| Allicdata Part #: | 296-17737-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV1117IKTPR |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG LIN POS ADJ 800MA 2PWRFLX |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 ... |
| DataSheet: | TLV1117IKTPR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage Dropout (Max): | 1.3V @ 800mA |
| Base Part Number: | TLV1117 |
| Supplier Device Package: | 2-PowerFLEX™ |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 75dB (120Hz) |
| Current - Output: | 800mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Output (Max): | 13.7V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The TLV1117IKTPR is a device meant to regulate the output voltage of power supply systems. It is a three-terminal linear voltage regulator. It finds application in various equipment and products, mainly in automotive applications. This article will discuss the working principle, application fields and some of the features of the TLV1117IKTPR linear voltage regulator.Features
The TLV1117IKTPR linear voltage regulator provides an output current of 4A and is optimized for use in car electronics and other mobile applications. It is offered in the 8-pin SOIC package, with a wide range of operating temperature from -40 to + 85 °C. It has a low drop-out voltage, of only 138mV at 4A output current and a fold-back protection circuit prevents destructive output current for near zero input overvoltage. The TLV1117IKTPR linear voltage regulator also has a variety of features such as:• Low drop out voltage• Low ground current• Over voltage protection• Over temperature protection• Low quiescent current• Low shutdown currentWorking Principle
The TLV1117IKTPR is an adjustable voltage regulator, with a voltage range of 1.3V to 13.5V and output current up to 4A. It uses a reference voltage of 1.21V, which is compared to an external resistor divider at the adjust pin (adj) to adjust the output voltage. The linear voltage regulator works by controlling a pass transistor that is connected between the output voltage (Vout) and the input voltage (Vin). When the voltage at the adjust pin is lower than the reference voltage, the pass transistor is on and allows current from Vin to pass through, thus bringing Vout closer to Vin. If the voltage at the adj pin is higher than the reference voltage, the pass transistor is off, preventing current from passing through, thus bringing Vout closer to the reference voltage.Application Fields
The TLV1117IKTPR linear voltage regulator is mainly used in applications such as automotive power supply systems. Due to its wide range of operating temperature, it is suitable for use in a variety of environments, from completely harsh environments such as under the hood of a car to low temperature environment, such as in the trunk compartment. It is also used in high power applications such as server and communication systems. It is suitable for both AC and DC voltage application, thus allowing high flexibility in its usage.Conclusion
In conclusion, the TLV1117IKTPR linear voltage regulator is an ideal device for automotive applications and other high power applications. Its wide range of temperature operating and low drop out voltage make it suitable for use in a variety of applications. It features a fold-back current limiting circuit which prevents overtemperature and overvoltage, making it a safe and reliable device.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TLV1" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV1117CKCT | Texas Instru... | -- | 25125 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1570CPWRG4 | Texas Instru... | 2.86 $ | 1000 | IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D ... |
| TLV1391CDBVT | Texas Instru... | 0.32 $ | 1000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117-50IDCYR | Texas Instru... | -- | 58 | IC REG LINEAR 5V 800MA SO... |
| TLV1504IDR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 10BIT 200KSPS AD S/O 1... |
| TLV171IDBVR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OP AMP GP 3MHZ 5-SOT23... |
| TLV1117IKCSE3 | Texas Instru... | 0.43 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1391IDBVTG4 | Texas Instru... | 0.32 $ | 1000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117IKTPR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1578CDARG4 | Texas Instru... | 3.02 $ | 1000 | IC 10-BIT SERL A/D CONV 3... |
| TLV1549CDG4 | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O... |
| TLV1117-33IKVURG3 | Texas Instru... | -- | 2500 | IC REG LINEAR 3.3V 800MA ... |
| TLV1562IDW | Texas Instru... | 6.46 $ | 163 | IC 10-BIT PGMABLE A/D 28-... |
| TLV1572CDRG4 | Texas Instru... | 2.76 $ | 1000 | IC 10 BIT 1.25 MSPS ADC 8... |
| TLV1701AIDCKR | Texas Instru... | -- | 12000 | IC COMPARATOR SNGL 5SC70C... |
| TLV1117-15IDCYR | Texas Instru... | 0.19 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V 800MA SOT... |
| TLV1544IDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC ADC 10-BIT SER 87KSPS ... |
| TLV1117-18CDCYG3 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V 800MA SOT... |
| TLV1571IDW | Texas Instru... | -- | 61 | IC 10-BIT 8-CH A/D 24-SOI... |
| TLV1544IDG4 | Texas Instru... | 3.37 $ | 1000 | IC ADC 10-BIT SER 87KSPS ... |
| TLV1549CP | Texas Instru... | -- | 104 | IC 10 BIT 38 KSPS ADC S/O... |
| TLV1562IPW | Texas Instru... | -- | 62 | IC 10-BIT PGMABLE A/D 28-... |
| TLV1578CDAG4 | Texas Instru... | 5.8 $ | 1000 | IC 10-BIT SERL A/D CONV 3... |
| TLV1117-15CDCYRG3 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V 800MA SOT... |
| TLV1117-50CDCYG3 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 800MA SO... |
| TLV1117LV25DCYT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT... |
| TLV1543CDW | Texas Instru... | 4.78 $ | 2573 | IC ADC 10-BIT SER 38KSPS ... |
| TLV1117IDCYR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1117CKTTRG3 | Texas Instru... | 0.4 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1544CPWRG4 | Texas Instru... | 1.86 $ | 1000 | IC ADC 10BIT SER 87KSPS 1... |
| TLV1571CDW | Texas Instru... | 7.76 $ | 149 | IC 10-BIT PARALLEL A/D 24... |
| TLV1391IDBVR | Texas Instru... | -- | 6000 | IC DIFF COMPARATOR SNGL S... |
| TLV1117-18CDRJR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 800MA ... |
| TLV1117-33IDRJRG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 800MA ... |
| TLV1117-50CDRJRG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 800MA 8S... |
| TLV1117IKTER | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| TLV1701AIDRLT | Texas Instru... | 0.67 $ | 5500 | IC COMPARATOR SNGL 5SOTCo... |
| TLV1570CPW | Texas Instru... | -- | 70 | IC 10BIT 1.25MSPS ADC8CH ... |
| TLV1578CDA | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8CH 10-BIT A/D 32-TSSO... |
| TLV1508IDWRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 10BIT 200KSPS AD S/O 2... |
Latest Products
MCP1812AT-018/OT
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
TPS7A0533PYKAR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LP590728QDQNRQ1
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV74033PDQNR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LM2775QDSGTQ1
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
TPS7A0530PDBZR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV1117IKTPR Datasheet/PDF