| Allicdata Part #: | CS220-16M-ND |
| Manufacturer Part#: |
CS220-16M |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Short Description: | SCR 16A TH TO-220 |
| More Detail: | SCR 600V 16A Standard Recovery Through Hole TO-220 |
| DataSheet: | CS220-16M Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Voltage - Off State: | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 15mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.6V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 16A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 20mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | -- |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The Thyristors - SCR type CS220-16M is a popular and widely used semiconductor power switch. This device has a wide range of applications in power electronics and has found a growing role in more complex control circuits. In this article, we will discuss the application fields and working principle of the CS220-16M.
Application Fields
The varied application fields of the CS220-16M can be classified into three broad categories: AC power switching, AC motor control, and DC motor control. In AC power switching applications, the CS220-16M can be used to act as an on/off switch for electrical devices that require a simple on/off switching control. Such applications include controlling incandescent bulbs, air-conditioning equipment, and other similar consumer devices. The CS220-16M is also used for AC motor control applications. Here, the device is used primarily for speed control of electric motors. In such applications, the CS220-16M is used to regulate the voltage and current to the motor, which in turn alters the speed of the motor. Lastly, the CS220-16M is used in DC motor control applications. Here, the device is used to regulate the speed and/or torque of DC motors. Such applications are used in industrial automation, robotics, and manufacturing.
Working Principle
The working principle of the CS220-16M Thyristor is based on the switching between two states of conduction: forward- and reverse-biased, in a circuit. The two states of conduction of the device enable it to switch very quickly between the on and off states, allowing it to be utilized in applications requiring precise and fast switching controls. The CS220-16M Thyristor works by introducing a third electrode, or gate, into the circuit. The gate is then used to control the operation of the device. When a positive voltage is applied to the gate, the Thyristor switches from its reverse-conducting to its forward-conducting state. The conduction of the device can then be maintained and regulated by manipulating the amount of current flowing through the gate. Conversely, when the input voltage is reversed, the Thyristor will switch from the forward- to the reverse-conducting state. The current flowing through the device can then be controlled by varying the current flowing through the gate.
Conclusion
The CS220-16M Thyristor is a popular and widely used semiconductor power switch that has found a wide range of applications in power electronics and control circuits. Its versatile operation and ability to conduct in both forward- and reverse-biased states make it ideal for applications requiring quick and precise switching controls. Moreover, the device is also capable of regulating current and voltage for applications such as AC motor control and DC motor control. This makes it a popular choice for industrial and consumer applications alike.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 9530A3024-9X-CS2255 | TE Connectiv... | 1.58 $ | 1000 | 9530A3024-9X-CS2255 |
| TX41AB00-1812-CS2266 | TE Connectiv... | 23.84 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| TXR40AB00-1406BI-CS2262 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| TXR40AB90-1404BI-CS2261 | TE Connectiv... | 51.37 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| TXR41AB00-1818AI-CS2266 | TE Connectiv... | 55.66 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| 55A6688-24-6L-CS2293 | TE Connectiv... | 0.79 $ | 1000 | CABLE STRANDED24 AWG Hook... |
| CS225-56HK-QY | Panduit Corp | 10.37 $ | 19 | CONN TERM RECT LUG 4/0-2A... |
| TXR40AB00-1812BI-CS2262 | TE Connectiv... | 36.77 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 19... |
| TXR40AB00-2414AI-CS2206 | TE Connectiv... | 38.86 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 25... |
| CS220-10M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 10A TH TO-220SCR 600V... |
| CS22-08IO1M | IXYS | 1.92 $ | 38 | THYRISTOR PHASE 800V TO-2... |
| CS220-8F | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR |
| CS2200P-CZZR | Cirrus Logic... | 2.24 $ | 1000 | IC CLK GEN OTP 10-MSOP |
| CS2200CP-CZZ | Cirrus Logic... | -- | 511 | IC CLK MULT FRACTIONAL N ... |
| TXS01AB00-07BI-CS2265 | TE Connectiv... | 11.77 $ | 1000 | TXS01AB00-07BI-CS2265 |
| CS220-16D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 400V... |
| TXR40AB00-1408AI-CS2206 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-25B | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 200V... |
| TXR40AB45-2418BI-CS2260 | TE Connectiv... | 61.17 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 25... |
| CS220-16M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 600V... |
| CS220-8M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR 600V ... |
| CS2200CP-DZZ | Cirrus Logic... | 6.7 $ | 1000 | IC CLK GEN CTRL PORT 10-M... |
| TX40AB00-1406-CS2262 | TE Connectiv... | 22.02 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-8N | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 8A TH TO-220SCR 800V ... |
| 55A6691-20-2L/2L-CS2266 | TE Connectiv... | 0.74 $ | 1000 | 55A6691-20-2L/2L-CS2266 |
| CS2200P-DZZ | Cirrus Logic... | 6.7 $ | 1000 | IC CLK GEN OTP 10-MSOP |
| TXR21AB00-0804BI-CS2263 | TE Connectiv... | 22.18 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 ... |
| TX15AB00-1008-CS2205 | TE Connectiv... | 22.44 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| CS220-25N | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 800V... |
| CS220-10D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 10A TH TO-220SCR 400V... |
| TXR40AB00-2014BI-CS2262 | TE Connectiv... | 37.48 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 21... |
| 55A6691-16-6L/6L-CS2266 | TE Connectiv... | 1.99 $ | 1000 | 55A6691-16-6L/6L-CS2266 |
| CS220-35M | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 35A TH TO-220SCR 600V... |
| CS220-25P | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 1kV ... |
| TXR40AB00-1404BI-CS2262 | TE Connectiv... | 35.36 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| CS220-16B | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 16A TH TO-220SCR 200V... |
| TXR40AB90-1606BI-CS2261 | TE Connectiv... | 52.54 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 17... |
| TXR15AB00-2014AI-CS2205 | TE Connectiv... | 25.38 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 32... |
| CS220-25D | Central Semi... | 0.0 $ | 1000 | SCR 25A TH TO-220SCR 400V... |
| 55A6696-26-F829-CS2266 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | 55A CABLE/SINGLE WALLCond... |
THYRISTOR 600V 12A TO220SCR 600V 18.8A S...
NCR100W-10L/SC-73/REEL 7" Q1/TSCR 850V 1...
SCR SENS 800V 800MA TO92-3SCR 800V 800mA...
THYRISTOR 200V 0.8A SOT54SCR 200V 800mA ...
THYRISTOR 600V 8A TO220SCR 600V 12.6A St...
THYRISTOR 600V 6A TO220SCR 600V 9.4A Sta...
CS220-16M Datasheet/PDF