| Allicdata Part #: | 277-12149-ND |
| Manufacturer Part#: |
1862372 |
| Price: | $ 3.14 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | PCB TERMINAL BLOCK 12POS 5MM |
| More Detail: | 12 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°... |
| DataSheet: | 1862372 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 2.86020 |
| 10 +: | $ 2.78397 |
| 50 +: | $ 2.60190 |
| 100 +: | $ 2.39375 |
| 250 +: | $ 2.21163 |
| 500 +: | $ 2.10755 |
| 1000 +: | $ 1.97744 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Wire Termination: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Series: | COMBICON SPTAF IL |
| Wire Gauge: | 16-24 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 8A |
| Mating Orientation: | 45° (135°) Angle with Board |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, which are also referred to as terminal boards, wire-to-board connectors, barrier blocks, and bridge rectifiers, are connectors that help create an electrical connection between components in an electrical system. These connectors are used in a variety of industries, such as automotive, consumer electronics, industrial, and telecommunications.
Terminal blocks such as 1862372 are designed to make establishing electrical connections easier. By using pre-fabricated connectors, manufacturers and technicians are able to more quickly and accurately set up a working electrical system. Additionally, with the use of these terminals, designers are able to minimize the amount of wiring required to power the apparatus as the terminal provides a physical connection that is used instead of multiple individual wires.
Terminal blocks are commonly used for the low-voltage control of devices such as motors. In applications of this type, each external contact on the terminal block is used in the transfer of signals in between the external contact and the internal contact. The internal contact loses energy through the device and the external contact gains energy.
1862372 is an example of a terminal block with a low profile wire to board design that makes it easier to fit into a confined area. It has a 2-card and 5-pin terminal block with a compact design. It also has a two-way quick connection system, which makes it easy to connect and disconnect wires quickly and easily. Its contact material is nickel-plated brass and it has a durability of 1000 insertions minimum.
The working principle of the 1862372 terminal block is simple and effective. It utilizes a two-way connection system where two separate electrical paths are attached. The contact points between these separate paths is where the energy is transferred. This contact point must be clean and dry in order for it to effectively transfer energy. To ensure a secure connection, the contacts are secured using a locking mechanism.
The 1862372 terminal block is suitable for use in many different industries. It can be used in a variety of automotive, industrial, consumer electronics, and telecommunications applications. It is also used in applications where space is at a premium, as its low profile design enables it to fit in even the most confined spaces. Additionally, its robust construction makes it highly durable, meaning it is able to withstand prolonged use.
In conclusion, the 1862372 terminal block is an effective and efficient connector that is used in a variety of industries. Its two-way connection system enables it to easily and quickly establish a secure electrical connection between components. Additionally, its low profile design allows it to easily fit into tight spaces, while its durable construction ensures it is able to withstand prolonged use. For these reasons, the 1862372 terminal block is an excellent choice for many different industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1862988 | Phoenix Cont... | 10.79 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5... |
| 1862500000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862881 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 99 | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5M... |
| 1862920 | Phoenix Cont... | 7.12 $ | 69 | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5M... |
| 1862314 | Phoenix Cont... | 1.58 $ | 91 | PCB TERMINAL BLOCK 6POS 5... |
| 1862860000 | Weidmuller | 0.97 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862800000 | Weidmuller | 3.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 3.81... |
| 1862000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 1862123 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 125 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
| 1862080000 | Weidmuller | 1.74 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 18626131 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862950000 | Weidmuller | 1.64 $ | 42 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1862530000 | Weidmuller | 1.86 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862482 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 46 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 18626130 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862660000 | Weidmuller | 3.07 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862680000 | Weidmuller | 3.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1862661 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862518 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 68 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862246 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 25 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 18624 | Wiha | 2.56 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM ... |
| 1862630000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862930000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862035W3D | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET T3-1/4 24V WH... |
| 1862440 | Phoenix Cont... | 1.37 $ | 65 | PCB TERMINAL BLOCK 5POS 5... |
| 1862490000 | Weidmuller | 1.64 $ | 1629 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862674 | Phoenix Cont... | 9.01 $ | 76 | TERM BLOCK HDR 12POS 3.81... |
| 1862217 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 48 | PCB TERMINAL BLOCK 15POS ... |
| 1862600000 | Weidmuller | 1.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862593 | Phoenix Cont... | 2.99 $ | 451 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862343 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 45 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 1862026 | Phoenix Cont... | 3.02 $ | 64 | PCB TERMINAL BLOCK 11POS ... |
| 1862563 | Phoenix Cont... | 4.2 $ | 18 | PCB TERMINAL BLOCK 16POS ... |
| 1862658 | Phoenix Cont... | 7.48 $ | 62 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862372 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862534 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 16 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862275 | Phoenix Cont... | 0.57 $ | 111 | PCB TERMINAL BLOCK 2POS 5... |
| 1862204 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 26 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862910000 | Weidmuller | 2.05 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG... |
| 1862356 | Phoenix Cont... | 2.62 $ | 3 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1862372 Datasheet/PDF