| Allicdata Part #: | TE20A0903N01-ND |
| Manufacturer Part#: |
TE20A0903N01 |
| Price: | $ 8.72 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
| Short Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W |
| More Detail: | 9V 18W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter C... |
| DataSheet: | TE20A0903N01 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 7.91644 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.243 lb (110.22g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | IEC 320-C8 |
| Approvals: | CB, CE, CSA, UL |
| Size / Dimension: | 3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level VI |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | TE20 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Power (Watts): | 18W |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Voltage - Output: | 9V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Cord (Sold Separately) |
| Form: | Desktop (Class II) |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TE20A0903N01 is a state-of-the-art AC / DC desktop and wall adapter that provides safe and efficient power for electronic devices. It is ideal for powering systems such as televisions, computers, and audio equipment, and is easy to install. Additionally, this adapter is also available in various output voltages, ranging from 24v to 48v. The TE20A0903N01 is designed to be highly reliable, long-lasting, and safe.
The AC/DC Adapter is divided into two parts; the power unit and the power adapter. The power unit is a high-efficiency, low-voltage converter that takes in an AC voltage and converts it into DC voltage. This power unit is typically rated to deliver output voltages ranging from 8 to 48 volts. The power adapter is a step-down transformer that takes in the DC voltage and reduces it to the desired output voltage. This power adapter is typically rated to deliver output voltages ranging from 4 to 16 volts.
The operation of the TE20A0903N01 starts with the power unit, which regulates the AC voltage into a DC voltage. The DC voltage is then stepped down through the power adapter to the desired output voltage. The output voltage is then sent to the electrical device that it is powering. The adapter also has several safety features, including overcurrent and overvoltage protection, as well as thermal protection.
With its high efficiency, safety features, and long-lasting design, the TE20A0903N01 is an ideal choice for powering various electronics. It is also easy to install and is available in various output voltages, making it a versatile and reliable option for powering many different types of electronic devices.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TE20A1203Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A0702N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE200B330RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2... |
| TE20A0502B01 | SL Power Ele... | 11.66 $ | 58 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A0702Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0703B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE20A0603N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9... |
| TE20A1803N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A1202Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A2402C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE2000B47RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 47 OHM 5% 20... |
| TE200B820RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE200B12RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 12 OHM 5% 20... |
| TE2000B3R3J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 2... |
| TE2000B820RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE2000B1K0J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 20... |
| TE20A1802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTERA... |
| TE20A1803B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A1802F01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A0603C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE20A0602C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE200B15RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 15 OHM 5% 20... |
| TE20A4803F01 | SL Power Ele... | 11.94 $ | 151 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| TE200B8R2J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 2... |
| TE20A0702C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE2000B68RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 68 OHM 5% 20... |
| TE20A0903N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V ... |
| TE20A0503C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A2412F01 | SL Power Ele... | 11.74 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| TE20A2403C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B180RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2... |
| TE20A0703N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0503Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| TE200B10RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 10 OHM 5% 20... |
| TE20A1203N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A4803B01 | SL Power Ele... | 10.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B1R5J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 2... |
| TE2001610000G | Amphenol Any... | 1.11 $ | 1000 | 350 TB WIR PRO 180D20 Pos... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
TE20A0903N01 Datasheet/PDF