and control. Its advantages lie in its extremely low on-time and fast response times, as well as its improved noise immunity.
In DC applications, the STR3A154 is an efficient and compact solution for high-current power conversion such as automotive battery chargers, uninterruptible power supplies, and defence electronics applications.
In AC applications, the STR3A154 is effective for light dimmer and appliance motor control, HVAC systems, and any system requiring fast, easy switch control. The device also offers protection from in-rush current, open and short circuits, and over-voltage.Working Principle
The STR3A154 is based on a chopping control mechanism, which drives an iron core switch. When an input voltage is applied, current flows into the device through the input pins. This current flows through the iron core switch, which is then opened or closed to control the output voltage at the regulator pins.
The device uses the chopping control mechanism to regulate the voltage and current at the output pins. The chopping control is driven by the internal power source that provides power to the switching devices. The output voltage is adjustable via a potentiometer, while the current sense is adjustable via a resistor.
The safety features of the device include a thermal shutdown circuitry that turns off the device when the temperature exceeds certain limits, and a current foldback circuit that reduces the output current when the device is overloaded.Conclusion
The STR3A154 is a robust and reliable power switch device with a wide range of applications, particularly in AC and DC power conversion and control. The device utilizes a chopping control mechanism to regulate the output voltage and current, while also providing safety features such as a thermal shutdown and a current foldback circuit. By using the STR3A154, designers can build efficient, reliable, high-performance switching regulators for their applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "STR3" Included word is 13
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STR3A163HD | Sanken | 1.6 $ | 1000 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A153 | Sanken | 2.62 $ | 2508 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A152 | Sanken | 2.35 $ | 50 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A155 | Sanken | 3.35 $ | 2500 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A161HD | Sanken | 3.35 $ | 22 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A151 | Sanken | 2.21 $ | 1864 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A162HD | Sanken | 3.35 $ | 44 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A153D | Sanken | 2.62 $ | 2485 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A154D | Sanken | 1.37 $ | 1000 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A155D | Sanken | 3.35 $ | 2500 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A152D | Sanken | -- | 50 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A154 | Sanken | -- | 46 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
| STR3A151D | Sanken | 2.21 $ | 9 | IC PWM AC/DC CONVERTER 8D... |
Latest Products
STR-A6259H
IC FLYBACK SW REG 8DIPConverter Offline ...
STR-X6759F
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7Converter Of...
TNY375DN
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SOICConverter Offl...
UCC28221DRG4
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOICConverte...
NCP1395BPG
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIPConverter Offl...
MIC3808BM
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOICConverter...
STR3A154 Datasheet/PDF