8624BYILFT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
8624BYILFT-ND
Manufacturer Part#:
8624BYILFT
More Detail: N/A
DataSheet: 8624BYILFT datasheet8624BYILFT Datasheet/PDF
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply: 1.6 V ~ 3.465 V
Divider/Multiplier: Yes/No
Frequency - Max: 630MHz
Part Status: Obsolete
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
The 8602BYILFT application field is a low-power high frequency synthesizer, an integrated application that supports a range of frequencies up to 1GHz. It is a frequency synthesizer which combines a voltage-controlled oscillator (VCO) with a frequency divider and a phase-locked loop (PLL) for stability. Its output frequency can be controlled by direct digital synthesis (DDS) which allows it to react quickly to changing input signals.
The 8602BYILFT allows for precise frequency control of up to 1GHz which makes it ideal for a wide range of applications such as in radar systems and satellite communication. Its DDS technology enables quick dynamic frequency tuning which makes it an exceptional choice for proportional-integral-derivative (PID) control circuitry. Its low-power operation also makes it suitable for applications such as MRI and CAT scan machines which require long-term uninterrupted operation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8624" Included word is 30