| Allicdata Part #: | 3306F-202-ND |
| Manufacturer Part#: |
3306F-1-202 |
| Price: | $ 0.29 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PIN |
| More Detail: | 2 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Po... |
| DataSheet: | 3306F-1-202 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4952 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 0.27090 |
| 10 +: | $ 0.25200 |
| 25 +: | $ 0.22680 |
| 50 +: | $ 0.21924 |
| 100 +: | $ 0.21168 |
| 250 +: | $ 0.19656 |
| 500 +: | $ 0.18144 |
| 1000 +: | $ 0.17010 |
| 5000 +: | $ 0.12852 |
| Series: | Trimpot® 3306 - Open Frame |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 2 kOhms |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance: | ±25% |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.319" x 0.268" Face x 0.300" H (8.10mm x 6.81mm x 7.62mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers
Trimmer potentiometers are adjustable resistors. They are the best choice for applications where one requires precise adjustments in a circuit, such as level shifting, or where room on the board is limited. One example of a trimmer potentiometer is the 3306F-1-202.
Application Field
Trimmer potentiometers are found in a variety of applications. One common use is to adjust the gain of an audio amplifier in order to compensate for factors such as speaker size or listening distance. Similarly, they can be used to adjust the bias points of a circuit or to adjust the frequency response of an oscillator.
Trimmer potentiometers are also widely used as voltage dividers in power supplies and instrumentation. They can be found in analog to digital converters, as well as in low current analog and digital circuits. They are often used to set the gain of an amplifier or other signal processing circuit, or to set the offset level of the incoming signal.
Trimmer potentiometers are used in automotive applications for functions such as adjusting the idle speed, setting timing or controlling fuel injection. They can also be used in the adjustment of sensing devices, such as thermostats. In medical applications, trimmer potentiometers can be found in systems that control the pulse rate for pacemakers and other medical apparatus.
Working Principle
Trimmer potentiometers work by altering the electrical resistance of a circuit. They are categorized as three terminal devices, with the middle terminal providing the adjustable resistance. The first terminal is the fixed resistance. The third terminal is a connection to ground.
The adjustable terminal is connected to a wiper that moves along a resistance track. As the wiper moves along the track, the resistance of the circuit changes. This change in resistance alters the current or voltage of the circuit, depending on its design.
Since the resistive track of a trimmer potentiometer is relatively small, the device is capable of providing very precise adjustments. This is important for applications that require exact settings, such as in medical and automotive devices.
Trimmer potentiometers are a popular choice for applications that require precision adjustments, as well as those that have limited space available. The 3306F-1-202 is a good example of a trimmer potentiometer that is well suited for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3306P-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 6832 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| IEGF6-33065-7-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2391 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-502 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1 | TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306/14 300 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 14COND 0.050 GRA... |
| IEGF6-33065-6-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 3177 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-203 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 672 | TRIMMER 20K OHM 0.2W PC P... |
| 330648 | TE Connectiv... | 0.48 $ | 1754 | CONN RING CIRC 16-22AWG #... |
| 3306P-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 385 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306/10 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2044 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-202 | Bourns Inc. | -- | 1985 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1030 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306K-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 590 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 12548 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306F-1-202 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 4952 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1943 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/40 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 40COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-504 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306 SL001 | Alpha Wire | 2.77 $ | 1000 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| IUGH11-33061-30 | Sensata-Airp... | 51.34 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306/26 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 26COND 0.050 GRA... |
| 3306K-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2270 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 | Pomona Elect... | -- | 254 | BOX ALUM UNPAINTED 4.13"L... |
| 3306/34 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 34COND 0.050 GRA... |
| 3306P-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 8075 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| 3306K-1-102 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PI... |
| IULHK21-33062-50 | Sensata-Airp... | 140.71 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3306W-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 18 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/50 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 50COND 0.050 GRA... |
| 3306W-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 494 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306W-1-501 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2000 | TRIMMER 500 OHM 0.2W PC P... |
| 3306P-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 866 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306P-1-103 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 10K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 SL005 | Alpha Wire | 563.73 $ | 10 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| 3306/60 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 60COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
3306F-1-202 Datasheet/PDF