| Allicdata Part #: | 74HC123DTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC123D |
| Price: | $ 1.95 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Short Description: | IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOIC |
| More Detail: | Monostable Multivibrator 40ns 16-SOIC |
| DataSheet: | 74HC123D Datasheet/PDF |
| Quantity: | 8000 |
| 1 +: | $ 1.95000 |
| 10 +: | $ 1.89150 |
| 100 +: | $ 1.85250 |
| 1000 +: | $ 1.81350 |
| 10000 +: | $ 1.75500 |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | Monostable |
| Independent Circuits: | 2 |
| Schmitt Trigger Input: | Yes |
| Propagation Delay: | 40ns |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74HC123D is a type of logic multivibrator which has a wide range of applications. It can be used for timing, triggering and pulse generation. It can also be used for waveform generation and signal processing.The 74HC123D is a dual or single-stage monolithic complementary metal oxide semiconductor (CMOS) low-power Schottky logic device. It is capable of providing high logic level output swing as well as low propagation delay. This makes it suitable for a wide range of applications that require high-speed operation and low power consumption.The 74HC123D is a two-input device with open-collector outputs. The two inputs are labeled A and B and provide the logic gate function. Input A is active-high while B is active-low. The two outputs consist of a non-inverting output (Q) and an inverting output (Q\').The logic levels of the output are determined by the logic levels of the inputs. The output of the device is high when both inputs are high and low when one or both inputs are low. The output will not be affected by floating or half-connected inputs.The 74HC123D features an asymmetrical timing circuit which triggers a flip-flop at particular times with respect to the waveform. It operates through the use of a transfer function called an impulse generator. This works by taking the input and deriving an impulse wave that is then used to set the timing of the logic.The 74HC123D can also be used for waveform generation by setting a particular waveform to the input. This will generate a pulse wave at the output which is proportional to the input waveform. This waveform can be used to drive other logic gates or perform signal processing tasks.In summary, the 74HC123D is a versatile logic multivibrator device with a wide range of applications. It can be used for signal processing tasks, timing, triggering, pulse generation and waveform generation. Its asymmetrical timing circuit and ability to trigger a flip-flop make it invaluable in many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-SOEIAJMonostabl...
IC MONO MULTIVIBRATOR TSOT23-6Monostable...
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16SOICMonostable M...
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOICMonostab...
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOICMonostab...
IC MULTIVIBRATOR RETRIG 16SOICMonostable...
74HC123D Datasheet/PDF