| Allicdata Part #: | TLP265J(V4-TPRE-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP265J(V4-TPR,E |
| Price: | $ 0.20 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | TRIAC COUPLER; NZC; VDE; SO6; TA |
| More Detail: | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel |
| DataSheet: | TLP265J(V4-TPR,E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.17755 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Output Type: | Triac |
| Zero Crossing Circuit: | No |
| Number of Channels: | 1 |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Static dV/dt (Min): | 500V/µs (Typ) |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max): | 10mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 70mA |
| Current - Hold (Ih): | 1mA (Typ) |
| Turn On Time: | 20µs |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.27V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Approvals: | CQC, cUR, UR, VDE |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Opto-isolators - Triac, SCR Output are a range of electronic components that are used in electrical and electronic circuits. These optoisolators are designed to provide electrical insulation between two different circuits and to prevent interference or connection of the two circuits. The TLP265J(V4-TPR,E is one of the most commonly used varieties of optoisolators.
The TLP265J(V4-TPR,E uses an optically isolated Triac output, which allows a non-isolated circuit to control a higher voltage area. It uses an internal zero-cross detector and a light emitting diode (LED) to detect the zero voltage crossings within the load circuit, which allows for accurate AC programming. It is suitable for driving high voltage AC loads, and is widely used in applications such as motor control, starter circuit, light dimmer circuits, air conditioning and heating systems, as well as in other high-power switching applications.
The TLP265J(V4-TPR,E has a number of safety features, including a built-in output over-temperature shut-down function and an on-board thermal fuse, which helps to prevent a rise in temperature which could damage the circuit and other components. It also has an exceptionally low input current of 2mA, which offers the ability to reduce power consumption and offers real energy savings. Additionally, it has built-in protection against inverse voltage, overvoltage and ESD strikes.
The working principle of the TLP265J(V4-TPR,E is fairly simple. It is an optical isolator which uses the optical coupling principle. When the LED receives current, it emits a beam of infrared light which is reflected and focused through a differential optical receiver. This transmission then triggers the opto-isolator switch which is transistorised with an internal transistor and an external diode. When the switch is activated, current will flow to the load circuit, allowing it to be activated.
The TLP265J(V4-TPR,E is a reliable and durable component which is very easy to install and use. It is highly resistant to vibration and shock and is capable of withstanding high temperatures. It is ideal for applications requiring a drive voltage or current of up to 250V. Furthermore, it can be used in a range of AC and DC circuits and is a great choice for applications where power supplies and line noise should be kept to a minimum.
The TLP265J(V4-TPR,E is a versatile device and is suitable for a variety of applications which require electrical isolation, protection against voltage spikes and accurate AC programming. It is reliable, durable and cost-effective, making it a great choice for a wide range of industries and applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP250(TP1,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 1CH GATE DR... |
| TLP293-4(V4-LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 50 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP2361(V4-TPR,E | Toshiba Semi... | 0.27 $ | 1000 | 15MBPS HIGH SPEED COUPLER... |
| TLP2358(E) | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLERLogi... |
| TLP2116(F) | Toshiba Semi... | -- | 6 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP290(TP,E) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP265J(V4T7TL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA T... |
| TLP293(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP250H(LF1,F) | Toshiba Semi... | 0.88 $ | 1000 | X36 PB-F DRIVER COUPLER 8... |
| TLP291(GRH,SE | Toshiba Semi... | 0.16 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR COUPL... |
| TLP220GA(F) | Toshiba Semi... | 3.82 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 120MA ... |
| TLP266J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.21 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP265J(E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP2261(TP4,E | Toshiba Semi... | 0.61 $ | 1000 | HIGH SPEED LOGIC OUTPUT O... |
| TLP2368(E) | Toshiba Semi... | 1.32 $ | 252 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP292-4(TP,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP222G-2(F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 392 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 8... |
| TLP265J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.19 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER SO... |
| TLP2160(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP2366(V4,E | Toshiba Semi... | 1.56 $ | 60 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP2366(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.37 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP293-4(LA-TP,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 321 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP268J(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.23 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER LO... |
| TLP2745(TP,E | Toshiba Semi... | 0.29 $ | 22495 | OPTOISO 5KV PUSH PULL SO6... |
| TLP2368(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.44 $ | 1000 | 20MBPS HIGH SPEED LOGIC O... |
| TLP241A(LF1,F | Toshiba Semi... | 0.77 $ | 1000 | PHOTORELAY; HIGH ISOLATIO... |
| TLP2161(F) | Toshiba Semi... | 1.6 $ | 553 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(LGB,E | Toshiba Semi... | 1.01 $ | 3500 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP281-4(GB-TP,J,F | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 1... |
| TLP265J(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; VDE; ... |
| TLP2631TP1F | Toshiba Semi... | 0.69 $ | 1500 | OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN CO... |
| TLP293-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP220J(F) | Toshiba Semi... | -- | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 90MA 6... |
| TLP2962(F) | Toshiba Semi... | 0.96 $ | 4 | OPTOISO 5KV OPEN COLLECTO... |
| TLP293-4(V4LATRE | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMDOptoisolat...
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOPOptoisolat...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMDOptoisolator ...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIPOptoisolator ...
TLP265J(V4-TPR,E Datasheet/PDF