| Allicdata Part #: | TE20A1803N01-ND |
| Manufacturer Part#: |
TE20A1803N01 |
| Price: | $ 8.72 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
| Short Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 20W |
| More Detail: | 18V 20W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter ... |
| DataSheet: | TE20A1803N01 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 7.91644 |
| No Load Power Consumption: | 100mW (Max) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | IEC 320-C8 |
| Approvals: | CE |
| Size / Dimension: | 3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Efficiency: | Level VI |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Polarization: | Positive Center |
| Series: | TE20 |
| Power (Watts): | 20W |
| Current - Output (Max): | 1.1A |
| Voltage - Output: | 18V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264VAC |
| Input Type: | Cord (Sold Separately) |
| Form: | Desktop (Class II) |
| Region Utilized: | International |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TE20A1803N01 application field and working principle
TE20A1803N01 AC DC desktop, wall adapters are a common power adapter used in today\'s electronics to convert AC mains voltage (120-240 VAC) to a regulated DC voltage. TE20A1803N01 adapters are widely used to power devices such as mobile phones, PDAs, digital cameras, laptop computers, and many other types of electronic devices.
The working principle of the TE20A1803N01 AC DC desktop, wall adapters is based on the basic concepts of electromagnetic induction. The adapter contains a transformer, often referred to as a switching power supply, which converts the high-voltage AC input to a low-voltage DC output. The transformer contains two coils of wire, the primary coil which is connected to the AC input, and the secondary coil which is connected to the DC output.
When an AC signal is applied to the primary coil, a varying magnetic field is created, which in turn induces a varying electric field in the secondary coil due to electromagnetic induction. This induced electric field produces a DC voltage across the secondary coil, which can be used to power an electronic device.
In addition to using the transformer for basic voltage conversion, the transformer is also used to regulate the output voltage. This is done by controlling the ratio between the primary and secondary coils, as well as the frequency and voltage of the AC input. For example, to regulate a 5 volt output, the ratio between the primary and secondary coils must be adjusted to produce a 5 volt output from the secondary coil. Similarly, the frequency of the AC input can be adjusted to regulate the output voltage.
The TE20A1803N01 AC DC desktop, wall adapters are reliable, safe, and efficient power supplies for today\'s electronics. They are also generally very easy to use, and can be found in many electronics stores.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TE20A1203Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A0702N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE200B330RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2... |
| TE20A0502B01 | SL Power Ele... | 11.66 $ | 58 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A0702Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0703B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE20A0603N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9... |
| TE20A1803N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A1202Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A2402C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE2000B47RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 47 OHM 5% 20... |
| TE200B820RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE200B12RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 12 OHM 5% 20... |
| TE2000B3R3J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 2... |
| TE2000B820RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2... |
| TE2000B1K0J | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1K OHM 5% 20... |
| TE20A1802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTERA... |
| TE20A1803B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802B01 | SL Power Ele... | 9.54 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A1802F01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| TE20A0603C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE20A0602C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.... |
| TE200B15RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 15 OHM 5% 20... |
| TE20A4803F01 | SL Power Ele... | 11.94 $ | 151 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| TE200B8R2J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 2... |
| TE20A0702C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.... |
| TE2000B68RJ | TE Connectiv... | 40.88 $ | 1000 | RES CHAS MNT 68 OHM 5% 20... |
| TE20A0903N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V ... |
| TE20A0503C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A4802C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE20A2412F01 | SL Power Ele... | 11.74 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| TE20A2403C01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B180RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 180 OHM 5% 2... |
| TE20A0703N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5... |
| TE20A0503Q01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| TE200B10RJ | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 10 OHM 5% 20... |
| TE20A1203N01 | SL Power Ele... | 8.72 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| TE20A4803B01 | SL Power Ele... | 10.27 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| TE200B1R5J | TE Connectiv... | 11.55 $ | 1000 | RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 2... |
| TE2001610000G | Amphenol Any... | 1.11 $ | 1000 | 350 TB WIR PRO 180D20 Pos... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
TE20A1803N01 Datasheet/PDF