| Allicdata Part #: | 74HC158D,652-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC158D,652 |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC QUAD 2-IN MUX INV 16SOIC |
| More Detail: | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO |
| DataSheet: | 74HC158D,652 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.15221 |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Multiplexer |
| Circuit: | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits: | 1 |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Base Part Number: | 74HC158 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74HC158D,652 logic device is a quad 2-to-1 multiplexer/demultiplexer device. This device is an integral part of any digital circuit design and its primary purpose is to switch and multiplex signals. This device is usually used as a multiplexer in digital applications where digital signals need to be routed or combined from multiple sources to a single destination. It can also be used as a decoder to decode data from a single input to multiple outputs.
The 74HC158D,652 device is configured by two 8-bit pins to select the two output channels. The device also has two enable pins for independent channel selection. The active low enable pins allow for two separate and independent outputs to be selected at the same time. By using the enable pins, it is possible to enable the multiplexer and select the output channel.
The 74HC158D,652 device has an open-drain output that can be used to connect an output buffer or a transistor to drive the output signal. This device is also capable of being used as a 2-to-1 multiplexer/demultiplexer. The multiplexer is used to combine two sources which input data into one of two outputs. The demultiplexer is used to divide one source which inputs data into two separate outputs.
The 74HC158D,652 device is used in many digital applications. These include digital signal processing, data multiplexing/demultiplexing, address decoding, signal switching, signal routing and many more. This device is also used in many embedded systems and in signal transmission applications. The 74HC158D,652 device is also used in many complex commercial and industrial systems to route and switch digital signals.
The 74HC158D,652 device is a versatile device that is designed to provide efficient switching between multiple digital signals. It is highly reliable, fast, and consumes minimal power. This device has a low propagation delay which ensures that the switch is closed quickly, ensuring a reliable switching operation. It is a low-cost logic device that is used in a wide range of digital applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
Bus Switch ICs - Various Automotive 8-Ch...
IC BUS SW QUAD LV 16-QSOPBus Switch 1 x ...
IC MULTIPLEXER SINGLE 24SOICMultiplexer ...
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24-DIPDecoder/...
IC MULTIPLEXER 16:1 28-PLCCMultiplexer 1...
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-QSOPBus Switc...
74HC158D,652 Datasheet/PDF