UCD9222RGZT Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 296-28213-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
UCD9222RGZT |
| Price: | $ 4.04 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 48VQFN |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBu... |
| DataSheet: | UCD9222RGZT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 4.04000 |
| 10 +: | $ 3.91880 |
| 100 +: | $ 3.83800 |
| 1000 +: | $ 3.75720 |
| 10000 +: | $ 3.63600 |
| Frequency - Switching: | 15.26kHz ~ 2MHz |
| Base Part Number: | UCD9222 |
| Supplier Device Package: | 48-VQFN (7x7) |
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Enable, Power Good, Reset, Tracking |
| Serial Interfaces: | I²C, PMBus, SMBus |
| Clock Sync: | Yes |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 100% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
| Output Phases: | 2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | PWM Signal |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The UCD9222RGZT is a type of PMIC (Power Management Integrated Circuit) device and specifically is a DC to DC switching controller. This device is used on a wide range of applications where current regulation, conversion and power management are required.
The UCD9222RGZT can be used to control the DC output voltage in a range of applications. These can include computers, automation systems, portable electronic devices or any other system where a reliable and efficient voltage regulation is desired.
The device can be used to control the DC output voltage using a variety of techniques. The most commonly used techniques include pulse-width modulation (PWM), pulse frequency modulation (PFM) and peak-current mode control (PCMC).
Pulse-Width Modulation (PWM) is the most commonly used technique and is effective for controlling the voltage over a wide range of frequencies. This technique utilizes a series of pulses that enable the device to accurately measure the output voltage. By varying the width of the pulses, the PWM technique is able to control the output current accurately.
Pulse Frequency Modulation (PFM) is a more complex technique and is used in applications where a higher level of accuracy is required. This is most commonly used in systems that require multiple outputs at different voltages. The PFM technique works by setting a specific frequency and changing the duty cycle to adjust the output current.
Peak-Current Mode Control (PCMC) is the most precise of all the control techniques and is used in applications where high accuracy and precise current regulation is required. The PCMC technique works by measuring the actual current at the output and then controlling the voltage output so that it is maintained at the desired level.
In addition to the control techniques, the UCD9222RGZT also provides protection features which are designed to protect the device from harmful over-current, over-voltage and temperature conditions. These protection features help to increase the reliability and longevity of the device.
The UCD9222RGZT is a versatile device that can be used to control the DC output voltage in a variety of applications. It provides reliable and accurate voltage regulation and is able to protect the device from harmful conditions that may arise due to over-current, over-voltage or temperature. This makes it an ideal choice for a wide range of applications that require reliable and efficient voltage regulation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UCD9112EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | UCD9112EVMUCD9112 Fusion ... |
| UCD90124ARGCT | Texas Instru... | -- | 500 | IC SEQUENCER/MONITOR 12CH... |
| UCD9248PFC | Texas Instru... | -- | 1160 | IC DGTL PWM CTRLR SYNC 80... |
| UCD90320ZWSR | Texas Instru... | -- | 1000 | 32-RAIL PMBUS POWER SEQUE... |
| UCD90160RGCR | Texas Instru... | -- | 10000 | IC SEQUENCER/MONITOR 16CH... |
| UCD9240RGCT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD90124EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR UCD90124U... |
| UCD9220RGZR | Texas Instru... | 2.54 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD9246RGCT | Texas Instru... | 5.36 $ | 250 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD9220RGZT | Texas Instru... | 3.74 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD9240PFCR | Texas Instru... | 4.7 $ | 1000 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD90320EVM-783 | Texas Instru... | 144.65 $ | 4 | EVAL BOARD FOR UCD90320UC... |
| UCD9224RGZT | Texas Instru... | -- | 250 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD9080RHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PS SEQUENCER/MON 8CH 3... |
| UCD90160ARGCT | Texas Instru... | 6.73 $ | 2500 | 8-CHANNEL SEQUENCER WITH ... |
| UCD90SEQ64EVM-650 | Texas Instru... | 71.96 $ | 6 | EVAL MODULE FOR UCD90XXX ... |
| UCD90910RGCT | Texas Instru... | 7.25 $ | 1000 | IC SEQUENCHER/MON 10CH 64... |
| UCD90160RGCT | Texas Instru... | 574.62 $ | 5 | IC SEQUENCER/MONITOR 16CH... |
| UCD9222WRGZREP | Texas Instru... | 4.88 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD9080EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | UCD9080EVMUCD9080 Power S... |
| UCD90240EVM | Texas Instru... | 144.65 $ | 3 | EVALUATION MODULE UCD9024... |
| UCD9244ARGCR | Texas Instru... | 3.65 $ | 1000 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD9081RHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-CH PS SEQUENCER 32-Q... |
| UCD9080RHBTG4 | Texas Instru... | 4.28 $ | 1000 | IC PS SEQUENCER/MON 8CH 3... |
| UCD9222RGZT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD90120EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR UCD90120U... |
| UCD9112RHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32VQFNB... |
| UCD90240ZRBR | Texas Instru... | 8.11 $ | 1000 | IC 24CH PS SEQUENCER 157B... |
| UCD9248PFCR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD9224EVM-464 | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | EVAL MODULE FOR UCD9224-4... |
| UCD9081RHBRG4 | Texas Instru... | 2.34 $ | 1000 | IC PS SEQUENCER/MON 8CH 3... |
| UCD9240PFC | Texas Instru... | -- | 174 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD9090RGZT | Texas Instru... | -- | 500 | IC SEQUENCER/MONITOR 10CH... |
| UCD90120RGCR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PS SEQUENCER/MON 12CH ... |
| UCD9090ARGZT | Texas Instru... | 4.93 $ | 750 | 9 CHANNEL SEQUENCERSuperv... |
| UCD9224RGZR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK PMBUS 4... |
| UCD9090RGZR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SEQUENCER/MONITOR 10CH... |
| UCD90240ZRBT | Texas Instru... | 10.17 $ | 500 | IC 24CH PS SEQUENCER 157B... |
| UCD9244RGCT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DGTL PWM SYSTEM CTRLR ... |
| UCD90124ARGCR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SEQUENCER/MONITOR 12CH... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
UCD9222RGZT Datasheet/PDF