| Allicdata Part #: | 1711450000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1711450000 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM |
| More Detail: | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 1711450000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 1.122" (28.50mm) |
| Contact Tail Length: | 0.177" (4.50mm) |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | Omnimate SL |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 2 |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Positions: | 4 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Heads, Plugs and SocketsTerminal blocks, headers, plugs and sockets are electrical connectors used to interconnect circuits electrically. These components are available in various styles and sizes for both low voltage and high voltage applications.Terminal blocks provide an electrically secure and compact method for establishing and maintaining connections to power and other electronic components. A terminal block\'s purpose is to connect electrical wires together in a safe and secure way. They are most commonly used in telecommunications, to power equipment and to maintain controller systems.Terminal blocks are usually composed of two pieces: the isolated contact partitions and the internal electrical conductors. The partitions provide an insulator between each set of contacts. The internal electrical conductors, typically made of metal, provide a continuous electrical path through each contact. This allows for power, data, and signal to pass from one connection point to another inside a terminal block.Terminal headers are similar in appearance and function to terminal blocks, but without the isolation partition. They are commonly used in prototyping and in applications where the electrical connections are not subject to frequent changes. They can also be used to quickly connect multiple contacts in a single terminal block, eliminating the need to connect individual wires to individual contacts. Terminal plugs and sockets are used primarily in high voltage applications. The plugs are mounted on the equipment and the sockets are mounted on either the wall or floor. This configuration allows for relatively easy interchangeability of equipment and does not require permanent wiring. Common socket-plug configurations include 220/380 voltage and 110/200 voltage although other configurations are available. When using terminal blocks, headers and sockets and plugs, it is important to select the correct style and size for the application. Matching contacts must be utilized for the set of components. Wiring must be properly secured and the current ratings need to be appropriate for the application. Terminal blocks, headers, plugs and sockets are the most common electrical connections used in a variety of applications providing versatility and dependability. Their purpose is to provide an electrically secure and compact interconnection system for a variety of components.. When properly installed and maintained, they can provide years of reliable service.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1711" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1711820000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 32POS VERT... |
| S-1711B1833-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V 150M... |
| S-1711D1826-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.6V 150M... |
| S-1711E1833-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V 150M... |
| 1711370001 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF3 WHT 12" 32... |
| S-1711C2828-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V/2.8V 150M... |
| S-1711C3015-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/3V 150MA ... |
| S-1711D1828-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 150M... |
| 17112202203 | HARTING | 0.0 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| S-1711C3033-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 3V/3.3V 150MA ... |
| S-1711C2515-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/2.5V 150M... |
| 1711320003 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF1 RED 12" 40... |
| MIKROE-1711 | MikroElektro... | 10.71 $ | 1000 | DEV BOARD IR ECLIPSEEE-SX... |
| 171183-1 | TE Connectiv... | 0.33 $ | 1000 | FF 250 REC HSG 6P NYLON N... |
| 142-1711-001 | Cinch Connec... | 10.79 $ | 1000 | CONN SMA JACK R/A 50OHM S... |
| 1711042 | Phoenix Cont... | 2.51 $ | 470 | CONN TERM BLOCK 4POS 5MM ... |
| 1711381 | Phoenix Cont... | 8.11 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1711404 | Phoenix Cont... | 13.04 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1711685 | Phoenix Cont... | 3.72 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 142-1711-006 | Cinch Connec... | 10.26 $ | 1000 | CONN SMA JACK R/A 50OHM S... |
| 171153J400D-F | Cornell Dubi... | 0.19 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 5% 400VD... |
| 1711320001 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF1 WHT 12" 40... |
| S-1711D2528-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/2.8V 150M... |
| S-1711A2818-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 150M... |
| 17111762205 | HARTING | 7.47 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| 1711450000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1711980000 | Weidmuller | 0.71 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1711160-2 | TE Connectiv... | 16.4 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C SHIELD... |
| S-1711A3325-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/3.3V 150M... |
| 1711650000 | Weidmuller | 11.63 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 44POS 5.08... |
| S-1711A1518-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/1.8V 150M... |
| S-1711C2525-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/2.5V 150M... |
| S-1711C2828-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V/2.8V 150M... |
| 17112204201 | HARTING | 9.17 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| WP-171171-10-9 | TE Connectiv... | 0.02 $ | 1000 | LABEL ID PRODUCTS |
| 171104J250F-F | Cornell Dubi... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC ... |
| 1711D | 9.28 $ | 1000 | PICKUP TL MAG | |
| 1711123 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 2 | CONN TERM BLOCK 12POS 5MM... |
| 1711271 | Phoenix Cont... | 8.41 $ | 51 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| S-1711A1830-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V 150MA ... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1711450000 Datasheet/PDF