| Allicdata Part #: | BQ24160ARGER-ND |
| Manufacturer Part#: |
BQ24160ARGER |
| Price: | $ 1.58 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN |
| More Detail: | Charger IC Lithium-Ion/Polymer 24-VQFN (4x4) |
| DataSheet: | BQ24160ARGER Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 1.58000 |
| 10 +: | $ 1.53260 |
| 100 +: | $ 1.50100 |
| 1000 +: | $ 1.46940 |
| 10000 +: | $ 1.42200 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 1 |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Programmable Features: | -- |
| Fault Protection: | Over Temperature, Over Voltage |
| Charge Current - Max: | 2.5A |
| Battery Pack Voltage: | 3.7V |
| Voltage - Supply (Max): | 10V |
| Interface: | I²C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 24-VQFN (4x4) |
| Base Part Number: | BQ24160 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com

BQ24160ARGER is a highly integrated linear charger for single-cell Li-Ion/Li-Polymer batteries. This integrated circuit provides a self-contained solution for charging high-capacity Lithium-lon/Li-Polymer batteries and features a regulated 5V output, a high efficiency load switch, reverse current protection, and over-voltage protection. The BQ24160ARGER also provides extensive safety features including thermal shutdown and over-current protection.
Applications of BQ24160ARGER includes intelligent mobile devices including Smartphones, tablets, and other hand-held portable products such as MP3 players, digital cameras, Bluetooth headsets, and cellular phone accessories. The BQ24160ARGER is designed for use in applications that require a high-efficiency, low RDS(ON) mosfet power switch, and reverse current and over-voltage protection for Lithium-ion/Li-Polymer batteries.
The BQ24160ARGER utilizes a highly integrated linear charging substrate to reduce the number of external components. The controller automatically recognizes battery type and adjusts the charge current level as well as the charging voltage to optimize battery life and performance. It is also able to detect battery temperature and automatically suspend or resume charging based on the temperature level. The charging cycle is burst terminated, ends after the battery is full, or the TIMEOUT pin expires to prevent over-charging.
The BQ24160ARGER integrates a switch-mode topology with a high efficiency synchronous buck regulator. The synchronous buck regulator includes a high-side and low-side power MOSFET, as well as switching and control circuitry. The high-side MOSFET supplies a constant current to the battery and the low-side MOSFET provides a regulated output voltage. The MOSFETs are operated in a complementary mode to maximize efficiency and reduce switching losses.
The BQ24160ARGER integrates two Fault flags, F_OTG (over-temperature) and F_ERR (over-current). On-chip thermal Shutdown (TSD) and current limit (C_ILIM) will be activated to protect the device from over-temperature or over-current state. The F_OTG is activated when the temperature of the device is higher than 140°C. The F_ERR is activated when the active current is higher than the programmed C_ILIM setting. Once activated, these faults cause the controller to automatically stop switching, latch-off the device, and turn-off the output.
The BQ24160ARGER is ideally suited for controlling single-cell Li-Ion/Li-Polymer battery charging applications. With its on-chip power MOSFET, reverse current protection, over-voltage protection, and other features, it is an ideal solution for products requiring low RDS(ON) power MOSFETs, low power dissipation, and reliable charging of Li-Ion/Li-Polymer batteries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BQ24171RGYT | Texas Instru... | 2.21 $ | 2500 | IC BATT CHARGE LI-ION/POL... |
| BQ24725RGRT | Texas Instru... | 2.88 $ | 250 | IC CHRG MGMT LI+ 2-4CELL ... |
| BQ24735RGRR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT MGMT LI+ 1-4CELL ... |
| BQ24707RGRR | Texas Instru... | 2.3 $ | 1000 | IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL ... |
| BQ24266RGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT CHARGER LI-ION 24... |
| BQ24204DGN | Texas Instru... | 1.47 $ | 1000 | IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V... |
| BQ24751RHDR | Texas Instru... | 2.74 $ | 1000 | IC SYNC BATTERY CHARGER 2... |
| BQ24072TRGTR | Texas Instru... | -- | 6000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 16Q... |
| BQ24751BRHDRG4 | Texas Instru... | 2.74 $ | 1000 | IC SYNC SWMODE CHARGER 28... |
| BQ24266EVM-609 | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | EVAL MOD LI-ION BATTERY C... |
| BQ24392QRSERQ1 | Texas Instru... | 0.56 $ | 1000 | IC CHARGE DETECT USB 10UQ... |
| BQ24165RGET | Texas Instru... | 2.53 $ | 1000 | IC BATT CHRG MGMT LI-ION ... |
| BQ24018DRCT | Texas Instru... | 1.49 $ | 1000 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT... |
| BQ24032ARHLTG4 | Texas Instru... | 2.34 $ | 1000 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT... |
| BQ24103RHLR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC BATT CHARGER LI-ION 20... |
| BQ24168YFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT CHRG MGMT LI-ION ... |
| BQ24160YFFT | Texas Instru... | 2.53 $ | 1000 | IC BATT CHRG MGMT LI-ION ... |
| BQ24010DRCR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT... |
| BQ24750ARHDT | Texas Instru... | 3.56 $ | 250 | IC SYNC BATTERY CHARGER 2... |
| BQ24163YFFR | Texas Instru... | 1.58 $ | 1000 | IC BATT CHRG MGMT LI-IONC... |
| BQ24650RVAR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR... |
| BQ24702PWRG4 | Texas Instru... | 1.79 $ | 1000 | IC BATT CHARGER CTRLR 24-... |
| BQ24300DSGT | Texas Instru... | 0.32 $ | 1000 | IC LI+ CHARGER FRONT END ... |
| BQ24072EVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 7 | EVAL MODULE FOR BQ24072BQ... |
| BQ24187EVM-625 | Texas Instru... | 73.99 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR BQ24187BQ... |
| BQ24725ARGRR | Texas Instru... | -- | 27000 | IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL ... |
| BQ24257YFFT | Texas Instru... | 1.91 $ | 1000 | IC BATT CHARGER LI-ION 30... |
| BQ24250YFFR | Texas Instru... | 1.51 $ | 1000 | IC BATT CHRGR LI-ION 30DS... |
| BQ24012DRCRG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT... |
| BQ24704RGET | Texas Instru... | 3.11 $ | 1000 | IC LI-ION/POLY BATT CHRGR... |
| BQ24257RGET | Texas Instru... | 1.91 $ | 750 | IC BATT CHARGER LI-ION 24... |
| BQ24113ARHLR | Texas Instru... | 1.62 $ | 3000 | IC BATT CHARGER LI-ION 20... |
| BQ24721RHBR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SYNC BATT PACK CHARGER... |
| BQ24741RHDT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC LI-ION/POLY BATT CHRGR... |
| BQ24773RUYR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY CHARGER CRLR 2... |
| BQ24212EVM-678 | Texas Instru... | 35.62 $ | 3 | EVAL MODULE FOR BQ24212-6... |
| BQ24298RTWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT CHARGER USB 3A 24... |
| BQ24032RHLR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT... |
| BQ24027EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVALUATION MODULE FOR BQ2... |
| BQ24750EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | BQ24750EVMBQ24750 Battery... |
IC REGULATORCharger IC 36-QFN (5x6)
IC CHRGR LI-ION/LI SGL 10-DFNCharger IC ...
IC BATT CHRGR LI-ION 10-DFNCharger IC Li...
IC LITH-ION FAST CHARGER 16-DIPCharger I...
IC USB POWER MANAGER 10-DFNCharger IC Li...
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFNCharger I...
BQ24160ARGER Datasheet/PDF