| Allicdata Part #: | 1713350-ND |
| Manufacturer Part#: |
1713350 |
| Price: | $ 2.09 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM |
| More Detail: | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 1713350 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 1.89630 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.362" (9.20mm) |
| Contact Tail Length: | 0.102" (2.60mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Mating Flange, Pick and Place Cap |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | COMBICON MCV |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Positions: | 3 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, headers, plugs and sockets are components used to connect two circuits together, providing a secure connection for devices while avoiding the risk of a short circuit. With the introduction of direct current or alternating current, it became necessary to control and secure current flow. As a result, terminal blocks, headers, plugs and sockets have become highly popular in electronic and electrical engineering applications.Terminal blocks are modular devices that join two circuits together by providing a point of electrical connection. They are employed in a wide variety of applications, from basic wiring jobs to highly specialized applications such as railway signaling and mobile telecoms applications.Terminal blocks consist of several layers. The top layer is generally made up of the wiring terminals, which are mounted onto a lower layer-this lower layer may be of thermoplastic or metal. In between the two layers are contacts that join the two terminals together. The contacts are connected to a power source, such as a battery and it is these contacts that secure the current and prevent any unwanted short circuits. The current between the two terminals is therefore regulated and secure. The components of a terminal block, header, plug or socket vary depending on the type of the application. Generally speaking, all components contain a prong, which accepts wiring from the equipment being connected. This prong is connected to a secure power source and is held in place with a variety of screws and bolts to hold the wiring in place.Headers are devices used to join two electrical circuits together for applications such as industrial automation or wireless communication. They are often made up of a row of two or more pins and act as the connecting point between the two circuits. They have a greater advantaged compared to terminal blocks as they are customizable and can be used in various applications. Additionally, they are very efficient and allow for a secure connection that will not be affected by outside interference.Plugs and sockets are similar components that are used to join two circuits together, but they are more frequently used in domestic applications. They provide a secure connection and have interchangeable parts, making them a popular choice for use in wiring domestic appliances.In essence, terminal blocks, headers, plugs and sockets are essential components that are used to jo in two circuits together. They allow for a secure connection and provide an efficient way to join two devices. They are used in a range of applications, from the most basic domestic wiring jobs, to more advanced industrial applications. As technology advances, so too do terminal blocks, headers, plugs and sockets, providing new and improved ways of connecting two devices.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1713" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 171327-5 | TE Connectiv... | 40.21 $ | 1000 | HARD WARE KIT 75P DM BLOC... |
| 1713376 | Phoenix Cont... | 2.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 17130952601 | HARTING | 9.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 1713334 | Phoenix Cont... | 3.48 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1713949 | Phoenix Cont... | 5.57 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 171333J400E-F | Cornell Dubi... | 0.25 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 400VD... |
| 1713486 | Phoenix Cont... | 2.01 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 171333J630G-F | Cornell Dubi... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 630VD... |
| 1713723 | Phoenix Cont... | 1.52 $ | 6758 | TERM BLOCK PCB 2POS 5.08M... |
| 1713970001 | Weidmuller | 4.46 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 2.5/... |
| 17131272601 | HARTING | 10.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MALE TYPE AB19... |
| 171335J160Q-F | Cornell Dubi... | 1.27 $ | 1000 | CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC ... |
| 1713936 | Phoenix Cont... | 0.9 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK8 Position... |
| 171383-1 | TE Connectiv... | 0.38 $ | 1000 | 6 CIRCUIT M-N-L CAPPositi... |
| 1713309 | Phoenix Cont... | 3.63 $ | 10 | CONN TERM BLOCK 5POS 5.08... |
| 1713457 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1444-17135 | Hammond Manu... | 47.24 $ | 1000 | CHASSIS ALUM NATURAL 13"L... |
| 171367-1 | TE Connectiv... | 4.32 $ | 1000 | CONN HEADER 21POS R/A TIN... |
| 171322-2 | TE Connectiv... | 13.76 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P M BLOCK... |
| 17131272002 | HARTING | 9.33 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 171328-2 | TE Connectiv... | 54.41 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 75P M B... |
| 171315-3 | TE Connectiv... | 11.01 $ | 1000 | HARD WARD KIT 14P DM BLOC... |
| 171325-5 | TE Connectiv... | 43.86 $ | 1000 | HARD WARE KIT 50P DM BLOC... |
| 1713151607 | Molex, LLC | 10.55 $ | 1000 | IMPEL BP 4PX16C ASSY UNGD... |
| 1713839 | Phoenix Cont... | 2.52 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1713525 | Phoenix Cont... | 2.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1713870000 | Weidmuller | 9.14 $ | 1000 | CABLE GLAND EMC IP68 BRAS... |
| 171334K160G-F | Cornell Dubi... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 160VD... |
| 171354-1 | TE Connectiv... | 0.85 $ | 1000 | 17 CIR MIC PLUG HSG17 Pos... |
| 171316-1 | TE Connectiv... | 12.07 $ | 1000 | HARD WARE KIT 14P M BLOCK... |
| 171320-1 | TE Connectiv... | 12.14 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 26P M B... |
| 171321-5 | TE Connectiv... | 29.19 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P DM BLOC... |
| 1713538 | Phoenix Cont... | 2.16 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1713305 | Phoenix Cont... | 3.23 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1713914 | Phoenix Cont... | 4.7 $ | 4018 | CONN TERM BLOCK 8POS 9.52... |
| 1713842 | Phoenix Cont... | 3.76 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 171363-1 | TE Connectiv... | 3.61 $ | 720 | CONN HEADER 17POS VERT TI... |
| 1713570 | Phoenix Cont... | 3.61 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR... |
| 1713927 | Phoenix Cont... | 4.38 $ | 1000 | TERM BLOCK 32A 500V 6.35M... |
| 1713897 | Phoenix Cont... | 10.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1713350 Datasheet/PDF