UBT1J331MHD8TO Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UBT1J331MHD8TO-ND
Manufacturer Part#:
UBT1J331MHD8TO
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 330UF 20% 63V THRU HOLE
More Detail: 330µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UBT1J331MHD8TO datasheetUBT1J331MHD8TO Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Ratings: --
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.063" (27.00mm)
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ High Frequency: 1.29A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 645mA @ 120Hz
Applications: Automotive
Series: UBT
Polarization: Polar
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 63V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 330µF