| Allicdata Part #: | DAC7644EB/1KG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
DAC7644EB/1KG4 |
| Price: | $ 19.62 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48-SSOP |
| More Detail: | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP |
| DataSheet: | DAC7644EB/1KG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 17.83840 |
| Reference Type: | External |
| Base Part Number: | DAC7644 |
| Supplier Device Package: | 48-SSOP |
| Package / Case: | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Architecture: | R-2R |
| INL/DNL (LSB): | ±2, ±1 |
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | ±5V |
| Series: | -- |
| Data Interface: | Parallel |
| Differential Output: | No |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Settling Time: | 10µs |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 16 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The DAC7644EB/1KG4 is a digital to analog converter (DAC). DACs are essential for converting digital signals into analog signals. This allows analog components to be accurately governed by digital signals and for digital components to interact with the physical, analog world. DAC7644EB/1KG4 is particularly suitable for a wide range of applications, as it can provide a very high level of accuracy and resolution.
The DAC7644EB/1KG4 is a precision, wide temperature range, 16-bit DAC. It provides a maximum output voltage of 5.2 V and a linearity of 0.0003% over the full operating temperature range of -40°C to +125°C. It is also exceptionally fast, with a maximum settling time of 1.5 microseconds. It has low power consumption, with a maximum current draw of only 33 mA. This makes it an ideal choice for power-sensitive applications.
The DAC7644EB/1KG4 features a wealth of features that make it a viable option for many different applications. It features a 32-bit serial interface that supports both parallel and serial data and a single-pin power-up sequencing control. It can operate in self/trigger mode, allowing it to be triggered sequentially, as well as in cycle/Burst mode. It also has an on-chip temperature sensor that can be used to detect abnormal conditions.
The DAC7644EB/1KG4 is suitable for a wide range of applications, such as data acquisition systems, process control, and automation. It is especially useful for applications that require high accuracy and precision, such as in medical equipment and avionics. It is also very suitable for motor control applications and industrial automation due to its fast response time, wide temperature range and on-chip temperature sensing.
The DAC7644EB/1KG4 is relatively easy to use and configure. It can convert any digital signal into an analog output voltage according to the external reference voltage. It is simple to configure, as the control pins can be used to adjust the output voltage range, gain, and offset. Additionally, the DAC7644EB/1KG4 can be used in tandem with a voltage reference to provide a precisely regulated analog output.
The DAC7644EB/1KG4 is an incredibly versatile and reliable digital to analog converter. Its wide temperature range, precision and accuracy make it perfectly suitable for a variety of applications. Its low power consumption, fast response time and on-chip temperature sensing make it even more attractive for applications requiring an exacting level of performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DAC7654EVM | Texas Instru... | 35.62 $ | 6 | EVALUATION MODULE FOR DAC... |
| DAC7741YB/250 | Texas Instru... | 10.64 $ | 1000 | IC DAC LP 1-CH 16-BIT 48-... |
| DAC7731EC | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7564IAPWRG4 | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC7553IRGTTG4 | Texas Instru... | 3.52 $ | 1000 | IC DAC 12BIT DUAL 16-VQFN... |
| DAC7724UB | Texas Instru... | -- | 697 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-SO1... |
| DAC7563SDSCR | Texas Instru... | 2.03 $ | 1000 | IC DAC 12BIT SRL DUAL 10W... |
| DAC7614EB/1K | Texas Instru... | 6.93 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7551TDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT SPI 12USON12... |
| DAC7558IRHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL W/SPI ... |
| DAC7741YB/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC LP 16BIT 48-LQFP16... |
| DAC7654YRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7731E | Texas Instru... | -- | 1026 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7613E | Texas Instru... | -- | 479 | IC 12-BIT V OUT D/A 24-SS... |
| DAC7565IAPWR | Texas Instru... | -- | 746 | IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP... |
| DAC716UK | Texas Instru... | -- | 46 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 1... |
| DAC7744E/1K | Texas Instru... | 30.43 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7654YCTG4 | Texas Instru... | 32.42 $ | 1000 | IC DAC 16BIT SER 64-LQFP1... |
| DAC7545KUG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC1... |
| DAC7551ZTDRNRQ1 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12SON1... |
| DAC7571IDBVRG4 | Texas Instru... | 0.74 $ | 1000 | IC DAC R-R LP 12BIT SOT23... |
| DAC7551IDRNRG4 | Texas Instru... | 1.13 $ | 1000 | IC DAC 12BIT OCTAL 12-SON... |
| DAC7731EC/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC D/A CONV LP 16-BIT 24-... |
| DAC7625UG4 | Texas Instru... | 13.53 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-... |
| DAC7744EBG4 | Texas Instru... | 41.27 $ | 1000 | IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48... |
| DAC7724N/750 | Texas Instru... | 14.67 $ | 1000 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7742YC/250 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
| DAC7724NB | Texas Instru... | -- | 750 | IC 12-BIT QUAD D/A 28-PLC... |
| DAC7613E/1KG4 | Texas Instru... | 2.37 $ | 1000 | IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24... |
| DAC7734E/1K | Texas Instru... | 29.51 $ | 1000 | IC QUAD SER 16B VOUT D/A ... |
| DAC725JP | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DUAL 16-BIT D/A 28-DIP... |
| DAC7617E | Texas Instru... | -- | 1000 | IC QUAD D/A CONV 12-BIT 2... |
| DAC715UK | Texas Instru... | 26.66 $ | 6 | IC 16-BIT PARALLEL-IN D/A... |
| DAC7614E/1K | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A... |
| DAC7644EB/1KG4 | Texas Instru... | 19.62 $ | 1000 | IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48... |
| DAC7611PB | Texas Instru... | 5.5 $ | 1000 | IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A... |
| DAC7760IPWPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DAC 12BIT 1CH PROGR 24... |
| DAC7621EB/1K | Texas Instru... | 2.88 $ | 1000 | IC SNGL 12BIT PARALLEL D/... |
| DAC712PB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 16-BIT D/A CONVERTER 2... |
| DAC7742Y/2KG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC 16BIT PARALLEL LP ... |
16 Digital-to-Analog Converter-DAC True ...
IC DAC 8BITBit Digital to Analog Convert...
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16SOIC8 Bit Digi...
IC DAC 10BIT I2C/SRL 8CH 20TSSOP10 Bit D...
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 8-SOIC14 Bit Digi...
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-DIP13 Bit Di...
DAC7644EB/1KG4 Datasheet/PDF