| Allicdata Part #: | TLP265J(V4T7E-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP265J(V4T7,E |
| Price: | $ 0.35 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA TRIGGER |
| More Detail: | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel |
| DataSheet: | TLP265J(V4T7,E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 125 +: | $ 0.31707 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Output Type: | Triac |
| Zero Crossing Circuit: | No |
| Number of Channels: | 1 |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Static dV/dt (Min): | 500V/µs (Typ) |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max): | 10mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 70mA |
| Current - Hold (Ih): | 1mA (Typ) |
| Turn On Time: | 20µs |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.27V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Approvals: | CQC, cUR, UR, VDE |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TLP265J (V4T7,E) is a serial-input, zero-cross optoisolator that utilizes a triac or SCR to provide electrical output isolation. This optoisolator is particularly well suited for applications that require long electrical isolation distances, as well as those that require precise zero-cross switching or detection and integration into digital systems.
The TLP265J (V4T7,E) optoisolator consists of an infrared light-emitting diode (LED) and a triac, which is a two-element semiconductor device that switches on and off rapidly when triggered by a voltage or current signal. The LED and the triac are isolated from each other through an optical barrier. This optical barrier prevents electrical energy from crossing the gap between the two components. When the LED is triggered, it sends a beam of infrared light across the gap to the triac, which is then triggered to turn on or off.
The zero-cross feature of the TLP265J (V4T7,E) optoisolator ensures that the output voltage is synchronized with the control source. This is particularly useful when the output is used to control the speed of a motor, since the voltage can be stepped up or down smoothly without causing any sudden jolts. Furthermore, the optoisolator’s input is compatible with the 3-state logic level of TTL and CMOS systems, eliminating the need for additional external components such as drivers or transistors.
The TLP265J (V4T7,E) optoisolator is designed to provide high levels of isolation and can withstand up to 5,000 Volts of isolation voltage at a temperature difference of 55°C. This makes it suitable for use in applications that require even higher levels of electrical isolation. In addition to electrical isolation, the optoisolator also provides protection from other types of interference, such as high frequency noise. This makes it well-suited for communication and signal applications in industrial and medical equipment.
The TLP265J (V4T7,E) optoisolator is also assembled in a standard DIP package, allowing for easy integration into a variety of applications. Furthermore, the optoisolator’s LED has a long life expectancy, and the triac can be triggered at low voltages, making it an efficient and dependable solution for applications that demand reliable performance over long periods of time.
In short, the TLP265J (V4T7,E) optoisolator is an ideal solution for applications that require precise zero-cross switching or detection, and long electrical isolation distances. The optoisolator’s LED and triac provide high levels of protection against electrical, RF, and EMI interference. The optoisolator’s small size, long life expectancy, and compatibility with TTL and CMOS logic levels make it well-suited for integration into a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP250(TP1,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 1CH GATE DR... |
| TLP293-4(V4-LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 50 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP2361(V4-TPR,E | Toshiba Semi... | 0.27 $ | 1000 | 15MBPS HIGH SPEED COUPLER... |
| TLP2358(E) | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLERLogi... |
| TLP2116(F) | Toshiba Semi... | -- | 6 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP290(TP,E) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP265J(V4T7TL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA T... |
| TLP293(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP250H(LF1,F) | Toshiba Semi... | 0.88 $ | 1000 | X36 PB-F DRIVER COUPLER 8... |
| TLP291(GRH,SE | Toshiba Semi... | 0.16 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR COUPL... |
| TLP220GA(F) | Toshiba Semi... | 3.82 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 120MA ... |
| TLP266J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.21 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP265J(E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP2261(TP4,E | Toshiba Semi... | 0.61 $ | 1000 | HIGH SPEED LOGIC OUTPUT O... |
| TLP2368(E) | Toshiba Semi... | 1.32 $ | 252 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP292-4(TP,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP222G-2(F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 392 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 8... |
| TLP265J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.19 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER SO... |
| TLP2160(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP2366(V4,E | Toshiba Semi... | 1.56 $ | 60 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP2366(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.37 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP293-4(LA-TP,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 321 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP268J(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.23 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER LO... |
| TLP2745(TP,E | Toshiba Semi... | 0.29 $ | 22495 | OPTOISO 5KV PUSH PULL SO6... |
| TLP2368(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.44 $ | 1000 | 20MBPS HIGH SPEED LOGIC O... |
| TLP241A(LF1,F | Toshiba Semi... | 0.77 $ | 1000 | PHOTORELAY; HIGH ISOLATIO... |
| TLP2161(F) | Toshiba Semi... | 1.6 $ | 553 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(LGB,E | Toshiba Semi... | 1.01 $ | 3500 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP281-4(GB-TP,J,F | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 1... |
| TLP265J(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; VDE; ... |
| TLP2631TP1F | Toshiba Semi... | 0.69 $ | 1500 | OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN CO... |
| TLP293-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP220J(F) | Toshiba Semi... | -- | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 90MA 6... |
| TLP2962(F) | Toshiba Semi... | 0.96 $ | 4 | OPTOISO 5KV OPEN COLLECTO... |
| TLP293-4(V4LATRE | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMDOptoisolat...
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOPOptoisolat...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMDOptoisolator ...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIPOptoisolator ...
TLP265J(V4T7,E Datasheet/PDF