| Allicdata Part #: | 1862988-ND |
| Manufacturer Part#: |
1862988 |
| Price: | $ 10.79 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM |
| More Detail: | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.... |
| DataSheet: | 1862988 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 9.80910 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.752" (19.10mm) |
| Contact Tail Length: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | 7mm |
| Torque - Screw: | 0.22-0.25 Nm (1.9-2.2 Lb-In) |
| Screw Size: | M2 |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | -- |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.14-1.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Series: | COMBICON MCVW |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 320V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Termination Style: | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Plug Wire Entry: | 270° |
| Header Orientation: | -- |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 15 |
| Number of Positions: | 15 |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets are incredibly useful devices in a vast range of applications. From controlling nuclear reactors to weapon systems, they play an important role in enabling reliable and efficient operation of the system. Looking more closely at the 1862988 application field and working principle makes the reliance on these simple yet powerful tools abundantly clear.In the simplest terms, terminal blocks are electrical devices used to connect two or more wires or conductors with one another. They are often referred to as \'interface devices\' and come in a variety of shapes, sizes, and configurations. They serve to protect the wires from damage and reduce the risk of short circuits or loose connection points. They can be used to connect individual wires to one another, or link large groups of wires to a single device. The 1862988 application field specifically focuses on a style of connection device called a \'plug and socket\', which provides a safe and secure connection between two components without the need for additional wiring or hardware. The 1862988 application field and working principle specifies that the plug and socket device utilizes an insulated plastic body to house a series of contact points. These contact points are often made of metal and have flat terminals that provide electrical connections when the terminals are mated. In this particular application, the body of the plug and socket device is color coded so that it is clear which device will receive power and which devices will not. The working principle of the 1862988 application is fairly simple. When the plug and socket device are mated, the contacts on both sides create an electrical connection that is maintained by the physical connection. This connection is made to be highly reliable so that any fluctuation or power surge will not lead to a short circuit. Additionally, the 1862988 plug and socket device is constructed with safety features such as insulated covers that protect the user from accidental shocks or electrical burns. Overall, the 1862988 application field and working principle is an excellent example of the many different types of connection devices available today. Plug and socket devices are incredibly useful for connecting and controlling electrical systems, and the 1862988 application is a good representation of their effectiveness. With its robust design and reliable performance, these devices are essential in a wide variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1862988 | Phoenix Cont... | 10.79 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5... |
| 1862500000 | Weidmuller | 1.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862881 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 99 | TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5M... |
| 1862920 | Phoenix Cont... | 7.12 $ | 69 | TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5M... |
| 1862314 | Phoenix Cont... | 1.58 $ | 91 | PCB TERMINAL BLOCK 6POS 5... |
| 1862860000 | Weidmuller | 0.97 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862800000 | Weidmuller | 3.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 3.81... |
| 1862000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 1862123 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 125 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
| 1862080000 | Weidmuller | 1.74 $ | 1000 | MODULE MALE 3POS CRIMPMal... |
| 18626131 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862950000 | Weidmuller | 1.64 $ | 42 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1862530000 | Weidmuller | 1.86 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862482 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 46 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 18626130 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET MULT T3-1/4 1... |
| 1862660000 | Weidmuller | 3.07 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862680000 | Weidmuller | 3.65 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 3.81... |
| 1862661 | Phoenix Cont... | 7.5 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 3.81... |
| 1862518 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 68 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862246 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 25 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 18624 | Wiha | 2.56 $ | 1000 | SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM ... |
| 1862630000 | Weidmuller | 2.34 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG... |
| 1862930000 | Weidmuller | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862035W3D | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED BAYONET T3-1/4 24V WH... |
| 1862440 | Phoenix Cont... | 1.37 $ | 65 | PCB TERMINAL BLOCK 5POS 5... |
| 1862490000 | Weidmuller | 1.64 $ | 1629 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862674 | Phoenix Cont... | 9.01 $ | 76 | TERM BLOCK HDR 12POS 3.81... |
| 1862217 | Phoenix Cont... | 3.94 $ | 48 | PCB TERMINAL BLOCK 15POS ... |
| 1862600000 | Weidmuller | 1.46 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1862593 | Phoenix Cont... | 2.99 $ | 451 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1862343 | Phoenix Cont... | 2.48 $ | 45 | PCB TERMINAL BLOCK 9POS 5... |
| 1862026 | Phoenix Cont... | 3.02 $ | 64 | PCB TERMINAL BLOCK 11POS ... |
| 1862563 | Phoenix Cont... | 4.2 $ | 18 | PCB TERMINAL BLOCK 16POS ... |
| 1862658 | Phoenix Cont... | 7.48 $ | 62 | TERM BLOCK HDR 10POS 3.81... |
| 1862372 | Phoenix Cont... | 3.14 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLOCK 12POS ... |
| 1862534 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 16 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862275 | Phoenix Cont... | 0.57 $ | 111 | PCB TERMINAL BLOCK 2POS 5... |
| 1862204 | Phoenix Cont... | 3.68 $ | 26 | PCB TERMINAL BLOCK 14POS ... |
| 1862910000 | Weidmuller | 2.05 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS 90DEG... |
| 1862356 | Phoenix Cont... | 2.62 $ | 3 | PCB TERMINAL BLOCK 10POS ... |
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1862988 Datasheet/PDF