| Allicdata Part #: | DAC7614EB/1K-ND |
| Manufacturer Part#: |
DAC7614EB/1K |
| Price: | $ 6.93 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP |
| More Detail: | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP |
| DataSheet: | DAC7614EB/1K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 6.93000 |
| 10 +: | $ 6.72210 |
| 100 +: | $ 6.58350 |
| 1000 +: | $ 6.44490 |
| 10000 +: | $ 6.23700 |
Specifications
| Reference Type: | External |
| Base Part Number: | DAC7614 |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | R-2R |
| INL/DNL (LSB): | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | ±5V |
| Series: | -- |
| Data Interface: | SPI |
| Differential Output: | No |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Settling Time: | 10µs |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 12 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) play an important role in controlling and regulating the input and output of digital signals in a variety of different applications. While many different DACs exist, a particularly powerful device is the DAC7614EB/1K. This article aims to provide a general overview of the applications and working principles of the DAC7614EB/1K DAC.The DAC7614EB/1K was designed to provide superior performance when compared to other DACs, enabling precision conversion of digital signals into analog signals. It can be used in a variety of applications within automation, process control, audio, measurement and feedback systems and many others. In terms of its performance capabilities, the DAC7614EB/1K boasts 14-bit resolution, with fast settling time of 7.0 ns max and accuracy of 0.05 % typical. It is also designed to operate over a wide temperature range from -40 to +85 ̊C and features a fast nanosecond conversion time. Additionally, the device is capable of self-calibration and offers single-wheel operation for the most accurate conversion. The working principle of the DAC7614EB/1K is based on a cutting edge digital-to-analog conversion technique known as sigma-delta modulation. This technique enables fast and accurate conversion of digital information into analog form which is ideal for applications where precision and accuracy are required. In this process, an input digital word is converted into a series of two\'s complement pulses which represent the analog output. The ratio of pulses to non-pulses is what determines the amplified magnitude of the desired output.The DAC7614EB/1K is also equipped with a number of built-in features which make it ideal for many applications. For example, the integrated reference voltage and trim circuit allow for easy calibration of the accuracy of the device. It also features a power-down mode which reduces power consumption and allows for superior power management. Overall, the DAC7614EB/1K is a powerful digital-to-analog converter which is suitable for applications requiring fast conversion, accurate output, and low power consumption. It is designed for use in a wide variety of applications such as automation, audio, process control, and measurement systems. With its features of fast settling time, wide temperature range, and low power consumption, the DAC7614EB/1K is a great choice for those looking for an effective and reliable solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "DAC7" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DAC7654EVM | Texas Instru... | 35.62 $ | 6 | EVALUATION MODULE FOR DAC... |
| DAC7741YB/250 | Texas Instru... | 10.64 $ | 1000 | IC DAC LP 1-CH 16-BIT 48-... |
| DAC7731EC | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7564IAPWRG4 | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC7553IRGTTG4 | Texas Instru... | 3.52 $ | 1000 | IC DAC 12BIT DUAL 16-VQFN... |
| DAC7724UB | Texas Instru... | -- | 697 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-SO1... |
| DAC7563SDSCR | Texas Instru... | 2.03 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SRL DUAL 10W... |
| DAC7614EB/1K | Texas Instru... | 6.93 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7551TDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT SPI 12USON12... |
| DAC7558IRHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI ... |
| DAC7741YB/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC LP 16BIT 48-LQFP16... |
| DAC7654YRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7731E | Texas Instru... | -- | 1026 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7613E | Texas Instru... | -- | 479 | IC 12-BIT V OUT D/A 24-SS... |
| DAC7565IAPWR | Texas Instru... | -- | 746 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC716UK | Texas Instru... | -- | 46 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 1... |
| DAC7744E/1K | Texas Instru... | 30.43 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7654YCTG4 | Texas Instru... | 32.42 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7545KUG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC1... |
| DAC7551ZTDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12SON1... |
| DAC7571IDBVRG4 | Texas Instru... | 0.74 $ | 1000 | IC DAC R-R LP 12BIT SOT23... |
| DAC7551IDRNRG4 | Texas Instru... | 1.13 $ | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12-SON... |
| DAC7731EC/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7625UG4 | Texas Instru... | 13.53 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-... |
| DAC7744EBG4 | Texas Instru... | 41.27 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7724N/750 | Texas Instru... | 14.67 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7742YC/250 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
| DAC7724NB | Texas Instru... | -- | 750 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7613E/1KG4 | Texas Instru... | 2.37 $ | 1000 | IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24... |
| DAC7734E/1K | Texas Instru... | 29.51 $ | 1000 | IC QUAD SER 16B VOUT D/A ... |
| DAC725JP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DUAL 16-BIT D/A 28-DIP... |
| DAC7617E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC QUAD D/A CONV 12-BIT 2... |
| DAC715UK | Texas Instru... | 26.66 $ | 6 | IC 16-BIT PARALLEL-IN D/A... |
| DAC7614E/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7644EB/1KG4 | Texas Instru... | 19.62 $ | 1000 | IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48... |
| DAC7611PB | Texas Instru... | 5.5 $ | 1000 | IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A... |
| DAC7760IPWPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT 1CH PROGR 24... |
| DAC7621EB/1K | Texas Instru... | 2.88 $ | 1000 | IC SNGL 12BIT PARALLEL D/... |
| DAC712PB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 2... |
| DAC7742Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
Latest Products
DAC80504RTET
16 Digital-to-Analog Converter-DAC True ...
MX7520SD
IC DAC 8BITBit Digital to Analog Convert...
AD7524SR-EP-RL7
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16SOIC8 Bit Digi...
MAX5824AUP+
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8CH 20TSSOP10 Bit D...
MAX544BESA+T
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC14 Bit Digi...
MAX5152ACPE+
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP13 Bit Di...
DAC7614EB/1K Datasheet/PDF