| Allicdata Part #: | 3306W-502-ND |
| Manufacturer Part#: |
3306W-1-502 |
| Price: | $ 0.29 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN |
| More Detail: | 5 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Po... |
| DataSheet: | 3306W-1-502 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 0.27090 |
| 10 +: | $ 0.25200 |
| 25 +: | $ 0.22680 |
| 50 +: | $ 0.21924 |
| 100 +: | $ 0.21168 |
| 250 +: | $ 0.19656 |
| 500 +: | $ 0.18144 |
| 1000 +: | $ 0.17010 |
| 5000 +: | $ 0.12852 |
| Series: | Trimpot® 3306 - Open Frame |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance: | ±25% |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Side Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.268" x 0.319" Face x 0.331" H (6.81mm x 8.10mm x 8.40mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers are a versatile class of electronic components used to adjust gain settings, signal strength, and fine tune the performance of tuned circuits and amplifiers. The 3306W-1-502 is a trimmer potentiometer designed with a wide range of applications.
The 3306W-1-502 is a compact trimmer potentiometer of the 3306W series. This series is designed for use over a temperature range of -55°C to +125°C in an air environment and +90°C in a vacuum environment. The 3306W-1-502 offers a 500k-ohm resistance when fully rotated. It features a flat ceramic element with a linear resistance pattern enabling it to be used for resistor and tuning purposes in test and measurement equipment, sensors, telecommunications, computer peripherals, automation systems, medical instruments, and other electronics.
The 3306W-1-502 is ideal for applications requiring frequent adjustments. This is because of its superior design and quality construction. It is made with a dual wipers for maximum adjustment accuracy for various top values. Its robust design is able to withstand many adjustments, providing reliable performance even in harsh environments. The 3306W-1-502 also features a compact and lightweight design that is simple to install and assemble. This trimmer potentiometer is widely used in control systems, regulated power supplies, electronic meters, transducers, high-precision audio equipment, and many other applications.
The 3306W-1-502 works by providing an adjustable variable resistance that can be used to tune and fine-tune the behavior of systems or components. It is essentially a voltage-controlled resistor that offers precise adjustment of the resistance value, allowing users to control and regulate gain and other parameters. It is also commonly used as a variable resistor in circuits for setting manual gains such as volume, bass, treble, or brightness. The 3306W-1-502 can also be used to adjust parameters like volume, gain, frequency, or other parameters in a circuit.
The 3306W-1-502 is an ideal solution for applications with a wide range of requirements. It is capable of providing precise and reliable adjustment for a variety of settings. Its compact design and durable construction make it an ideal choice for various applications and can provide a reliable performance in harsh environments. Whether it be for precision tunings, regulating gain settings, or setting manual gains, the 3306W-1-502 is an excellent choice for any application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3306P-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 6832 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| IEGF6-33065-7-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2391 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-502 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1 | TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306/14 300 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 14COND 0.050 GRA... |
| IEGF6-33065-6-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 3177 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-203 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 672 | TRIMMER 20K OHM 0.2W PC P... |
| 330648 | TE Connectiv... | 0.48 $ | 1754 | CONN RING CIRC 16-22AWG #... |
| 3306P-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 385 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306/10 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2044 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-202 | Bourns Inc. | -- | 1985 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1030 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306K-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 590 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 12548 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306F-1-202 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 4952 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1943 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/40 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 40COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-504 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306 SL001 | Alpha Wire | 2.77 $ | 1000 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| IUGH11-33061-30 | Sensata-Airp... | 51.34 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306/26 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 26COND 0.050 GRA... |
| 3306K-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2270 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 | Pomona Elect... | -- | 254 | BOX ALUM UNPAINTED 4.13"L... |
| 3306/34 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 34COND 0.050 GRA... |
| 3306P-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 8075 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| 3306K-1-102 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PI... |
| IULHK21-33062-50 | Sensata-Airp... | 140.71 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3306W-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 18 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/50 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 50COND 0.050 GRA... |
| 3306W-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 494 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306W-1-501 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2000 | TRIMMER 500 OHM 0.2W PC P... |
| 3306P-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 866 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306P-1-103 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 10K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 SL005 | Alpha Wire | 563.73 $ | 10 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| 3306/60 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 60COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
3306W-1-502 Datasheet/PDF