15C01SS-TL-E Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
15C01SS-TL-E-ND
Manufacturer Part#:
15C01SS-TL-E
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: ON Semiconductor
Short Description: TRANS NPN 15V 0.6A SSFP
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 15V 600mA 330MHz 200m...
DataSheet: 15C01SS-TL-E datasheet15C01SS-TL-E Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 300mV @ 10mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 300 @ 10mA, 2V
Power - Max: 200mW
Frequency - Transition: 330MHz
Operating Temperature: 150°C (TJ)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 3-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package: 3-SSFP
Description
Applications for the 15C01SS-TL-E
The 15C01SS-TL-E is a small, surface mount, high-voltage BJT. It is designed to be used in a number of applications where high voltage is needed, for example, power amplifiers. This type of transistor is also commonly found in audio amplifiers, mixers, electronic ballasts, and other circuit switching elements. The 15C01SS-TL-E is designed for use in these high-voltage applications and can handle up to 700V. It is often used in circuits where space is at a premium and where a smaller transistor is desired and it is available in both through-hole and surface mount packages to meet the needs of any specific application.