| Allicdata Part #: | 1713509-ND |
| Manufacturer Part#: |
1713509 |
| Price: | $ 1.66 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM |
| More Detail: | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 1713509 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 1.50570 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.362" (9.20mm) |
| Contact Tail Length: | 0.102" (2.60mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Pick and Place Cap |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | COMBICON MCV |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Positions: | 6 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are a range of items that are used to connect electrical circuits and systems together securely and conveniently. 1713509, also known as terminal block headers, plugs and sockets, are items commonly used in industrial applications and in many cases this type of product is ideal for automation purposes and for creating simple wiring connections. In this article we will look at the applications of 1713509 and explore how they work.
1713509 Applications
1713509, together with their component plugs and sockets, are found in almost all industrial and commercial wiring applications. They are has proven to be incredibly resilient and reliable in even the harshest conditions, and are typically use for visual, wired or quick disconnect operations in both homes and workplaces. In addition to this, they are often the preferred choice of connectors for networking solutions, as they can provide a secure and tight connection between two sources of energy.
The 1713509 terminal block headers can be found in a variety of applications, such as construction, automotive, substation, aeronautical, medical, communications, robotics, power, and more. In fact, they are also perfect for applications of scale, as they can be used on sites such as stadiums, data centers, data networks, and more. With 1713509, your power and automation functions are always dependable and efficient.
Working Principles of 1713509
The basic design of 1713509 terminal block headers consists of two rows of pins that are connected together in a common connector, which is then connected to the target connection pins. It is this basic design that makes them exceptionally reliable, as it allows for a secure connection between the two sources of power. This can be achieved by either screwing or clamping the pins together, depending on the size of the connection and the amount of power being transmitted.
When electrical contact is made, the two rows of pins contact each other, creating a current flow that is conducted through the connection. Since the two pins create a secure and tight connection, no additional hardware or circuitry is required to complete the connection. This makes 1713509 connectors ideal for both short and long-term applications, as the connection can remain secure and uninterrupted for a greater period of time.
Conclusion
1713509 terminal blocks, with their compatible plugs and sockets, are an extremely common part of almost all industrial and commercial wiring applications. Their ability to provide a secure and tight connection between two sources of power makes them the preferred choice for automation purposes. In addition to this, they are ideal for applications of scale, as they can be used on sites such as data networks and data centers. With 1713509, your power and automation functions are always dependable and efficient.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 171327-5 | TE Connectiv... | 40.21 $ | 1000 | HARD WARE KIT 75P DM BLOC... |
| 1713376 | Phoenix Cont... | 2.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 17130952601 | HARTING | 9.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 1713334 | Phoenix Cont... | 3.48 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1713949 | Phoenix Cont... | 5.57 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 171333J400E-F | Cornell Dubi... | 0.25 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 400VD... |
| 1713486 | Phoenix Cont... | 2.01 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 171333J630G-F | Cornell Dubi... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 630VD... |
| 1713723 | Phoenix Cont... | 1.52 $ | 6758 | TERM BLOCK PCB 2POS 5.08M... |
| 1713970001 | Weidmuller | 4.46 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 2.5/... |
| 17131272601 | HARTING | 10.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MALE TYPE AB19... |
| 171335J160Q-F | Cornell Dubi... | 1.27 $ | 1000 | CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC ... |
| 1713936 | Phoenix Cont... | 0.9 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK8 Position... |
| 171383-1 | TE Connectiv... | 0.38 $ | 1000 | 6 CIRCUIT M-N-L CAPPositi... |
| 1713309 | Phoenix Cont... | 3.63 $ | 10 | CONN TERM BLOCK 5POS 5.08... |
| 1713457 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1444-17135 | Hammond Manu... | 47.24 $ | 1000 | CHASSIS ALUM NATURAL 13"L... |
| 171367-1 | TE Connectiv... | 4.32 $ | 1000 | CONN HEADER 21POS R/A TIN... |
| 171322-2 | TE Connectiv... | 13.76 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P M BLOCK... |
| 17131272002 | HARTING | 9.33 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 171328-2 | TE Connectiv... | 54.41 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 75P M B... |
| 171315-3 | TE Connectiv... | 11.01 $ | 1000 | HARD WARD KIT 14P DM BLOC... |
| 171325-5 | TE Connectiv... | 43.86 $ | 1000 | HARD WARE KIT 50P DM BLOC... |
| 1713151607 | Molex, LLC | 10.55 $ | 1000 | IMPEL BP 4PX16C ASSY UNGD... |
| 1713839 | Phoenix Cont... | 2.52 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1713525 | Phoenix Cont... | 2.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1713870000 | Weidmuller | 9.14 $ | 1000 | CABLE GLAND EMC IP68 BRAS... |
| 171334K160G-F | Cornell Dubi... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 160VD... |
| 171354-1 | TE Connectiv... | 0.85 $ | 1000 | 17 CIR MIC PLUG HSG17 Pos... |
| 171316-1 | TE Connectiv... | 12.07 $ | 1000 | HARD WARE KIT 14P M BLOCK... |
| 171320-1 | TE Connectiv... | 12.14 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 26P M B... |
| 171321-5 | TE Connectiv... | 29.19 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P DM BLOC... |
| 1713538 | Phoenix Cont... | 2.16 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1713305 | Phoenix Cont... | 3.23 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1713914 | Phoenix Cont... | 4.7 $ | 4018 | CONN TERM BLOCK 8POS 9.52... |
| 1713842 | Phoenix Cont... | 3.76 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 171363-1 | TE Connectiv... | 3.61 $ | 720 | CONN HEADER 17POS VERT TI... |
| 1713570 | Phoenix Cont... | 3.61 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR... |
| 1713927 | Phoenix Cont... | 4.38 $ | 1000 | TERM BLOCK 32A 500V 6.35M... |
| 1713897 | Phoenix Cont... | 10.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1713509 Datasheet/PDF