8624BYILF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
8624BYILF-ND
Manufacturer Part#:
8624BYILF
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
Short Description: IC BUFFER ZD 1-5 HSTL 32-LQFP
More Detail: N/A
DataSheet: 8624BYILF datasheet8624BYILF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Differential - Input:Output: Yes/Yes
Base Part Number: ICS8624
Supplier Device Package: 32-LQFP (7x7)
Package / Case: 32-LQFP
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 1.6 V ~ 3.465 V
Divider/Multiplier: Yes/No
Frequency - Max: 630MHz
Series: --
Ratio - Input:Output: 2:5
Number of Circuits: 1
Output: HSTL
Input: HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL
PLL: Yes with Bypass
Type: Fanout Distribution, Multiplexer, Zero Delay Buffer
Part Status: Obsolete
Packaging: Tray
Description
8624BYILF is a general-purpose clock generator with an integrated PLL and frequency synthesizer that is capable of generating a wide range of frequencies from 3 kHz to 20 MHz. It is suitable for use in a variety of applications such as industrial automation, scientific research, navigation, communications and broadcasting. The device can also be used in applications where precise timing and synchronization is required such as automotive, aerospace, medical and scientific instruments.
The working principle of 8624BYILF is based on the use of Phase Locked Loop technology. This technology is used to generate a clock signal by finding the time and frequency of a reference signal and then locking on it. This clock generator is also capable of generating frequencies from 3 kHz up to 20 MHz, making it a suitable choice for many applications. The clock generator is also capable of generating a wide range of frequencies from 30 kHz to 1 MHz and inversion of the output frequency. It also has an adjustable loop bandwidth and low phase noise for better performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8624" Included word is 30