2R5TPF470ML Allicdata Electronics
2R5TPF470ML Capacitors
Allicdata Part #:
P16552TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5TPF470ML
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
More Detail: 470µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5V 2917 ...
DataSheet: 2R5TPF470ML datasheet2R5TPF470ML Datasheet/PDF
Quantity: 5000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 3 (168 Hours)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 5000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Features: General Purpose
Ratings: --
Manufacturer Size Code: D3L
Lead Spacing: --
Height - Seated (Max): 0.118" (3.00mm)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Mounting Type: Surface Mount
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Series: POSCAP™ TPF
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm
Type: Molded
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 470µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The 2R5TPF470ML has a wide range of working voltages to provide optimal performance in applications from low to high temperatures. It has a capacitance from 47uF to 473uF and can operate up to an extremely high voltage of 10V. This makes it suitable for use in a variety of applications such as power supplies, mobile devices, signal processing and automotive electronics.