| Allicdata Part #: | CS220-16B-ND |
| Manufacturer Part#: |
CS220-16B |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Short Description: | SCR 16A TH TO-220 |
| More Detail: | SCR 200V 16A Standard Recovery Through Hole TO-220 |
| DataSheet: | CS220-16B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Voltage - Off State: | 200V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 15mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.6V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 16A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 20mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | -- |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thyristors - SCRs are a type of solid state semiconductor device that is widely used in electronic circuits to control a wide variety of applications. CS220-16B is a type of thyristor, specifically a silicon-controlled rectifier (SCR), which is an electronic device that is used to control the voltage, current and power of an electrical circuit. This article will discuss the application fields and the working principle of CS220-16B.
Application Fields of CS220-16B SCRs
CS220-16B SCRs have a range of application fields such as power switching, protection, motor control and power supply design. In power switching applications, the CS220-16B SCR can be used to switch power on or off in response to one or more input signals. The CS220-16B SCR can also be used to provide over-voltage, under-voltage and reverse-voltage protection to prevent power surges from damaging the device or circuit. In motor control applications, the CS220-16B SCR can be used to adjust the motor\'s speed and direction of rotation. The SCR can also be used for power supply design, where it can be used to regulate and control the power supplied to the circuit.
Working Principle of CS220-16B SCRs
The CS220-16B SCR is a bidirectional thyristor device composed of four alternating P-N layers that form a single device. When current enters the gate, the gate terminal provides a potential difference to the Anode and Cathode of the SCR. This potential difference causes a current flow between the Anode and Cathode. The SCR then turns on and allows the current flow to continue. To turn off the SCR, the current in the gate needs to be removed. This causes the SCR to return to its original off-state.
The CS220-16B SCR can be used as an SCR trigger, which means that when the gate terminal is forward biased, the SCR can switch from its off state to an on state. The SCR can also be triggered by reversing the gate current, which will cause the SCR to switch from the on state to the off state. In additional to being used as an SCR trigger, the CS220-16B can be used as a power supply regulator, which allows the user to control the voltage, current and power supplied to the circuit.
The CS220-16B SCR is a reliable, easy-to-use and cost-efficient device that is used in a variety of electronic applications. Its range of application fields and its simple working principle make it a popular and versatile electronic device.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 9530A3024-9X-CS2255 | TE Connectiv... | 1.58 $ | 1000 | 9530A3024-9X-CS2255 |
| TX41AB00-1812-CS2266 | TE Connectiv... | 23.84 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| TXR40AB00-1406BI-CS2262 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| TXR40AB90-1404BI-CS2261 | TE Connectiv... | 51.37 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| TXR41AB00-1818AI-CS2266 | TE Connectiv... | 55.66 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| 55A6688-24-6L-CS2293 | TE Connectiv... | 0.79 $ | 1000 | CABLE STRANDED24 AWG Hook... |
| CS225-56HK-QY | Panduit Corp | 10.37 $ | 19 | CONN TERM RECT LUG 4/0-2A... |
| TXR40AB00-1812BI-CS2262 | TE Connectiv... | 36.77 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 19... |
| TXR40AB00-2414AI-CS2206 | TE Connectiv... | 38.86 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 25... |
| CS220-10M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 10A TH TO-220SCR 600V... |
| CS22-08IO1M | IXYS | 1.92 $ | 38 | THYRISTOR PHASE 800V TO-2... |
| CS220-8F | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR |
| CS2200P-CZZR | Cirrus Logic... | 2.24 $ | 1000 | IC CLK GEN OTP 10-MSOP |
| CS2200CP-CZZ | Cirrus Logic... | -- | 511 | IC CLK MULT FRACTIONAL N ... |
| TXS01AB00-07BI-CS2265 | TE Connectiv... | 11.77 $ | 1000 | TXS01AB00-07BI-CS2265 |
| CS220-16D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 400V... |
| TXR40AB00-1408AI-CS2206 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-25B | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 200V... |
| TXR40AB45-2418BI-CS2260 | TE Connectiv... | 61.17 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 25... |
| CS220-16M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 600V... |
| CS220-8M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR 600V ... |
| CS2200CP-DZZ | Cirrus Logic... | 6.7 $ | 1000 | IC CLK GEN CTRL PORT 10-M... |
| TX40AB00-1406-CS2262 | TE Connectiv... | 22.02 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-8N | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR 800V ... |
| 55A6691-20-2L/2L-CS2266 | TE Connectiv... | 0.74 $ | 1000 | 55A6691-20-2L/2L-CS2266 |
| CS2200P-DZZ | Cirrus Logic... | 6.7 $ | 1000 | IC CLK GEN OTP 10-MSOP |
| TXR21AB00-0804BI-CS2263 | TE Connectiv... | 22.18 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 ... |
| TX15AB00-1008-CS2205 | TE Connectiv... | 22.44 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| CS220-25N | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 800V... |
| CS220-10D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 10A TH TO-220SCR 400V... |
| TXR40AB00-2014BI-CS2262 | TE Connectiv... | 37.48 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 21... |
| 55A6691-16-6L/6L-CS2266 | TE Connectiv... | 1.99 $ | 1000 | 55A6691-16-6L/6L-CS2266 |
| CS220-35M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 35A TH TO-220SCR 600V... |
| CS220-25P | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 1kV ... |
| TXR40AB00-1404BI-CS2262 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-16B | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 200V... |
| TXR40AB90-1606BI-CS2261 | TE Connectiv... | 52.54 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 17... |
| TXR15AB00-2014AI-CS2205 | TE Connectiv... | 25.38 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 32... |
| CS220-25D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 400V... |
| 55A6696-26-F829-CS2266 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | 55A CABLE/SINGLE WALLCond... |
THYRISTOR 600V 12A TO220SCR 600V 18.8A S...
NCR100W-10L/SC-73/REEL 7" Q1/TSCR 850V 1...
SCR SENS 800V 800MA TO92-3SCR 800V 800mA...
THYRISTOR 200V 0.8A SOT54SCR 200V 800mA ...
THYRISTOR 600V 8A TO220SCR 600V 12.6A St...
THYRISTOR 600V 6A TO220SCR 600V 9.4A Sta...
CS220-16B Datasheet/PDF