TLP383(GR-TPL,E Isolators |
|
| Allicdata Part #: | TLP383(GR-TPLETR-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLP383(GR-TPL,E |
| Price: | $ 0.11 |
| Product Category: | Isolators |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | OPTOISO 5KV TRANSISTOR SO6L |
| More Detail: | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel ... |
| DataSheet: | TLP383(GR-TPL,E Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.10291 |
| 6000 +: | $ 0.09356 |
| 15000 +: | $ 0.08732 |
| 30000 +: | $ 0.08420 |
| 75000 +: | $ 0.08108 |
| Output Type: | Transistor |
| Supplier Device Package: | 6-SO |
| Package / Case: | 6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 4 Leads |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Vce Saturation (Max): | 300mV |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.25V |
| Current - Output / Channel: | 50mA |
| Voltage - Output (Max): | 80V |
| Series: | -- |
| Input Type: | DC |
| Rise / Fall Time (Typ): | 2µs, 3µs |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 3µs, 3µs |
| Current Transfer Ratio (Max): | 300% @ 5mA |
| Current Transfer Ratio (Min): | 100% @ 5mA |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Number of Channels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Optoisolators, also known as photo-couplers, are optoelectronic devices that use light-emitting diodes (LEDs) to isolate electrical signals when transmitting data between two integrated circuits. Among optoisolators are Transistor, Photovoltaic Output devices. One such device is the TLP383 (GR-TPL).
The TLP383 (GR-TPL) is a high-efficiency optoisolator for use in applications such as industrial, communication, computing, and consumer products. The device features a built-in LED, photodiode, phototransistor, and supply voltage regulator, and operates over a wide voltage range from 4.5 V to 36 V. The phototransistor has a high gain of 600 to 1200, and the LED has a maximum forward current of 20mA and a peak forward voltage of 1.3V.
The TLP383 (GR-TPL) optoisolator can be used in applications such as AC line voltage sensing, overvoltage protection, ESD protection, data latching, and various digital logic functions. It is also suitable for use in applications where low power consumption and low propagation delay are required.
The working principle of the TLP383 (GR-TPL) is fairly simple. The LED inside the device emits light when a current is applied to the LED. This light is then detected by the photodiode inside the device, which produces an electrical signal. This signal is in turn used to drive the phototransistor, which then produces an output voltage. This voltage can then be used to drive an external circuit or device.
The TLP383 (GR-TPL) is a high-efficiency optoisolator designed for a wide range of applications. Its built-in LED, photodiode, phototransistor, and supply voltage regulator make it an effective device for isolating signals when transmitting data between two integrated circuits. Additionally, its low power consumption and low propagation delay make it perfect for applications requiring instant data transfer.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLP3062A(TP1,F | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | OPTO TRIAC COUPLER; ZERO-... |
| TLP3062(S,C,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6D... |
| TLP321-2X | Isocom Compo... | 0.54 $ | 9023 | OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8... |
| TLP3823F(TP4,F | Toshiba Semi... | 2.97 $ | 1000 | PHOTORELAY DIP8 GULL WING... |
| TLP3120(F) | Toshiba Semi... | 2.91 $ | 1000 | IC PHOTORELAY 80V 1.25A 6... |
| TLP3131(F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | PHOTORELAY MOSFET 300MA 4... |
| TLP388(D4GB-TL,E | Toshiba Semi... | 0.19 $ | 3000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER HI... |
| TLP3555A(F | Toshiba Semi... | 2.15 $ | 200 | PHOTORELAY DIP4 THROUGH-H... |
| TLP3548(TP1,F | Toshiba Semi... | 3.49 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 400MA ... |
| TLP385(BL,E | Toshiba Semi... | 0.22 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| TLP3073(LF1,F | Toshiba Semi... | 0.94 $ | 1000 | OPTO TRIAC COUPLER; NON-Z... |
| TLP3063SCF | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6D... |
| TLP352(D4,F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 59 | OPTOISO 3.75KV 1CH GATE D... |
| TLP3905(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | PHOTORVOLTAIC; 3.75KV BV;... |
| TLP3442(TP,F | Toshiba Semi... | 1.3 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 100MA ... |
| TLP3106(F | Toshiba Semi... | 2.31 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 4A 30V... |
| TLP387(TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 6000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER HI... |
| TLP3542(F) | Toshiba Semi... | 2.08 $ | 275 | PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 6... |
| TLP33CA | Littelfuse I... | 12.61 $ | 1000 | HI-REL TVS AXL HP TLP33 B... |
| TLP3130(F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | PHOTORELAY MOSFET 4-SOPSo... |
| TLP310USBS | Tripp Lite | 40.73 $ | 7 | OUTLET STRIP SPD 3 OUT 15... |
| TLP3062A(F | Toshiba Semi... | 0.77 $ | 1000 | OPTO TRIAC COUPLER; ZERO-... |
| TLP352(LF1,F) | Toshiba Semi... | 1.5 $ | 50 | OPTOISO 3.75KV 1CH GATE D... |
| TLP385(GRH-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| TLP3116(F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | PHOTORELAY MOSFET 120MA 4... |
| TLP3825(TP1,F | Toshiba Semi... | 2.97 $ | 3000 | PHOTORELAY DIP8 GULL WING... |
| TLP3123(D4,F | Toshiba Semi... | 1.73 $ | 1000 | PHOTORELAY; SMD; ROHS; BU... |
| TLP3544(LF1,F) | Toshiba Semi... | 2.72 $ | 1000 | X36 PB-F PHOTOCOUPLER REL... |
| TLP3450(TP,F | Toshiba Semi... | 1.3 $ | 1000 | PHOTORELAY SPST-NO 200MA ... |
| TLP3306(TP15,F | Toshiba Semi... | 1.51 $ | 1000 | PHOTORELAY; LOW CR / LOW ... |
| TLP383(D4GB-TL,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER LO... |
| TLP385(D4GR-TR,E | Toshiba Semi... | 0.11 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| TLP3114(F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | PHOTORELAY MOSFET 250MA 4... |
| TLP385(GB,E | Toshiba Semi... | 0.22 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| TLP387(D4-TPR,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER HI... |
| TLP3052(S,C,F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6D... |
| TLP385(D4-Y,E | Toshiba Semi... | 0.22 $ | 1000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER; 4... |
| TLP3906(TPR,E | Toshiba Semi... | 0.43 $ | 1000 | OPTOISO 3.75KV PHVOLT SO6... |
| TLP3042SCF | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6D... |
| TLP387(D4-TPL,E | Toshiba Semi... | 0.2 $ | 3000 | TRANSISTOR OPTOCOUPLER HI... |
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIPOptoisola...
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMDOptoisola...
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMDOptoisola...
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4SMDOptoisol...
OPTOISO 4.17KV TRANS 6DIPOptoisolator Tr...
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMDOptoisolato...
TLP383(GR-TPL,E Datasheet/PDF