| Allicdata Part #: | TLP265J(V4T7TRE-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP265J(V4T7TR,E |
| Price: | $ 0.20 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA TRIGGER |
| More Detail: | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel |
| DataSheet: | TLP265J(V4T7TR,E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.17755 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Output Type: | Triac |
| Zero Crossing Circuit: | No |
| Number of Channels: | 1 |
| Voltage - Isolation: | 3750Vrms |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Static dV/dt (Min): | 500V/µs (Typ) |
| Current - LED Trigger (Ift) (Max): | 10mA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 70mA |
| Current - Hold (Ih): | 1mA (Typ) |
| Turn On Time: | 20µs |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.27V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Approvals: | CQC, cUR, UR, VDE |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Optoisolators are typically used in low-voltage systems where excellent isolation and precise control are required. The TLP265J(V4T7TR,E) is an optocoupler featuring a pair of silicon-controlled rectifiers (SCRs) and triac output, making it ideal for applications which involve the control of medium-power AC loads.
The optocoupler is composed of an optical source, typically an LED, and an optically sensitive detector, typically an IC or a pair of outer silicon rectifiers (SCRs). When light from the optical source is received by the detector, a small electric current is generated which is used to drive an electrical load. This small electrical current must be sufficient to overcome the gate-to-source voltage, or else the SCR or triac output won\'t activate. The electrical load can then be precisely controlled by varying the intensity of the light received by the detector.
The TLP265J(V4T7TR,E) optocoupler features two SCRs and a triac output, allowing it to control medium-power AC loads. With its two output channels, the optocoupler can control both on-off and phase-cut operations. The optocoupler also features fast response times, making it suitable for applications requiring rapid switching of loads. Additionally, the optocoupler offers excellent noise immunity and isolation, with a guaranteed minimum isolation voltage of 5000Vrms. This high level of isolation ensures that the load can be precisely controlled without interference from external sources.
The TLP265J(V4T7TR,E) optocoupler is commonly used in a variety of applications, including power switching, AC phase control, and home appliance control. The optocoupler’s ability to provide precise control of medium-power AC loads makes it ideal for controlling a wide range of home appliances, such as washing machines, refrigerators, air conditioners, and lights. Additionally, the optocoupler’s fast response time and excellent isolation make it suitable for many industrial applications as well, including those that require high speed switching or sensitive control.
In summary, the TLP265J(V4T7TR,E) optocoupler is a reliable and versatile optocoupler that is suitable for controlling medium-power AC loads. With its two output channels, fast response time, and excellent isolation, the optocoupler can be used in a variety of applications, from controlling home appliances to operating industrial equipment.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP250(TP1,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 1CH GATE DR... |
| TLP293-4(V4-LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 50 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP2361(V4-TPR,E | Toshiba Semi... | 0.27 $ | 1000 | 15MBPS HIGH SPEED COUPLER... |
| TLP2358(E) | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLERLogi... |
| TLP2116(F) | Toshiba Semi... | -- | 6 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP290(TP,E) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP265J(V4T7TL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; 7MA T... |
| TLP293(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP250H(LF1,F) | Toshiba Semi... | 0.88 $ | 1000 | X36 PB-F DRIVER COUPLER 8... |
| TLP291(GRH,SE | Toshiba Semi... | 0.16 $ | 1000 | X36 PB-F TRANSISTOR COUPL... |
| TLP220GA(F) | Toshiba Semi... | 3.82 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 120MA ... |
| TLP266J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.21 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP265J(E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO6... |
| TLP2261(TP4,E | Toshiba Semi... | 0.61 $ | 1000 | HIGH SPEED LOGIC OUTPUT O... |
| TLP2368(E) | Toshiba Semi... | 1.32 $ | 252 | OPTOISO 3.75KV OPEN COLL ... |
| TLP292-4(TP,E | Toshiba Semi... | 0.34 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP222G-2(F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 392 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 8... |
| TLP265J(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.19 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER SO... |
| TLP2160(TP,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP2366(V4,E | Toshiba Semi... | 1.56 $ | 60 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP2366(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.37 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV PSH PULL S... |
| TLP293-4(LA-TP,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP293-4(LA,E | Toshiba Semi... | 0.95 $ | 321 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP268J(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.23 $ | 1000 | X36 PB-F TRIAC COUPLER LO... |
| TLP2745(TP,E | Toshiba Semi... | 0.29 $ | 22495 | OPTOISO 5KV PUSH PULL SO6... |
| TLP2368(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.44 $ | 1000 | 20MBPS HIGH SPEED LOGIC O... |
| TLP241A(LF1,F | Toshiba Semi... | 0.77 $ | 1000 | PHOTORELAY; HIGH ISOLATIO... |
| TLP2161(F) | Toshiba Semi... | 1.6 $ | 553 | OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PU... |
| TLP292-4(LGB,E | Toshiba Semi... | 1.01 $ | 3500 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP281-4(GB-TP,J,F | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 1... |
| TLP265J(V4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRIAC COUPLER; NZC; VDE; ... |
| TLP2631TP1F | Toshiba Semi... | 0.69 $ | 1500 | OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN CO... |
| TLP293-4(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
| TLP220J(F) | Toshiba Semi... | -- | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 90MA 6... |
| TLP2962(F) | Toshiba Semi... | 0.96 $ | 4 | OPTOISO 5KV OPEN COLLECTO... |
| TLP293-4(V4LATRE | Toshiba Semi... | 0.32 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS... |
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMDOptoisolat...
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMDOptoisolato...
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOPOptoisolat...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMDOptoisolator ...
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIPOptoisolator ...
TLP265J(V4T7TR,E Datasheet/PDF