| Allicdata Part #: | 277-12166-ND |
| Manufacturer Part#: |
1862246 |
| Price: | $ 3.68 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | PCB TERMINAL BLOCK 14POS 3.5MM |
| More Detail: | 14 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°... |
| DataSheet: | 1862246 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 25 |
| 1 +: | $ 3.33900 |
| 10 +: | $ 3.24891 |
| 50 +: | $ 3.03660 |
| 100 +: | $ 2.79367 |
| 250 +: | $ 2.58111 |
| 500 +: | $ 2.45967 |
| 1000 +: | $ 2.30782 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Wire Termination: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Series: | COMBICON SPTAF EL |
| Wire Gauge: | 16-24 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 8A |
| Mating Orientation: | 45° (135°) Angle with Board |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Positions Per Level: | 14 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Wire to Board are a type of electrical connection device used to connect two electrical systems or circuits. They are also known as terminal strips or terminal boards and are used in a wide variety of applications in industry, automotive and consumer electronics. There are several types of terminal blocks available, each with its own application field and working principle.
One of the most popular types of terminal blocks is the spade or clamp terminal. The spade terminal is a U-shaped connection that allows two metal plates to be connected together. The terminals are typically made of nickel-plated brass or stainless steel and are available in various sizes and shapes. The terminal is typically secured into place with a nut and bolt. The working principle of this type of terminal is to provide electrical connection between two parts while preventing unwanted current flow between them.
Another common type of terminal block is the screw-type terminal block. This type of connection is made by inserting two or more screws into the corresponding screw holes and securing them with a nut or washer. The working principle of this type is the same as for the spade terminal, except that instead of preventing unwanted current flow, it provides a stronger connection by having the terminals interlocked with each other. The screw-type terminal is especially suitable for use in high-voltage applications.
The European style terminal block is a relatively new type which has recently started to gain popularity. This type features two pieces of metal connected by screws and is designed to provide a safe, clean connection for signals. The working principle for this type is similar to that of the spade terminal but it also allows for a more secure connection. This type of terminal is more suitable for applications involving high-frequency signals.
The soldered terminal, also known as the crimped terminal, is a type of terminal block where the electrical connections are made by soldering instead of using bigger fasteners or screws. This type of connection is typically favored in applications where multiple connections need to be made on the same board. The working principle of the soldered terminal involves connecting two metal surfaces together using a high-temperature soldering process.
One of the main benefits of using terminal blocks is that they help reduce labor costs and provide a better overall quality of connection. Additionally, they are very easy to install and require minimal maintenance. The various types of terminal blocks available have different application fields and working principles, but all of them have a common objective: to provide the needed electrical connection between two components.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1862988 | Phoenix Cont... | 10.79 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5... |
| 1862500000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862881 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 99 | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5M... |
| 1862920 | Phoenix Cont... | 7.12 $ | 69 | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5M... |
| 1862314 | Phoenix Cont... | 1.58 $ | 91 | PCB TERMINAL BLOCK 6POS 5... |
| 1862860000 | Weidmuller | 0.97 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862800000 | Weidmuller | 3.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 3.81... |
| 1862000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 1862123 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 125 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
| 1862080000 | Weidmuller | 1.74 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 18626131 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862950000 | Weidmuller | 1.64 $ | 42 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1862530000 | Weidmuller | 1.86 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862482 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 46 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 18626130 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862660000 | Weidmuller | 3.07 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862680000 | Weidmuller | 3.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1862661 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862518 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 68 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862246 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 25 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 18624 | Wiha | 2.56 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM ... |
| 1862630000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862930000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862035W3D | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET T3-1/4 24V WH... |
| 1862440 | Phoenix Cont... | 1.37 $ | 65 | PCB TERMINAL BLOCK 5POS 5... |
| 1862490000 | Weidmuller | 1.64 $ | 1629 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862674 | Phoenix Cont... | 9.01 $ | 76 | TERM BLOCK HDR 12POS 3.81... |
| 1862217 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 48 | PCB TERMINAL BLOCK 15POS ... |
| 1862600000 | Weidmuller | 1.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862593 | Phoenix Cont... | 2.99 $ | 451 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862343 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 45 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 1862026 | Phoenix Cont... | 3.02 $ | 64 | PCB TERMINAL BLOCK 11POS ... |
| 1862563 | Phoenix Cont... | 4.2 $ | 18 | PCB TERMINAL BLOCK 16POS ... |
| 1862658 | Phoenix Cont... | 7.48 $ | 62 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862372 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862534 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 16 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862275 | Phoenix Cont... | 0.57 $ | 111 | PCB TERMINAL BLOCK 2POS 5... |
| 1862204 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 26 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862910000 | Weidmuller | 2.05 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG... |
| 1862356 | Phoenix Cont... | 2.62 $ | 3 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1862246 Datasheet/PDF