| Allicdata Part #: | UA30EAD35PGTI-ND |
| Manufacturer Part#: |
UA30EAD35PGTI |
| Price: | $ 419.27 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | Carlo Gavazzi Inc. |
| Short Description: | UPROX DR M30 4-20MA+PNP CBL |
| More Detail: | Ultrasonic Proximity Sensor 13.78" ~ 137.795" (350... |
| DataSheet: | UA30EAD35PGTI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 381.15000 |
| Series: | UA30 |
| Part Status: | Active |
| Sensor Type: | Ultrasonic |
| Sensing Distance: | 13.78" ~ 137.795" (350mm ~ 3500mm) |
| Output Type: | Analog Current, PNP |
| Response Frequency: | 2Hz |
| Shielding: | -- |
| Material - Body: | Stainless Steel |
| Voltage - Supply: | 12 V ~ 30 V |
| Termination Style: | Cable |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Indicator: | LED |
| Package / Case: | Cylinder, Threaded - M30 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Proximity sensors are designed to detect objects without actual contact by sensing their presence or movement through the transmission of electromagnetic fields, sound waves, or infrared radiation. The UA30EAD35PGTI is a general purpose proximity sensor equipped with standard output or a two-state output (which can also be used as a mechanical switch). The UA30EAD35PGTI is compatible with NPN, PNP, and two-state outputs, making it a suitable candidate for a multitude of applications.
Design
The UA30EAD35PGTI is a surface mounted 6.7 mm by 6.7 mm high reliability robust sensor in a compact design. It has a metal housing that can resist temperatures ranging from -40℃ to +85℃. The UA30EAD35PGTI is also equipped with UV and humidity protection against environmental influences. The standard output is an open-collector transistor with a 200 mA maximum load current.
Installation
The UA30EAD35PGTI is easy to install since it is designed for fast assembly onto a printed circuit board (PCB), making it virtually maintenance-free. The device is ideal for automated installation, and its “plug and play” capability provides a high level of convenience. All necessary wires are easily connected with quick disconnect terminals, and no adjustment or calibration is required.
Application Field
The UA30EAD35PGTI can be used in a variety of applications ranging from automotive applications to robotics and instrumentation. It has been proven to be reliable for end-stop protection, liquids level measurement, air pressure detection, parts counting, rate indication, and robotic applications.
Working Principle
The UA30EAD35PGTI is a sensing device that works using a principle called capacitive sensing. When a conducting object, such as a human hand, comes close to the sensor, it alters the electrical field of the capacitor formed between the UA30EAD35PGTI\'s sensing plates. This alteration is detected by the UA30EAD35PGTI\'s integrated microcontroller, which then signals an output to the controller of the system, activating or deactivating its associated circuits.
Conclusion
The UA30EAD35PGTI is a general-purpose proximity sensor equipped with standard output or a two-state output, making it a suitable candidate for a multitude of applications ranging from automotive to industrial purposes. Its easy installation, high reliability, and proven performance makes it an attractive choice for sensing applications where reliable contactless sensing is required.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UA30EAD35NKM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+NPN PL... |
| UA30CAD60PGTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+PN... |
| UA30EAD35PPM1TI | Carlo Gavazz... | 402.63 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XPNP PLGUlt... |
| UA30EAD35PKTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+PNP CB... |
| UA30EAD35NPM1TI | Carlo Gavazz... | 402.63 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XNPN PLGUlt... |
| UA30EAD35PKM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 0-10V+PNP PL... |
| UA30CAD60NKTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35NGTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN C... |
| UA30CAD35NKTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35PGTI | Carlo Gavazz... | 419.27 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+PNP C... |
| UA30CAD60PPTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XPNP CBL... |
| UA30EAD35NKTI | Carlo Gavazz... | 418.57 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN C... |
| UA30EAD35PGM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+PNP P... |
| UA30CAD35NGM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD60NGTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD35PGM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD35NPM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XNPN ... |
| UA30CAD35NKM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30CAD60NGM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+NP... |
| UA30CAD35PPM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XPNP ... |
| UA30CAD60PGM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 4-20MA+PN... |
| UA30EAD35PPTI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XPNP CBLUlt... |
| UA30DC-6 | 3M | 15.52 $ | 1000 | FILTRETE ULTIMATE ALLERGE... |
| UA30CAD35PKTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD60NPM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XNPN PLG... |
| UA30CAD60NKM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+NPN... |
| UA30EAD35NGM1TI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 4-20MA+NPN P... |
| UA30CAD60PKTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD60PPM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XPNP PLG... |
| UA30CAD35PGTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD60PKM1TI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30CAD35NGTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 4-20MA... |
| UA30CAD35PPTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XPNP ... |
| UA30CLS25POM1 | Carlo Gavazz... | 392.24 $ | 1000 | ULT PROX M30 THRU SCAN PN... |
| UA30CAD35NPTI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI PL M30 2XNPN ... |
| UA30CAD60NPTI | Carlo Gavazz... | 0.69 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 2XNPN CBL... |
| UA30CAD35PKM1TI | Carlo Gavazz... | 325.71 $ | 1000 | UPROX DR TI M30 0-10V+PNP... |
| UA30EAD35NPTI | Carlo Gavazz... | 410.26 $ | 1000 | UPROX DR M30 2XNPN CBLUlt... |
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12Inductive Pr...
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST M12Inductive...
SENS PROX CAP M18 PNP NO 2MCapacitive Pr...
UPROX DR M18 NPN+0-10V CBLUltrasonic Pro...
SENS PROX M18 4MM DC2W-NO 2MInductive Pr...
SENS PROX M12 2MM DC3W-NO 5MInductive Pr...
UA30EAD35PGTI Datasheet/PDF