| Allicdata Part #: | TLV1117CKTTRG3-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV1117CKTTRG3 |
| Price: | $ 0.40 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG LIN POS ADJ 800MA DDPAK |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 ... |
| DataSheet: | TLV1117CKTTRG3 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.36005 |
| Current - Output: | 800mA |
| Base Part Number: | TLV1117 |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-3 |
| Package / Case: | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 10mA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 1.3V @ 800mA |
| Voltage - Output (Max): | 13.7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TLV1117CKTTRG3 is a single-channel, low-power voltage regulator with a low quiescent current. It is a low-dropout linear voltage regulator, primarily designed to provide a constant output voltage in a variety of application systems. It is the ideal choice for battery-powered systems, as well as other applications that require a low-power, efficient, and reliable power source. It is a highly reliable device, suitable for harsh environmental conditions, such as high-temperature and vibration.
Features
- Fixed output voltage options: 1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.0V, 2.2V, 2.4V, 2.5V, 2.7V, 3.0V or 3.3V
- Low power dissipation
- Low dropout voltage (300mV @ Iout=50mA, typical at TA=25℃)
- Supports input voltage between 1.2V to 5.5V
- Maximum output current up to 100mA
- Internal thermal shutdown protection
- Under voltage lockout protection
- RoHS Compliant and Halogen Free
Application Fields
TLV1117CKTTRG3 is a very versatile voltage regulator, ideal for a wide range of applications. It is especially suitable for powering microcontrollers and other low-power logic components, such as FPGAs and ASICs. It is also well-suited for powering LED drivers, medical instrumentation, battery charger systems, and other low-power, low-voltage applications. Additionally, its low dropout voltage makes it suitable for low-noise, high-efficiency power supplies, as well as noise-sensitive systems that require tight regulation.
Working Principle
The TLV1117CKTTRG3 is a low-dropout linear voltage regulator, which means it operates on the principle of linear, passive voltage division. The input voltage is divided by a voltage regulator IC, with a minimum dropout voltage of 300mV, to produce a regulated output voltage. The output voltage is determined by a feedback loop between the resistive divider and an internal reference voltage. This feedback loop continuously monitors the output voltage and adjusts the resistance of the divider in order to maintain the desired output voltage.
The TLV1117CKTTRG3 features an adjustable output voltage, allowing it to function as an adjustable regulator. An external resistive divider can be used to adjust the output voltage. Additionally, the TLV1117CKTTRG3 includes thermal shutdown protection and a wide input voltage range, making it suitable for use in harsh environment boards.
Conclusion
The TLV1117CKTTRG3 is a single-channel, low-power voltage regulator with a low quiescent current. It is a low-dropout linear voltage regulator, suitable for a wide range of applications, such as microcontrollers, LED drivers, medical instrumentation, and battery charger systems. It features an adjustable output voltage, thermal shutdown protection, and a wide input voltage range. Its low dropout voltage and stable output voltage make it an ideal choice for noise-sensitive systems that require tight regulation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV1117CKCT | Texas Instru... | -- | 25125 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1570CPWRG4 | Texas Instru... | 2.86 $ | 1000 | IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D ... |
| TLV1391CDBVT | Texas Instru... | 0.32 $ | 1000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117-50IDCYR | Texas Instru... | -- | 58 | IC REG LINEAR 5V 800MA SO... |
| TLV1504IDR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 10BIT 200KSPS AD S/O 1... |
| TLV171IDBVR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OP AMP GP 3MHZ 5-SOT23... |
| TLV1117IKCSE3 | Texas Instru... | 0.43 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1391IDBVTG4 | Texas Instru... | 0.32 $ | 1000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117IKTPR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1578CDARG4 | Texas Instru... | 3.02 $ | 1000 | IC 10-BIT SERL A/D CONV 3... |
| TLV1549CDG4 | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O... |
| TLV1117-33IKVURG3 | Texas Instru... | -- | 2500 | IC REG LINEAR 3.3V 800MA ... |
| TLV1562IDW | Texas Instru... | 6.46 $ | 163 | IC 10-BIT PGMABLE A/D 28-... |
| TLV1572CDRG4 | Texas Instru... | 2.76 $ | 1000 | IC 10 BIT 1.25 MSPS ADC 8... |
| TLV1701AIDCKR | Texas Instru... | -- | 12000 | IC COMPARATOR SNGL 5SC70C... |
| TLV1117-15IDCYR | Texas Instru... | 0.19 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V 800MA SOT... |
| TLV1544IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 10-BIT SER 87KSPS ... |
| TLV1117-18CDCYG3 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V 800MA SOT... |
| TLV1571IDW | Texas Instru... | -- | 61 | IC 10-BIT 8-CH A/D 24-SOI... |
| TLV1544IDG4 | Texas Instru... | 3.37 $ | 1000 | IC ADC 10-BIT SER 87KSPS ... |
| TLV1549CP | Texas Instru... | -- | 104 | IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O... |
| TLV1562IPW | Texas Instru... | -- | 62 | IC 10-BIT PGMABLE A/D 28-... |
| TLV1578CDAG4 | Texas Instru... | 5.8 $ | 1000 | IC 10-BIT SERL A/D CONV 3... |
| TLV1117-15CDCYRG3 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V 800MA SOT... |
| TLV1117-50CDCYG3 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 800MA SO... |
| TLV1117LV25DCYT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT... |
| TLV1543CDW | Texas Instru... | 4.78 $ | 2573 | IC ADC 10-BIT SER 38KSPS ... |
| TLV1117IDCYR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1117CKTTRG3 | Texas Instru... | 0.4 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1544CPWRG4 | Texas Instru... | 1.86 $ | 1000 | IC ADC 10BIT SER 87KSPS 1... |
| TLV1571CDW | Texas Instru... | 7.76 $ | 149 | IC 10-BIT PARALLEL A/D 24... |
| TLV1391IDBVR | Texas Instru... | -- | 6000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117-18CDRJR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 800MA ... |
| TLV1117-33IDRJRG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 800MA ... |
| TLV1117-50CDRJRG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 800MA 8S... |
| TLV1117IKTER | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1701AIDRLT | Texas Instru... | 0.67 $ | 5500 | IC COMPARATOR SNGL 5SOTCo... |
| TLV1570CPW | Texas Instru... | -- | 70 | IC 10BIT 1.25MSPS ADC8CH ... |
| TLV1578CDA | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8CH 10-BIT A/D 32-TSSO... |
| TLV1508IDWRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 10BIT 200KSPS AD S/O 2... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV1117CKTTRG3 Datasheet/PDF