| Allicdata Part #: | UA30CAD60NKTI-ND |
| Manufacturer Part#: |
UA30CAD60NKTI |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | Carlo Gavazzi Inc. |
| Short Description: | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN CBL |
| More Detail: | Ultrasonic Proximity Sensor 13.78" ~ 236.22" (350m... |
| DataSheet: | UA30CAD60NKTI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Series: | UA30 |
| Part Status: | Active |
| Sensor Type: | Ultrasonic |
| Sensing Distance: | 13.78" ~ 236.22" (350mm ~ 6000mm) |
| Output Type: | Analog Voltage, NPN |
| Response Frequency: | 1Hz |
| Shielding: | -- |
| Material - Body: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Voltage - Supply: | 15 V ~ 30 V |
| Termination Style: | Cable |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Indicator: | LED |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M30 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
UA30CAD60NKTI is one kind of Proximity Sensor. It is very popular in applications and systems. The UA30CAD60NKTI Proximity Sensor are very important due to their ability to detect the presence of an object without any physical contact. The key feature of Proximity Sensors is the non-contact design. That means that no physical contact needs to be made between the sensing device and the object, thus avoiding any type of damage to the object.
Application
UA30CAD60NKTI has diverse applications and these can be seen in various fields such as industrial automation, home security, and robotics. For example, in industrial automation, UA30CAD60NKTI sensors are used to detect the presence of objects such as conveyor belts or robots to stop production if required. Home security systems also make use of these sensors to detect movement or sound. In addition, these sensors are also used in robotics to help the robots to track their surroundings or identify objects.
Working Principle
The working principle of UA30CAD60NKTI Proximity Sensor is fairly straightforward. It works by using a combination of electromagnetic fields or ultrasonic waves. As the object moves into the field, these fields detect it and send a signal to the sensor. This signal allows the sensor to determine the distance and direction of the object from the sensor.
The three main types of Proximity Sensors are inductive, capacitive, and ultrasonic sensors. The inductive type uses two electrodes to detect changes in an electromagnetic field. The capacitive type works by detecting changes in the capacitance of two electrodes, while the ultrasonic type uses sound waves to detect the presence of an object.
Conclusion
UA30CAD60NKTI is a type of Proximity Sensor that is commonly used in a variety of applications. These sensors are non-contact and have three different types. They use either electromagnetic fields, ultrasonic waves, or capacitive techniques to detect the presence of an object. The working principle of these sensors is quite simple, yet their importance in a variety of applications is undisputed.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UA30EAD35NKM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+NPN PL... |
| UA30CAD60PGTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+PN... |
| UA30EAD35PPM1TI | Carlo Gavazz... | 402.63 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XPNP PLGUlt... |
| UA30EAD35PKTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+PNP CB... |
| UA30EAD35NPM1TI | Carlo Gavazz... | 402.63 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XNPN PLGUlt... |
| UA30EAD35PKM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+PNP PL... |
| UA30CAD60NKTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35NGTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN C... |
| UA30CAD35NKTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35PGTI | Carlo Gavazz... | 419.27 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+PNP C... |
| UA30CAD60PPTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XPNP CBL... |
| UA30EAD35NKTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN C... |
| UA30EAD35PGM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+PNP P... |
| UA30CAD35NGM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD60NGTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD35PGM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD35NPM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XNPN ... |
| UA30CAD35NKM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30CAD60NGM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD35PPM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XPNP ... |
| UA30CAD60PGM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+PN... |
| UA30EAD35PPTI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XPNP CBLUlt... |
| UA30DC-6 | 3M | 15.52 $ | 1000 | FILTRETE ULTIMATE ALLERGE... |
| UA30CAD35PKTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD60NPM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XNPN PLG... |
| UA30CAD60NKM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35NGM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN P... |
| UA30CAD60PKTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD60PPM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XPNP PLG... |
| UA30CAD35PGTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD60PKM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD35NGTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD35PPTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XPNP ... |
| UA30CLS25POM1 | Carlo Gavazz... | 392.24 $ | 1000 | ULT PROX M30 THRU SCAN PN... |
| UA30CAD35NPTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XNPN ... |
| UA30CAD60NPTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XNPN CBL... |
| UA30CAD35PKM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30EAD35NPTI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XNPN CBLUlt... |
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12Inductive Pr...
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST M12Inductive...
SENS PROX CAP M18 PNP NO 2MCapacitive Pr...
UPROX DR M18 NPN+0-10V CBLUltrasonic Pro...
SENS PROX M18 4MM DC2W-NO 2MInductive Pr...
SENS PROX M12 2MM DC3W-NO 5MInductive Pr...
UA30CAD60NKTI Datasheet/PDF