8624BYLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
8624BYLF-ND
Manufacturer Part#:
8624BYLF
More Detail: N/A
DataSheet: 8624BYLF datasheet8624BYLF Datasheet/PDF
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply: 3.135 V ~ 3.465 V
Divider/Multiplier: Yes/No
Frequency - Max: 700MHz
Part Status: Obsolete
Packaging: Tray
Description
A frequency synthesizer is an electronic circuit used to generate a wide range of frequencies from a single reference source. The 8624BYLF frequency synthesizer is designed to generate high-speed output frequencies from a digitally programmable frequency reference. The output frequency may be as high as 400 MHz. The basic function of the chip is to act as a low-noise phase or frequency lock loop (PLL), producing a stable, high-performance clock signal. The chip can be used to generate clock signals for a variety of applications, including pulse code modulation, radio frequency (RF) communications, digital television, data protection, computer control, instrumentation systems, and many other types of digital circuits.
The 8624BYLF PLL includes a wide programming range and a variety of features. These features include a programmable range of frequencies from 3 KHz to 400 MHz, a capability for zero individual part variation, fast lock times, and low power consumption. Also, users have the ability to adjust the frequency range, sweep, and spike reduction; to select different reference frequencies; to adjust the phase detector gain, and to configure the internal charge pump for low current operation. These features make the 8624BYLF PLL a versatile solution for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8624" Included word is 30