| Allicdata Part #: | 281-2836-ND |
| Manufacturer Part#: |
1862530000 |
| Price: | $ 1.86 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 3.81MM |
| More Detail: | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou... |
| DataSheet: | 1862530000 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 1.69709 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.278" (7.06mm) |
| Contact Tail Length: | 0.126" (3.20mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | Omnimate SC |
| Current - UL: | 10A |
| Voltage - IEC: | 320V |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Positions: | 8 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets are widely used in various electrical, electronic and telecommunication circuits. This type of terminal blocks are used to deliver power, control signals from one device to another device. The 1862530000 Terminal Block is a high-performance variant in the range of terminal blocks, and can be used as a solution for various application areas.The 1862530000 Terminal Block is designed to have a low-profile and space saving design, making it suitable for a variety of environments. In addition, it is also equipped with a durable metal gate to prevent anyone from accessing the terminals. The terminals are available in two different sizes, a 9-pin header and a 5-pin socket. The 9-pin header can be used to connect two wires in order to deliver power or to transfer data. The 5-pin socket can be used to connect a device to a power source.The 1862530000 Terminal Block features a number of advantages when compared with other terminals. It offers a wide voltage range, making it suitable for a variety of applications. It is also designed to be low-profile and lightweight, making it easy to install and mount. Additionally, it is highly resistant to corrosion, which ensures its longevity and excellent performance.The working principle of the 1862530000 Terminal Block is relatively straightforward. It is composed of an insertion slot and a clamping spring, which enable it to firmly clamp two wires into the terminals. When two wires are connected into the terminal, the clamping spring pushes downwards onto them and locks them in place, thus providing a secure connection.The 1862530000 Terminal Block offers an efficient way to transfer power, control signals, or data from one device to another. Its low-profile and lightweight design makes it suitable for various applications, and its anti-corrosion features make it a robust and reliable component. Furthermore, its easy-to-use working principle ensures safe and secure connections, making it an excellent choice for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1862" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1862988 | Phoenix Cont... | 10.79 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5... |
| 1862500000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862881 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 99 | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5M... |
| 1862920 | Phoenix Cont... | 7.12 $ | 69 | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5M... |
| 1862314 | Phoenix Cont... | 1.58 $ | 91 | PCB TERMINAL BLOCK 6POS 5... |
| 1862860000 | Weidmuller | 0.97 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862800000 | Weidmuller | 3.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 3.81... |
| 1862000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 1862123 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 125 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
| 1862080000 | Weidmuller | 1.74 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 18626131 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862950000 | Weidmuller | 1.64 $ | 42 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1862530000 | Weidmuller | 1.86 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862482 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 46 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 18626130 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862660000 | Weidmuller | 3.07 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862680000 | Weidmuller | 3.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1862661 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862518 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 68 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862246 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 25 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 18624 | Wiha | 2.56 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM ... |
| 1862630000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862930000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862035W3D | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET T3-1/4 24V WH... |
| 1862440 | Phoenix Cont... | 1.37 $ | 65 | PCB TERMINAL BLOCK 5POS 5... |
| 1862490000 | Weidmuller | 1.64 $ | 1629 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862674 | Phoenix Cont... | 9.01 $ | 76 | TERM BLOCK HDR 12POS 3.81... |
| 1862217 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 48 | PCB TERMINAL BLOCK 15POS ... |
| 1862600000 | Weidmuller | 1.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862593 | Phoenix Cont... | 2.99 $ | 451 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862343 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 45 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 1862026 | Phoenix Cont... | 3.02 $ | 64 | PCB TERMINAL BLOCK 11POS ... |
| 1862563 | Phoenix Cont... | 4.2 $ | 18 | PCB TERMINAL BLOCK 16POS ... |
| 1862658 | Phoenix Cont... | 7.48 $ | 62 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862372 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862534 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 16 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862275 | Phoenix Cont... | 0.57 $ | 111 | PCB TERMINAL BLOCK 2POS 5... |
| 1862204 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 26 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862910000 | Weidmuller | 2.05 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG... |
| 1862356 | Phoenix Cont... | 2.62 $ | 3 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1862530000 Datasheet/PDF