| Allicdata Part #: | 732-3189-ND |
| Manufacturer Part#: |
750311895 |
| Price: | $ 2.86 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Midcom |
| Short Description: | CMC 6MH 450MA 2LN TH |
| More Detail: | 6mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole ... |
| DataSheet: | 750311895 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 49 |
| 1 +: | $ 2.60190 |
| 10 +: | $ 2.52000 |
| 50 +: | $ 2.36250 |
| 100 +: | $ 2.12625 |
| 500 +: | $ 1.89000 |
| Voltage Rating - AC: | -- |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
| Height (Max): | 0.535" (13.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.620" L x 0.343" W (15.75mm x 8.71mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | -- |
| Approvals: | -- |
| Ratings: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Series: | MID-D11 |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 1.6 Ohm |
| Current Rating (Max): | 450mA |
| Inductance @ Frequency: | 6mH @ 10kHz |
| Number of Lines: | 2 |
| Filter Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes are devices used to reduce the amount of high frequency noise in signal lines. They are also used to prevent common mode currents from flowing between two electrically charged circuits. The electrical properties of these chokes can vary depending on the specific application.
The 750311895 application field and working principle of Common Mode Chokes can range from industrial to consumer level electronic systems. In general, these chokes are used in applications that require either low or high frequency noise attenuation. This can include automotive audio systems, LED lighting systems, household appliances, and many more.
In terms of working principle, Common Mode Chokes are basically inductors which help to filter out the high frequency noise from a signal line. The design of the choke determines the range of frequency that can be filtered out; typically, higher frequency noise will be much harder to filter out than lower frequency noise.The choke works by creating a magnetic field when a current is applied to it. This magnetic field interacts with the electrical field of the noise, absorbing it. By doing this, it helps to reduce the amount of noise in the signal line.
Common Mode Chokes are typically used in applications such as automotive audio systems, LED lighting systems, and home appliances. They are used to help filter out high frequencies which can interfere with the user’s experience or system’s performance. Apart from filtering out high frequency noise, they are also used to minimize electromagnetic interference (EMI) and help to stabilize the signal line.
When using Common Mode Chokes, it is important to pay attention to the inductance and current rating of the choke, as well as the temperature ratings. As these values will determine the effectiveness of the device. Furthermore, it is important to keep the choke away from any sources of heat, as this could damage the component.
In conclusion, Common Mode Chokes are useful devices in many different applications. They are used to filter out high frequency noise and reduce EMI. When selecting a choke, it is important to note its inductance, current rating, and temperature ratings, to ensure that it is adequately suited to the application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 750340477 | Wurth Electr... | 10.12 $ | 1000 | TRANS FLYBACK NXPSSL1750 ... |
| 750312559 | Wurth Electr... | -- | 800 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB... |
| 750311880 | Wurth Electr... | 3.25 $ | 8400 | TRANS FLYBACK TPS55010 SM... |
| 750316030 | Wurth Electr... | 1.74 $ | 1000 | PUSH-PULL TRANSFORMER WE-... |
| 750310310 | Wurth Electr... | 2.79 $ | 1000 | POWER OVER ETHERNET UEBER... |
| ATB3225-75032CT | TDK Corporat... | 0.67 $ | 1000 | WOUND CHIP BALUNRF Balun ... |
| 750311308 | Wurth Electr... | 4.06 $ | 750 | TRANS FLYBACK LT3575LT357... |
| 750315826 | Wurth Electr... | 1.51 $ | 1000 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750341793 | Wurth Electr... | 5.53 $ | 20 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750311839 | Wurth Electr... | 2.22 $ | 1000 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750313995 | Wurth Electr... | 3.25 $ | 200 | TRANS FLYBACK LM5017 WE-F... |
| 750313241 | Wurth Electr... | 6.55 $ | 1000 | OFFLINE XFRM WE-UNIT NXP ... |
| 750341143 | Wurth Electr... | 10.85 $ | 1000 | TRANSFORMER PLANAR 170UH ... |
| 750311895 | Wurth Electr... | 2.86 $ | 49 | CMC 6MH 450MA 2LN TH6mH @... |
| 750312870 | Wurth Electr... | 4.66 $ | 20 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750313723 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | XFMR 1:1 GATE-DRIVE 700UH... |
| 750310013 | Wurth Electr... | 2.79 $ | 1000 | WE-POE POWER OVER ETHERNE... |
| 750310743 | Wurth Electr... | 2.43 $ | 1000 | TRANS FLYBACK POE+ 38UH S... |
| 750314952 | Wurth Electr... | 1.72 $ | 1000 | POWER TRANSFORMER |
| 750315882 | Wurth Electr... | 2.68 $ | 1000 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750313747 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 1000 | WE-UNIT OFFLINE TRANSFORM... |
| TP-7503 | Mean Well US... | 44.4 $ | 2 | AC/DC CONVERTER 5V 3.3V 1... |
| 750341479 | Wurth Electr... | 3.84 $ | 1000 | FIXED IND 2.2MH 1.16 OHM ... |
| 750316032 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 1000 | PUSH-PULL TRANSFORMER WE-... |
| 750315445 | Wurth Electr... | 3.61 $ | 20 | FLYBACK TRANSFORMER WE-FB |
| 750341599 | Wurth Electr... | 3.0 $ | 1000 | POWER TRANSFORMER TI LM34... |
| 750311819 | Wurth Electr... | 3.8 $ | 1000 | TRANS BUCK SSL2101 142UH ... |
| 750315232 | Wurth Electr... | 1.91 $ | 500 | PUSH-PULL TRANSFORMER |
| 750342557 | Wurth Electr... | 2.4 $ | 1250 | POWER INDUCTOR, MID-IMAXI... |
| 750314981 | Wurth Electr... | 1.6 $ | 63 | CMC 25MH 650MA 2LN TH25mH... |
| 750311422 | Wurth Electr... | 4.19 $ | 1000 | TRANS FLYBACK LT3748LT357... |
| 750343107 | Wurth Electr... | 4.16 $ | 15 | XFRMER FLYBACK AC/DC CONV... |
| 750311597 | Wurth Electr... | 6.21 $ | 1000 | TRANS FLYBACK LT3748 6UH ... |
| 750314978 | Wurth Electr... | 1.6 $ | 71 | COMMON MODE CHOKE 10MH 1A... |
| 750314977 | Wurth Electr... | 1.41 $ | 1000 | CMC 6.8MH 1.3A 2LN TH6.8m... |
| 750310744 | Wurth Electr... | 2.43 $ | 1000 | TRANS FLYBACK POE+ 38UH S... |
| 750310564 | Wurth Electr... | 3.49 $ | 1000 | TRANS FLYBACK LT3573 63UH... |
| 75031 | APM Hexseal | 1.86 $ | 2569 | WASHER SEALING M3 STN STE... |
| 750343109 | Wurth Electr... | 5.24 $ | 101 | XFRMER FLYBACK AC/DC CONV... |
| 750370026 | Wurth Electr... | 5.82 $ | 1000 | TRANS OFF LINE POWER ST V... |
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
750311895 Datasheet/PDF