| Allicdata Part #: | 3306P-1-254-ND |
| Manufacturer Part#: |
3306P-1-254 |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Short Description: | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC PIN |
| More Detail: | 250 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer ... |
| DataSheet: | 3306P-1-254 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 2000 +: | $ 0.14364 |
Specifications
| Series: | Trimpot® 3306 - Open Frame |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 250 kOhms |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance: | ±25% |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.319" x 0.268" Face x 0.300" H (8.10mm x 6.81mm x 7.62mm) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers: 3306P-1-254 Application Field and Working Principle
Trimmer Potentiometers, also known as "trimpots", are miniature adjustable resistors used in a wide range of electronic applications—from simple volume controls to complex algorithms in industrial automation. The 3306P-1-254 is an example of a trimmer potentiometer, created by Bourns and used as an alternative to more complex and expensive potentiometers. In this article, we will discuss the application fields and working principle of the 3306P-1-254, as well as address the benefits of using a trimmer potentiometer as well as other crucial considerations.Types of Trimmer Potentiometers
Trimmer potentiometers are broadly classified into three categories: off-board, on-board, and surface-mount. As the name suggests, off-board trimmer potentiometers are mounted off the board, providing the most flexibility. On-board trimmer potentiometers are mounted directly on the board, taking up less space than off-board models. Lastly, surface-mount trimmer potentiometers are mounted on a surface with a conductive material, offering a slim design with excellent durability. The 3306P-1-254 is a surface-mount trimmer potentiometer, designed for automated manufacturing processes and low-cost applications.Working Principle of Trimmer Potentiometers
Trimmer potentiometers are variable resistors, meaning they can adjust the flow of electrical current in a circuit. The resistance of the potentiometer is determined by the position of a wiper, which moves across a resistive element as it is turned. As the wiper moves, it creates more or less connection between two contact points, allowing the user to adjust the resistance of the trimmer potentiometer. The 3306P-1-254 trimmer potentiometer has an adjustable resistance range of 6The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3306" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3306P-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 6832 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| IEGF6-33065-7-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2391 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-502 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1 | TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306/14 300 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 14COND 0.050 GRA... |
| IEGF6-33065-6-V | Sensata-Airp... | 22.92 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306W-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 3177 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-203 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 672 | TRIMMER 20K OHM 0.2W PC P... |
| 330648 | TE Connectiv... | 0.48 $ | 1754 | CONN RING CIRC 16-22AWG #... |
| 3306P-1-504 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 385 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306/10 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 10COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2044 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306W-1-202 | Bourns Inc. | -- | 1985 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1030 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306K-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 590 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306F-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 12548 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306F-1-202 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 4952 | TRIMMER 2K OHM 0.2W PC PI... |
| 3306F-1-101 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1943 | TRIMMER 100 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/40 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 40COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-504 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.2W PC ... |
| 3306 SL001 | Alpha Wire | 2.77 $ | 1000 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| IUGH11-33061-30 | Sensata-Airp... | 51.34 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3306/26 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 26COND 0.050 GRA... |
| 3306K-1-503 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2270 | TRIMMER 50K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 | Pomona Elect... | -- | 254 | BOX ALUM UNPAINTED 4.13"L... |
| 3306/34 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 34COND 0.050 GRA... |
| 3306P-1-104 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 8075 | TRIMMER 100K OHM 0.2W PC ... |
| 3306K-1-102 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PI... |
| IULHK21-33062-50 | Sensata-Airp... | 140.71 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| 3306W-1-201 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 18 | TRIMMER 200 OHM 0.2W PC P... |
| 3306/50 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 50COND 0.050 GRA... |
| 3306W-1-105 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 494 | TRIMMER 1M OHM 0.2W PC PI... |
| 3306W-1-501 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 2000 | TRIMMER 500 OHM 0.2W PC P... |
| 3306P-1-204 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 866 | TRIMMER 200K OHM 0.2W PC ... |
| 3306P-1-103 | Bourns Inc. | 0.29 $ | 1000 | TRIMMER 10K OHM 0.2W PC P... |
| 3306 SL005 | Alpha Wire | 563.73 $ | 10 | CABLE 6COND 28AWG SHLD 10... |
| 3306/60 100 | 3M | 0.0 $ | 1000 | CBL RIBN 60COND 0.050 GRA... |
| 3306F-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
| 3306W-1-254 | Bourns Inc. | 0.16 $ | 1000 | TRIMMER 250K OHM 0.2W PC ... |
Latest Products
RJR26FX203PQ
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
RJR26FX203MQ
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
RJR26FX202PQ
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
RJR26FX201RQ
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
RJR26FX201PQ
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
RJR26FX200MQ
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
3306P-1-254 Datasheet/PDF