| Allicdata Part #: | TE20A1203Q01-ND |
| Manufacturer Part#: |
TE20A1203Q01 |
| Price: | $ 8.72 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
| Short Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W |
| More Detail: | 12V 18W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter ... |
| DataSheet: | TE20A1203Q01 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 7.91644 |
Specifications
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | IEC 320-C18 |
| Approvals: | CE |
| Size / Dimension: | 3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Efficiency: | Level VI |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Polarization: | Positive Center |
| Series: | TE20 |
| Power (Watts): | 18W |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Voltage - Output: | 12V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type: | Cord (Sold Separately) |
| Form: | Desktop (Class II) |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AC DC Desktop, Wall Adapters
The TE20A1203Q01 AC-DC Desktop and Wall Adapter is a solid state power supply which offers a high power factor and low harmonic distortion profile. It is designed to provide a reliable output of 12Vdc up to 3A. With its compact size and high efficiency, this adapter is the perfect choice for any home, office or commercial applications.The TE20A1203Q01 has a universal input range of 100-240Vac with an input frequency of 50/60Hz and is designed to safely transport, store and operate up to a maximum of 80 degrees Celsius. This makes it the ideal choice for use in countries such as the USA, Canada, UK, Europe, and Asia. This model also offers a wide range of protective features, including overload and short circuit protection, as well as EMI/RFI filtering. In addition, the adapter has a water resistant rating of IP42, making it resistant to dust and liquid splashes.One of the main advantages of the TE20A1203Q01 is its ability to provide both 12V DC & 5V DC simultaneously. This means that you can run a variety of different devices off of the same adapter, with one output providing the 12V DC power, and the other output providing the 5V DC power. This type of power supply is particularly beneficial in applications that require the use of low voltage devices, such as USB-powered devices.The output stage of the TE20A1203Q01 is designed with a high power factor and low harmonic distortion. This ensures that the adapter can provide clean, safe and reliable power to any connected devices, even in high current applications. The power factor of this adapter is also highly efficient, meaning that it can save energy and reduce your electricity bills.The TE20A1203Q01 is a perfect adapter for any type of application, from home, office to industrial and commercial applications. It is especially ideal for LED lighting, weighing systems, security systems, POS equipment, and many more. It is CE-certified and RoHS-compliant and is designed with many safety features, so you can be sure that the adapter is capable of working with many different types of devices.Overall, the TE20A1203Q01 is a reliable, high-quality wall adapter that is capable of easily powering a wide range of devices. With its compact size and high efficiency, it is the perfect choice for any home, office or commercial applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TE20" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TE20A1203Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A0702N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE200B330RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2... |
| TE20A0502B01 | SL Power Ele... | 11.66 $ | 58 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A0702Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0703B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE20A0603N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9... |
| TE20A1803N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A1202Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A2402C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE2000B47RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 47 OHM 5% 20... |
| TE200B820RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE200B12RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 12 OHM 5% 20... |
| TE2000B3R3J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 2... |
| TE2000B820RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE2000B1K0J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 20... |
| TE20A1802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTERA... |
| TE20A1803B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A1802F01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A0603C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE20A0602C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE200B15RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 15 OHM 5% 20... |
| TE20A4803F01 | SL Power Ele... | 11.94 $ | 151 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| TE200B8R2J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 2... |
| TE20A0702C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE2000B68RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 68 OHM 5% 20... |
| TE20A0903N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V ... |
| TE20A0503C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A2412F01 | SL Power Ele... | 11.74 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| TE20A2403C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B180RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2... |
| TE20A0703N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0503Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| TE200B10RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 10 OHM 5% 20... |
| TE20A1203N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A4803B01 | SL Power Ele... | 10.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B1R5J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 2... |
| TE2001610000G | Amphenol Any... | 1.11 $ | 1000 | 350 TB WIR PRO 180D20 Pos... |
Latest Products
CENB1090A2402F01
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
CENB1030A4865Q01
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
CENB1030A1844C01
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
CENB1020A1565F01
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
CENB1020A1202N01
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
CENB1010A0540Q01
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
TE20A1203Q01 Datasheet/PDF