| Allicdata Part #: | 74HC75PW,112-ND |
| Manufacturer Part#: |
74HC75PW,112 |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC LATCH QUAD BISTABLE 16TSSOP |
| More Detail: | D-Type Transparent Latch 2 Channel 2:2 IC Differen... |
| DataSheet: | 74HC75PW,112 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2400 +: | $ 0.14278 |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Logic Type: | D-Type Transparent Latch |
| Circuit: | 2:2 |
| Output Type: | Differential |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Independent Circuits: | 2 |
| Delay Time - Propagation: | 11ns |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Base Part Number: | 74HC75 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic latches are basic components of sequential logic circuits, both in digital and analog form. The 74HC75PW,112 is a type of latch that holds a value until the power is off or until the latch is changed. It is typically used to store data and is commonly found in digital systems such as computers, digital signal processors and microcontrollers.
The 74HC75PW,112 is a logic latch that is composed of two transistors, a diode and an inverter. It is a type of flip-flop, with two main states that are stable, meaning that they are not changed until a signal is received. In the case of the 74HC75PW,112, the two states are either on or off. The logic latch may be triggered by either a low voltage level or a high voltage level, depending on the device\'s design.
The 74HC75PW,112 has a broad range of applications, from simple memory storage, to microprocessor and microcontroller control. It is commonly used for low-frequency storage, for example, in low-speed RAM or ROM chips, or for holding data or state information in digital systems. It can also be used for synchronizing clocks, which presents information from varying sources over a bus.
The 74HC75PW,112 is also used in asynchronous data transmission applications. By storing important data points in latches and switching them with the speed of the clock, data can be sent and received in an orderly manner. For example, it is used to add an extra data point after every transmission, to confirm that the communication was successful.
The 74HC75PW,112 is also commonly used in digital control systems, such as those found in motor control applications or robotics. Here, the logic latch is used to store data from sensors and other inputs, and then use that data to control the system\'s actions. In this way, the logic latch can serve as a temporary buffer to hold the state of the system.
In addition, 74HC75PW,112 can be used as a means to prevent error states. For example, in a safety-critical system, it can be used to guard against incorrect inputs and incorrect outputs. By preventing error states, it can help ensure the safety and reliability of the system.
Finally, logic latches are also used in data acquisition and conversion applications. For example, they can be used to store analog values that are later converted to digital values. In this case, the logic latch acts as a bridge between analog and digital systems, allowing for efficient conversion of data.
The 74HC75PW,112 is a reliable, cost-effective logic latch that is widely used in many applications, from digital storage and control to data conversion. With its simple but effective design, it is an essential component in many electronics systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74HC153D,652 | Nexperia USA... | 0.32 $ | 4543 | IC MULTIPLEXER DUAL 4INP ... |
| 74HC157D,652 | Nexperia USA... | 0.3 $ | 673 | IC QUAD 2-IN MUX 16-SOICM... |
| 74HC42D,653 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 5000 | IC BCD TO DECIMAL DECODER... |
| 74HC174D,653 | Nexperia USA... | 0.11 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC174PW,112 | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16... |
| 74HC4040D,653 | Nexperia USA... | 0.1 $ | 2500 | IC 12STAGE BINARY RIPPLE ... |
| 74HC164S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 8BIT SERIAL SHIFT REG ... |
| 74HCT194D,653 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI UNIV SHIFT REG... |
| 74HC259D,653 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 5000 | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH... |
| 74HCT574PW,118 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 683 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74HC4040D-Q100J | Nexperia USA... | 0.13 $ | 1000 | IC RIPPLE COUNTER 12STAGE... |
| 74HCT93N,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BIN RIPPLE COUNT ... |
| 74HC4059DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC PROG DIV-BY-N COUNTER ... |
| 74HC125S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HC366PW,112 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 6V 16TSS... |
| 74HC241DB,112 | Nexperia USA... | 0.41 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 2... |
| 74HC125DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| 74HCT4067D,112 | Nexperia USA... | 1.65 $ | 4656 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| 74HCT4067BQ,118 | Nexperia USA... | 0.88 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24DHVQF... |
| 74HCT4016D,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| 74HCT280D,652 | Nexperia USA... | 0.61 $ | 2677 | IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOPa... |
| 74HCT688PW,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC COMPARATOR MAGNITUDE 2... |
| 74HCT9046APW,112 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-... |
| 74HC253DB,118 | Nexperia USA... | 0.14 $ | 1000 | IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16S... |
| 74HC245PW,112 | Nexperia USA... | 0.28 $ | 2372 | IC TXRX NON-INVERT 6V 20T... |
| 74HC164D14 | Diodes Incor... | 0.36 $ | 270 | IC SHIFT REGISTER SER 14D... |
| 74HCT86S14-13 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| 74HC4049D,652 | Nexperia USA... | 0.47 $ | 748 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16S... |
| 74HCT161DB,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC 4BIT BINARY COUNT... |
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOPD-Type Tr...
IC OCTAL TRANSP D-TYPE 24DIPD-Type Trans...
IC DTYPE LATCH QUINT 20PLCCD-Type Transp...
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOICD-Type Transp...
IC LATCH TRANSP OCT LV 20SOPD-Type Trans...
IC OCTAL TRANS LATCH 20QSOPD-Type Transp...
74HC75PW,112 Datasheet/PDF