| Allicdata Part #: | 1711820000-ND |
| Manufacturer Part#: |
1711820000 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM |
| More Detail: | 32 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shro... |
| DataSheet: | 1711820000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.866" (22.00mm) |
| Contact Tail Length: | 0.177" (4.50mm) |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | Omnimate SL |
| Current - UL: | 15A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Levels: | 2 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Positions: | 32 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and SocketsTerminal blocks are an important part of the electronic system and have many applications in everyday life. They are used in applications as diverse as energy distribution, consumer electronics, computer communications, medical, military, industrial, telecommunications, and automotive industries. The general purpose of terminal blocks is to provide an electrical connection between two components. Depending on their type and application, they may have several unique features that are beneficial to the industry.Terminal blocks are available in a variety of shapes and sizes and in an array of materials. Their components usually include a terminal block body, terminals, terminal pins, and wire protection components. Generally, terminal blocks provide safe and reliable connections between a power source and a device.Terminal blocks come in two main types: headers and plugs and sockets. Header type terminal blocks typically consist of two or more interconnecting terminals. Socket type terminal blocks, on the other hand, typically feature a single large socket terminal that easily accepts pins for easy connection.Headers. Headers are used to provide an easy-to-connect point between two or more conductors. They are most commonly used to connect the incoming wires from the power source to the devices and are often present in the form of screw-down terminals, PCB terminals, built-in or pre-assembled pin headers, or easy-to-remove snap blocks. In some applications, headers are also utilized to provide the connection between different components (e.g., from a transistor to a power supply).Plug and socket terminal blocks. Plug and socket terminal blocks are designed to provide a secure, permanent connection between two or more conductors. They make use of specially-shaped pins that are inserted into pre-cut holes, which create an electrical connection between the two terminals. These types of terminal blocks offer a variety of benefits such as increased durability, operability, and cost savings. They are commonly utilized in applications where high-quality connections are essential, such as thermal imaging or precision motors. One of the most important considerations when utilizing plug and socket terminal blocks is the insulation material used to cover the conductors. It is essential to select an insulation material that is suitable for the application, as it will ensure reliability and safety during use. Usually, polyethylene is the preferred insulation material for these types of connection points.Protective housings. Protective housings are used to provide additional protection for the wires and terminals within a system. These housings are often available in a variety of sizes, shapes, and colors, and are designed to reduce the risk of damage to the terminals. Housings can be fitted with locks, keys, and protective caps to further protect the terminals from mechanical damage, tampering, or accidental disconnection.Terminal blocks also have some unique features that make them indispensable for certain applications, such as their ability to incorporate multiple wires into one terminal, or the ability to create a four-pin connection point. These features are often beneficial for applications requiring increased reliability, safety, and a rugged performance. Terminal blocks are an essential component of any electrical system, and can be particularly beneficial for the automotive and telecommunications industries. No matter what application requires a secure, reliable, and quick connection between two or more components, terminal blocks have the perfect solution.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1711" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1711820000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 32POS VERT... |
| S-1711B1833-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V 150M... |
| S-1711D1826-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.6V 150M... |
| S-1711E1833-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V 150M... |
| 1711370001 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF3 WHT 12" 32... |
| S-1711C2828-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V/2.8V 150M... |
| S-1711C3015-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/3V 150MA ... |
| S-1711D1828-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 150M... |
| 17112202203 | HARTING | 0.0 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| S-1711C3033-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 3V/3.3V 150MA ... |
| S-1711C2515-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/2.5V 150M... |
| 1711320003 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF1 RED 12" 40... |
| MIKROE-1711 | MikroElektro... | 10.71 $ | 1000 | DEV BOARD IR ECLIPSEEE-SX... |
| 171183-1 | TE Connectiv... | 0.33 $ | 1000 | FF 250 REC HSG 6P NYLON N... |
| 142-1711-001 | Cinch Connec... | 10.79 $ | 1000 | CONN SMA JACK R/A 50OHM S... |
| 1711042 | Phoenix Cont... | 2.51 $ | 470 | CONN TERM BLOCK 4POS 5MM ... |
| 1711381 | Phoenix Cont... | 8.11 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1711404 | Phoenix Cont... | 13.04 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1711685 | Phoenix Cont... | 3.72 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 142-1711-006 | Cinch Connec... | 10.26 $ | 1000 | CONN SMA JACK R/A 50OHM S... |
| 171153J400D-F | Cornell Dubi... | 0.19 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 5% 400VD... |
| 1711320001 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TAG MARKER SF1 WHT 12" 40... |
| S-1711D2528-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/2.8V 150M... |
| S-1711A2818-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/2.8V 150M... |
| 17111762205 | HARTING | 7.47 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| 1711450000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1711980000 | Weidmuller | 0.71 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| 1711160-2 | TE Connectiv... | 16.4 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C SHIELD... |
| S-1711A3325-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/3.3V 150M... |
| 1711650000 | Weidmuller | 11.63 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 44POS 5.08... |
| S-1711A1518-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 1.5V/1.8V 150M... |
| S-1711C2525-I6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.35 $ | 1000 | IC REG LIN 2.5V/2.5V 150M... |
| S-1711C2828-M6T1G | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 2.8V/2.8V 150M... |
| 17112204201 | HARTING | 9.17 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP D, A... |
| WP-171171-10-9 | TE Connectiv... | 0.02 $ | 1000 | LABEL ID PRODUCTS |
| 171104J250F-F | Cornell Dubi... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC ... |
| 1711D | 9.28 $ | 1000 | PICKUP TL MAG | |
| 1711123 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 2 | CONN TERM BLOCK 12POS 5MM... |
| 1711271 | Phoenix Cont... | 8.41 $ | 51 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| S-1711A1830-M6T1U | ABLIC U.S.A.... | 0.36 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V 150MA ... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1711820000 Datasheet/PDF