| Allicdata Part #: | 281-1053-ND |
| Manufacturer Part#: |
1640380000 |
| Price: | $ 11.92 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 24POS 3.5MM |
| More Detail: | 24 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.... |
| DataSheet: | 1640380000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 20 +: | $ 10.83730 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.888" (22.56mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | 6mm |
| Torque - Screw: | 0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In) |
| Screw Size: | M2 |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Mating Flange |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 100°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-1.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-28 AWG |
| Series: | Omnimate BL |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 320V |
| Current - IEC: | 12A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 24 |
| Number of Positions: | 24 |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are electromechanical components which are often used as a means of connecting and isolating electrical circuits. They are available in a variety of configurations and materials, and can be mounted in numerous ways to suit the intended application. Terminal blocks consist of a solid block which can be drilled or machined to allow the user to insert wires or other conductive elements into the block.
The 1640380000 terminal block is a header, plug and socket type terminal block. It features 2.5mm pitch and screw/clamp termination, making it well suited to a variety of applications. The 1640380000 is available in several contact styles, including Male and Female versions, and has a maximum current rating of up to 20A. It is also available in several mounting styles, including DIN-rail and panel-mount versions.
The working principle of the 1640380000 terminal block is relatively simple. It consists of two parts: the header and the socket. The header is connected to a power source, and the socket is connected to a device or circuit which requires power. Electrical current flows through the header, into the socket, and then to the device or circuit connected to the socket. The socket can then be disconnected from the header and reconnected to a different device or circuit, thus allowing the user to control which device or circuit is receiving power.
The 1640380000 terminal block is a versatile and robust component which is suitable for a wide range of electrical applications. It is commonly used in the industrial, commercial and residential sectors for connecting and isolating circuits, as well as controlling the flow of electrical current. It can be used for a variety of applications, including motor control circuits, general wiring, and power distribution systems.
In conclusion, the 1640380000 terminal block is a reliable and durable component which is well suited to a variety of applications. It is a versatile and robust component which is capable of providing a secure connection between a power source and the device or circuit attached to it. It is also easy to install and maintain, making it an ideal solution for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1640710000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 1640470000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1640951 | Phoenix Cont... | 15.03 $ | 1000 | CONN PANEL FEED THRUCable... |
| MSF4800B-20-1640 | Omron Automa... | 3.47 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| MS4800S-20-1640-10X-10R-RM2AP | Omron Automa... | 4.85 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| M3CMK-1640K | 3M | 12.26 $ | 1000 | IDC CABLE - MKC16K/MC16F/... |
| SGE-225-2-1640 06000C | Omron Automa... | 184.12 $ | 1000 | SGE-225-2-1640 06000C SFT... |
| M1CXA-1640K | 3M | 4.07 $ | 1000 | IDC CABLE - MKC16A/MC16F/... |
| M1WXK-1640K | 3M | 7.48 $ | 1000 | IDC CABLE - MPL16K/MC16F/... |
| M1YXK-1640K | 3M | 8.44 $ | 1000 | IDC CABLE - MPD16K/MC16F/... |
| M3BYK-1640K | 3M | 10.44 $ | 1000 | IDC CABLE - MSR16K/MC16F/... |
| M3URK-1640K | 3M | 10.57 $ | 1000 | IDC CABLE - MKS16K/MC16F/... |
| 1640890000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK PCB 5MM 2... |
| 1640280000 | Weidmuller | 7.64 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5... |
| 1640380000 | Weidmuller | 11.92 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS 3.5... |
| M1TXK-1640K | 3M | 5.66 $ | 1000 | IDC CABLE - MSD16K/MC16F/... |
| M3UEK-1640K | 3M | 10.75 $ | 1000 | IDC CABLE - MKS16K/MC16F/... |
| 1640550000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| MS4800B-30-1640 | Omron Automa... | 2.77 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| 1640920000 | Weidmuller | 2.03 $ | 1000 | LP1H 5.08/03/90 3.2SN OR3... |
| UR-1640K-TT-2-R | PUI Audio, I... | 3.87 $ | 367 | ULTRASONIC RECEIVER 20VRM... |
| MS4800WS-1640 | Omron Automa... | 405.71 $ | 1000 | WELD SHIELD COVER |
| M3BGK-1640K | 3M | 10.61 $ | 1000 | IDC CABLE - MSR16K/MC16F/... |
| M3DGK-1640K | 3M | 10.61 $ | 1000 | IDC CABLE - MKR16K/MC16F/... |
| 1640860000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | CONN TERM BLK PCB 5.08MM ... |
| 1640090000 | Weidmuller | 9.74 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5... |
| 16400-00000-10 | 3M | 77.17 $ | 1000 | 3M FECTOGGLES SAFETY GOG |
| 1640A | Keystone Ele... | 1.04 $ | 1000 | CONN PIN RCPT .084-.102 K... |
| M3BFK-1640K | 3M | 10.61 $ | 1000 | IDC CABLE - MSR16K/MC16F/... |
| SMT-1640-S-2-R | PUI Audio, I... | 0.81 $ | 4800 | AUDIO PIEZO TRANSDUCER 1-... |
| MS4800S-30-1640-15X-15R-RM2AP- | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| 1640020000 | Weidmuller | 6.01 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5... |
| 1640980000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1640560000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 1640570000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| M3AWK-1640K | 3M | 9.31 $ | 1000 | IDC CABLE - MKR16K/MC16F/... |
| 1640180000 | Weidmuller | 2.48 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5M... |
| 1640740000 | Weidmuller | 46.87 $ | 1000 | TAG MARKER 8X5MM WHT 720/... |
| 16401 | Luxo | 0.0 $ | 1000 | LAMP MAGNIFIER 5 DIOPTER ... |
| 1640160000 | Weidmuller | 1.25 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5M... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1640380000 Datasheet/PDF