| Allicdata Part #: | 30053-ND |
| Manufacturer Part#: |
30053 |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Static Control, ESD, Clean Room Products |
| Manufacturer: | SCS |
| Short Description: | BAG STATIC SHLD MTL IN 3"X5" |
| More Detail: | Static Shielding Bag ... |
| DataSheet: | 30053 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 4500 +: | $ 0.11271 |
Specifications
| Series: | 1000 |
| Part Status: | Active |
| Type: | Static Shielding Bag |
| Metal Layer: | In |
| Static Discharge Shielding: | -- |
| Closure System: | Zip Lock |
| Thickness: | 2.8 mil (71.12 microns) |
| Length - Inside: | 3" (76.2mm) |
| Width - Inside: | 5" (127mm) |
| Tensile Strength: | 4600 psi |
| Color: | Silver |
Related Products
Search Part number : "3005" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39003/09-3005 | Vishay Sprag... | 26.8 $ | 1000 | CAP TANT 180UF 10% 6V AXI... |
| 3005P-1-203 | Bourns Inc. | 13.14 $ | 112 | TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN... |
| 30056-25 | Littelfuse I... | 6.04 $ | 1000 | CIR BRKR 25A 12V MET HWD |
| 3005W1PAR71E20X | Conec | 4.89 $ | 1000 | CONN PLUG MALE PINS 5POSP... |
| M2143-3005-SS | RAF Electron... | 1.13 $ | 700 | HEX STANDOFF M3X0.5 SS 8M... |
| M1256-3005-N | RAF Electron... | 1.2 $ | 975 | HEX STANDOFF M3X0.5 NYLON... |
| M2102-3005-AL | RAF Electron... | 0.48 $ | 1245 | HEX STANDOFF M3X0.5 ALUMI... |
| 3005W5PXX71AA0X | Conec | 9.02 $ | 1000 | CONN PLUG MALE PINS 5POSP... |
| 300514 | SCS | 0.18 $ | 1000 | BAG STATIC SHLD MTL IN 14... |
| 3005976 | Phoenix Cont... | 3.28 $ | 1000 | FIXED BRIDGE |
| 30055-6 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | CIR BRKR 6A 12V MET BRK H... |
| 3005W5PXX41A10X | Conec | 9.93 $ | 1000 | CONN DSUB PLUG 5POS STR S... |
| 3005W5SXX99N40X | Conec | 4.0 $ | 1000 | CONN SOCKET 5W5 F R/ARece... |
| BKAD3-537-30056 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | RP BKAD3 CRIMP PLUGPlug C... |
| M2147-3005-AL | RAF Electron... | 0.6 $ | 1500 | HEX STANDOFF M3X0.5 ALUM ... |
| 3005662 | Phoenix Cont... | 20.95 $ | 69 | CONN TERM BLK DISCONNECT ... |
| M1315-3005-SS | RAF Electron... | 1.85 $ | 390 | HEX STANDOFF M3X0.5 SS 18... |
| 3005W5SXX99E20X | Conec | 3.86 $ | 1000 | CONN SOCKET 5W5 FReceptac... |
| M2106-3005-N | RAF Electron... | 3.16 $ | 333 | HEX STANDOFF M3X0.5 NYLON... |
| M1263-3005-N | RAF Electron... | 1.44 $ | 492 | HEX STANDOFF M3X0.5 NYLON... |
| M2157-3005-SS | RAF Electron... | 2.42 $ | 459 | HEX STANDOFF M3X0.5 SS 22... |
| 30056-8 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | CIR BRKR 8A 12V MET HWD |
| 75710-3005 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN RCPT MOD 110POS 11RO... |
| M1308-3005-N | RAF Electron... | 1.49 $ | 735 | HEX STANDOFF M3X0.5 NYLON... |
| M2108-3005-SS | RAF Electron... | 1.05 $ | 2971 | HEX STANDOFF M3X0.5 SS 13... |
| M2153-3005-SS | RAF Electron... | 2.07 $ | 250 | HEX STANDOFF M3X0.5 SS 18... |
| BKAE2-300-30057 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | RP BKAE2 CRIMP PLUGPlug C... |
| 3005W5PXX99F40X | Conec | 3.93 $ | 1000 | CONN PLUG 5W5 MPlug for M... |
| 30052 | Wiha | 1.36 $ | 1000 | WRENCH COMBINATION 1/4"Co... |
| M1308-3005-AL | RAF Electron... | 0.55 $ | 1350 | HEX STANDOFF M3X0.5 ALUM ... |
| GRSN-2011-3005 | CW Industrie... | 0.48 $ | 1000 | SWITCH ROCKER SPST 16A 12... |
| 3005W5SXX71AA0X | Conec | 10.56 $ | 1000 | CONN RCPT FEMALE SOCKETS ... |
| 3005W5SXX99A10X | Conec | 2.43 $ | 105 | CONN DSUB COMBO 5POS 5W5 ... |
| 057-3005-015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | KJL E/B 9 F F |
| 30056-20 | Littelfuse I... | 6.04 $ | 1000 | CIR BRKR 20A 12V MET HWD |
| 3005W5SXX56N40X | Conec | 14.95 $ | 10 | CONN D-SUB RCPT 5POS R/A ... |
| 30053 | SCS | 0.13 $ | 1000 | BAG STATIC SHLD MTL IN 3"... |
| M2155-3005-AL | RAF Electron... | 0.67 $ | 1160 | HEX STANDOFF M3X0.5 ALUM ... |
| IEGF6-30052-1-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 70156-3005 | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SYSTEM |
Latest Products
49001
BAG DRYPACK 10X30 6.0-6.2MILMoisture Bar...
13960
MBB IPC/JEDEC 4MIL 10X20" 100/PKMoisture...
13330
BG STTSHLD MTL-IN 3''X5'' 100EAStatic Sh...
D301124
BAG MOISTURE BARR MTL IN 24"X11"Moisture...
D371216
BAG MOISTURE BARR MTL IN 16"X12"Moisture...
337810
BAG MOISTURE BARRIER 8X10" 1=1EAMoisture...
30053 Datasheet/PDF